Ogled celotne DVD zbirke iz naslonjača

Primož Resman

2. jan 2010 ob 16:55:00

Lastniki obsežnejše zbirke filmov na DVD ploščkih, sploh tehnično bolje podkovani obiskovalci Slo-Techa, verjetno razmišljate, da mora obstajati lažji način ogleda filma, kot pa brskanje po policah, vstavljanje ploščka v predvajalnik, ogled filma in nato ponovitev postopka v obratni smeri. Do sedaj sta bila popularna dva komercialna sistema, ki sta omogočala digitalizacijo celotne zbirke, a sta s svojo visoko ceno (tudi nekaj deset tisoč dolarjev) omogočala nakup le premožnejšim filmofilom.

Andy Fair, lastnik firme, ki se ukvarja z montažo domačih kino sistemov s prej omenjenimi DVD strežniki, se je zato odločil izdelati domači DVD strežnik z enakimi zmogljivostmi, ki bi bil dostopen vsakemu žepu. Njegov pogoj je bil tudi, da sistem prenese test žene (po njegovih besedah najzahtevnejši preizkus, za vsakršen tehničen pripomoček), kar mu je tudi uspelo.

Zamenjava za v njegovem področju dela pogosta sistema Kaleidescape in nekoliko cenejši Axonix MediaMax je sila preprosta - v domače omrežje povezan sistem za shrambo podatkov (NAS) ter dodaten sistem, s katerim je mogoče DVD ploščke digitalizirati, shraniti na NAS ter jih nato ponovno predvajati na televizorju. Pogosta izbira operacijskega sistema za NAS je npr. FreeNAS, osnovan na freeBSDju, oz. na Linuxu osnovana Openfiler ter plačljiv (od $70 naprej) unRAID, ki ga je uporabil tudi avtor članka. Delovala bo tudi popolnoma običajna distribucija Linuxa, a jo je potrebno pravilno nastaviti, kar je nekoliko zahtevnejše opravilo, tudi za povprečnega Slo-Techarja.

Obstaja seveda tudi rešitev, osnovana na sistemu Windows (Windows Home Server), glavna prednost vseh naštetih sistemov pa je, da podpirajo ne le strojna, temveč tudi programska RAID polja, ki so mnogo bolj fleksibilna. V primeru unRAIDa je mogoče uporabiti tudi križanca med JBOD in RAID sistemom, kjer se polje obnaša kot običajen JBOD (če zamenjate disk, izgubite le podatke, shranjene na njem), a uporabi en disk za varnostne, paritetne podatke.

Ker je slike DVDjev treba nekako tudi ustvariti, da bi jih lahko shranili na strežnik, je avtor uporabil še en sistem. V tem primeru je ploščo s platformo ION sparil z Blu-Ray predvajalnikom, kar mu prek HDMI priključka omogoča tudi ogled filmov v visoki ločljivosti, ter seveda tudi digitalizacijo le-teh, poleg nekoliko manj zahtevnih filmov v DVD kakovosti. BluRay filme bi lahko tudi prekodiral v računalnikom nekoliko bolj prijazen format (npr. mkv), ki ga preberejo tudi majhni predvajalniki, kot je WDjev TV, a je menil, da bi to porabilo preveč procesorskega časa.

Pomemben je bil tudi grafični vmesnik in katalogiziranje digitaliziranih filmov, za kar je po dolgem in na koncu tudi nadvse srečnem iskanju našel Cinemarjev MAINLobby server, ki stane zgolj $350. Le-ta odlično podpira razširitve, kar omogoča uporabo raznovrstnih kontrolnih opcij (v tem primeru je avtor želel uporabljati zgolj daljinski upravljalnik, za kar Windows MCE oz. multimedijska Linux distribucija po njegovih besedah nista primerna), DVD predvajalnikov (TheaterTek, ArcSoftov TotalMedia Theatre oz. Cyberlinkov PowerDVD), ter, najpomembneje, DVDLobby, ki skrbi za katalog shranjenih filmov. Z njim je mogoče film tudi digitalizirati, za vnos informacij o filmu pa lahko poskrbite sami oz. se zanesete na program in svetovni splet. Slednje sicer ne deluje vedno, a pogosto vrne pravilni naslov in opis.

Več, vključno z ženinim navdušenjem, pa seveda v celotnem članku.