Ruski vohuni imeli ogromno težav z računalniki
Matej Huš
1. jul 2010 ob 07:46:15
Ta teden so ameriški organi pregona aretirali deset oseb, ki jih obtožujejo vohunjenja za Rusijo. Šlo je za dolgotrajno operacijo, ki ima začetke v 90. letih prejšnjega stoletja. Osumljenci so si v ZDA ustvarili na prvi pogled običajno življenje, prevzeli so identitete umrlih ljudi in si poizkušali ustvariti povezave z vplivnimi ljudmi v političnih krogih, da so lahko v Rusijo posredovali občutljive podatke. Za našo stran je zanimivejši pogled na tehnologijo, ki so jo pri tem uporabljali vohuni. Izkazalo se je, da je niso bili najbolj vešči in da so bili pri svojem delu zelo površni.
Podatke so si z Moskvo izmenjevali steganografsko - v nedolžne slike so vstavljena sporočila na način, da človeško oko ne opazi razlike od originala - z uporabo nevidnega črnila, Morsejevo kodo, šiframi in ad hoc brezžičnimi povezavami med prenosniki. Uporabljali so prenosnike z Windows XP, s katerimi pa so imeli obilico težav. Pritoževali so se nad zmrzovanjem in neodzivnostjo sistema, mnogokrat so bili tudi napak nastavljeni, zamenjava in popravilo pokvarjenih pa sta trajala več mesecev.
Storili so tudi klasično napako, saj so 27-mestno geslo zapisali na lepilni listek na monitorju. S tem so tehniki po raciji uspeli zagnati program za steganografijo. Na računalnikih so odkrili zaznamke številnih spletnih strani, s katerih so z uporabo steganografskega programa dobili tajna sporočila. Prisluhi kažejo, da so imeli vohuni pri uporabi tega programa nemalo težav.
Neka vohunka je z ruskim uslužbencem v New Yorku komunicirala tako, da je ob sredah v kavarnah, knjigarnah ali kod drugod z njegovim prenosnikom ustvarila ad hoc brezžično povezavo. Prisluškovali so tudi ameriški tajni agentje, ki so ji pomagali odpravljati napake pri povezavi. Predstavljali so se kot Rusi, tako da jim je kasneje vohunka prenosnik kar izročila, ko ni in ni mogla vzpostaviti povezave.