Raziskava na japonskem potrdila, da psi lahko zaznajo raka
Matej Kovačič
2. feb 2011 ob 07:22:45
International Journal of Gastrology and Hematology je ta mesec kratkim objavil članek dvanajstih japonskih avtorjev z naslovom Colorectal cancer screening with odour material by canine scent detection, v katerem avtorji navajajo, da je pse mogoče naučiti zgodnje zaznave raka na debelem črevesu.
V raziskavi je pes labradorec vohal vzorce izdihanega zraka in blata različnih oseb. Vsaka skupina vzorcev je vsebovala vzorec ene obolele osebe in štirih zdravih oseb, ki so bili naključno razvrščeni v škatle. Za testiranje izdihanega zraka so uporabili 33 skupin vzorcev, za testiranje blata pa 37 vzorcev.
Rezultati v primerjavi s kolonoskopijo so pokazali, da je bila senzitivnost (verjetnost, da bo test pozitiven pri osebah, ki so dejansko bolne) pasje zaznave raka v izdihanem zraku 91%, pri vonju blata pa 97%. Specifičnost (merilo verjetnosti, da bo test negativen pri osebah, ki dejansko niso bolne) je bila v obeh primerih 99%. Pes je imel visok odstotek zaznave raka tudi v zgodnjem stadiju, pri zaznavi pa ga niso motili vonji kajenja, benignih črevesnih bolezni ali vnetij.
Zgodnje odkrivanje raka sicer zelo pomembno vpliva na preživetje bolnikov. Rezultati slovenskih študij kažejo, da je petletno relativno preživetje bolnikov z omejenim stadijem raka na debelem črevesju okrog 96%, petletno relativno preživetje bolnikov z razširjenim stadijem okrog 72%, pri bolnikih z razsejano boleznijo ob diagnozi pa je petletno relativno preživetje le 8%.
Japonska raziskava potrjuje domnevo, da ima rak specifičen vonj (ki nastaja zaradi hlapljivih organskih spojin). O zmožnostih psov, da zavohajo raka so sicer že poročali pred leti, prav tako pred leti pa so raziskovalci že razmišljali o zgodnjem odkrivanju raka s pomočjo vonja (glej tudi članek Detection of Lung Cancer by Sensor Array Analyses of Exhaled Breath iz leta 2005 in članek Analysis of volatile organic compounds in the exhaled breath for the diagnosis of lung cancer iz leta 2008).
Lansko leto je skupina raziskovalcev iz Izraela v British Journal of Cancer objavila članek o detektorju raka, ki le-tega zazna s pomočjo izdihanega zraka (metoda je predstavljena tudi v video prispevku na YouTube), že pred tem pa so preliminarni rezultati pokazali, da je s takšnim detektorjem mogoče zaznati raka na prsih z 89% natančnostjo, raka na pljučih pa s skoraj 100% natančnostjo.
Mimogrede, prof. Haick Hossam, eden izmed izraelskih razvijalcev detektorja raka je v pogovoru za Slo-Tech povedal, da trenutno poteka obsežnejše klinično testiranje njihovega detektorja z imenom Nano Artificial NOSE (NA-NOSE). Če bodo testiranja uspešna, bo naprava na voljo v nekaj letih (ceno točnosti zaznave bodo podali v dveh letih), stala naj bi nekaj tisoč EUR, rezultati pa bodo na voljo do 20 minut po testiranju.