Najneumnejše IT-prigode zadnjih deset let
Matej Huš
23. dec 2009 ob 01:31:50
Z iztekom leta se počasi začenjajo pregledi različnih dogodkov, izdelkov in ljudi, ki so zaznamovali bližnjo preteklost. Letos so še posebej popularni pregledi zadnjega desetletja, pa čeprav nam matematiki skušajo dopovedati, da ker se je tretje tisočletje pričelo z letom 2001, se bo njegovo prvo desetletje končalo šele z iztekom leta 2010.
Prvi tak pregled nas spomni na 87 najbolj neumnih tehnoloških potez v letih 2000--2009. Začelo se je seveda še globoko v prejšnjem desetletju, ko smo zapravili milijarde za boj pred zloglasnim hroščem Y2K, ki naj bi nas pojedel, na koncu pa od njega ni ostala niti resnejša zgaga. Videli smo vrsto zgrešenih prevzemov, denimo AOL-ov prevzem Time Warnerja in nekaj skrajno dolgih snubitev, kot je bil paritveni ples Microsoft-Yahoo. Enega večjih fiaskov si je privoščil Sony, ki je na svoje zgoščenke potihoma zapisal rootkit. Kopica produktov je popolnoma pogorela, npr. Windows Me in v nekoliko manjši meri še Vista, pa tudi samouničljivi DVD, ki so uporabni le 48 ur.
Apple se je naučil, da prehitro ceniti svojih izdelkov tudi ne gre, ko so iPhone bore tri mesece po izidu pocenili s 599 na 399 dolarjev, s čimer so si nakopali ogorčenje prvih kupcev. Vsake toliko je začasno umrla kaka storitev ali izdelek, z razlogi pa so nas proizvajalci presenečali vedno znova. Za dvodnevni mrk Skypa naj bi bil kriv Windows Update, medtem ko so Microsoftovi predvajalniki Zune na silvestrovo obstali, ker niso razumeli, zakaj ima leto 366 dni.
Reklama za Windows 7 v posebni epizodi Family Guya, ki ni nikoli šla v eter.