Prejemniki Ig Nobelovih nagrad 2010
Matej Huš
6. okt 2010 ob 07:09:02
Ta teden je posvečen Nobelovim nagradam, saj na Švedskem vsak dan dopoldne objavijo prejemnika nagrade v eni izmed kategorij. Tradicionalno v tem tednu tudi ameriška revija Annals of Improbable Research podeli svoje Ig Nobelove nagrade v Harvardovem Sanders Theatru. Ime Ig Nobel je besedna igra na angleško besedo ignoble, ki pomeni bodisi nizkega rodu bodisi podel, nizkoten.
Toda to ne pomeni, da gre za kakršnokoli norčevanje. Po besedah podeljevalca se te nagrade podelijo za povsem resne dosežke, "ki te najprej nasmejijo, nato pa ob njih začneš razmišljati". Letos so po vzoru pravih Nobelovih nagrad dodali tudi denarno vzpodbudo, ki nagradam primerno znaša 10 bilijonov zimbabvejskih dolarjev (zaradi podivjane inflacije v Zimbabveju to ni niti en evro).
Letošnji prejemniki nagrad so:
- Biologija: Libiao Zhang, Min Tan, Guangjian Zhu, Jianping Ye, Tiyu Hong, Shanyi Zhou in Shuyi Zhang (Kitajska) ter Gareth Jones (Velika Britanija) za znanstveno dokumentiranje felacije pri letečih lisicah (družina Pteropodidae).
- Menedžment: Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda in Cesare Garofalo (Italija) za matematični dokaz, da bi bilo učinkoviteje, če bi napredovali naključni ljudje v organizacijah.
- Kemija: Eric Adams, Scott Socolofsky, Stephen Masutani in British Petroleum, ker so ovrgli staro prepričanje, da se olje in voda ne mešata.
- Ekonomija: finančni direktorji finančnih ustanov Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch in Magnetar za odkritje novih načinov investiranja denarja, ki maksimirajo dobitek in minimizirajo tveganje.
- Javno zdravstvo: Manuel Barbeito, Charles Mathews in Larry Taylor (ZDA) za eksperimentalni dokaz, da se mikrobi oprimejo bradatih znanstvenikov.
- Mir: Richard Stephens, John Atkins in Andrew Kingston (Velika Britanija) za potrditev obče znanega dejstva, da kletje blaži bolečino.
- Fizika: Lianne Parkin, Sheila Williams in Patricia Priest (Nova Zelandija) za eksperimentalni dokaz, da je na poledenelih površinah proti zdrsu bolje nositi nogavice zunaj čevljev.
- Transportno planiranje: Toshiyuki Nakagaki, Atsushi Tero, Seiji Takagi, Tetsu Saigusa, Kentaro Ito, Kenji Yumiki, Ryo Kobayashi (Japonska) ter Dan Bebber in Mark Fricker (Velika Britanija) za uporabo gliv sluzavk pri iskanju optimalnih železniških poti.
- Medicina: Simon Rietveld in Ilja van Beest (Nizozemska) za odkritje, da je simptome astme moč zdraviti z vožnjo z vlakom smrti.
- Inženirstvo: Karina Acevedo-Whitehouse and Agnes Rocha-Gosselin (Velika Britanija) in Diane Gendron (Mehika) za izpopolnitev metode za nabiranje smrklja kitov z uporabo helikopterja z daljinskim upravljanjem.