Domače branje: "Lerner, Josh in Schankerman Mark. 2010. The Comingled Code"

Matej Huš

20. jan 2011 ob 17:33:14

Josh Lerner, profesor investicijskega bančništva na Harvardu, in Mark Schankerman, profesor ekonomije na London School of Economics, sta napisala zanimivo knjigo z naslovom The Comingled Code, ki je izšla pri založbi MIT Press. V sta avtorja natančno obdelala odprto kodo v realnem svetu. Prvi del knjige je posvečen zgodovini fenomena odprte kode in njeni razširjenosti danes, ko jo najdemo v vseh oblikah digitalnih vsebin, drugi, obširnejši del pa je predstavitev rezultatov dveh obsežnih študij, ki sta jih izvedla. V njiju je sodelovalo več kot 2300 podjetij in 2000 programerjev iz 15 držav.

Avtorja sta ugotovila, da resnica o odprti kodi kot o čudežnem in brezplačnem zdravilu za vse programske tegobe še zdaleč ni tako preprosta. Naprej sta dognala, da odprte kode ne pišejo več zanesenjaki in prostovoljci, ampak je večina nastane pod rokami programerjev, ki so zaposleni v velikih programskih hišah in pišejo tudi komercialne programe. Kakor pri nastanku je tudi pri uporabi odprta koda prepletena z zaprto, saj na večini sistemov tečejo operacijskih sistemi in programi iz obeh svetov, tako da tvorijo pester ekosistem, ki sta ga avtorja poimenovala programska džungla.

Posebej pogumna je ugotovitev, da odprta koda ni a priori cenejša. Nabavna cena je res ponavadi nižja, a to še zdaleč ni celotna cena investicije. Upoštevati je treba še prilagajanje sistema, združljivost z drugimi programi, veščost uporabnikov in stroške vzdrževanja. Zato tudi ni upravičena državna vzpodbuda odprte kode s subvencijami, ugotavljata. Pravilno bi bilo, da država poskrbi za enakovreden teren, kjer se oba pristopa pošteno borita. Zaključek dela je preprost: Pravilnega odgovora ni.