Facebook odrezal samomorilce
Primož Resman
6. jan 2010 ob 18:52:34
Težave z razkrivanjem podatkov sodelavcem (predvsem nadrejenim), sorodnikom (in partnerjem) oz. celo zavarovalnicam prek Twitterja, Facebooka in podobnih socialnih spletnih strani so dobro poznane, zaradi česar je bilo orodje 'Web 2.0 Suicide Machine' sprva dobro sprejeto. To samomorilsko orodje je s spleta samo počistilo razne osebne podatke, za katere ste si zaželeli, da ne bi bili več tako javni.
Izmed socialnih strani je, vsaj izven ZDA, najbolj popularen Facebook (v ZDA je zelo popularen tudi MySpace), eden izmed največjih (če ne kar največji) igralcev na tem področju. Novica, da so samomorilcem po komaj 500 izbrisih odrezali podporo, prej omenjeno orodje naredi mnogo manj učinkovito, saj za razliko od npr. Twitterja na Facebooku niso zbrane le vaše misli skupaj z občasnimi podpornimi slikami, temveč tudi mnogo večji nabor drugih slik (ni nujno da takšnih, ki ste jih posneli sami oz. želeli objaviti), osebnih misli in blodenj, obenem pa je preko pridruženih skupin mogoče izdelati dokaj podrobno sliko posameznika.
Razlog za preprečitev dostopa Suicide Machineovih strežnikov do Facebooka se skriva v njihovih pogojih za uporabo, saj za pravilno delovanje Suicide Machine potrebuje uporabniško ime in geslo uporabnika, katerega deljenje očitno ni dovoljeno. Pravzaprav delovanje orodja ni popolnoma učinkovito, sploh v primerjavi z v Facebook vgrajeno funkcijo brisanja računa. Namesto preprostega izbrisa se Suicide Machine prijavi v račun in s pomočjo skript briše eno povezavo s prijatelji za drugo, spremeni geslo in prikazno sliko, te informacije pa seveda pridrži zase. Račun tako postane popolnoma neuporaben, čeprav skripte ne delujejo popolnoma v vseh primerih. V novicah npr. poročajo, da so izbrisani računi še vedno imeli nekaj prijateljev, ki jih brez gesla ni bilo mogoče izbrisati. Suicide Machine še vedno podpira brisanje podatkov s Twitterja, MySpacea in LinkedIna.