nVidia prekinja razvoj veznih čipovij
Primož Resman
9. okt 2009 ob 08:58:50
nVidiini načrti, da bi izdelala vezno čipovje za podnožje LGA-1156, so očitno propadli. Ker jim Intel ni izdal licence za vodilo QPI, niso mogli izdelati veznega čipovja za zmogljivejše podnožje, LGA-1366, a so trdili, da že imajo licenco za vodilo DMI. Slednje je Intel že uporabljal za komunikacijo med severnim in južnim mostom na starejših platformah, Core i5 (in Core i7) procesorji pa že vsebujejo severni most. Logično je torej, da je Intel za komunikacijo procesorja s preostalim veznim čipom uporabil kar DMI.
Po besedah nVidie je Intel javnosti podajal napačne informacije, npr. da nVidia nima DMI licence. Zeleni zato menijo, da bi bilo skorajda nemogoče tržiti njihova vezna čipovja ter da Intel ustvarja negativno ozračje v industriji. Z začetkom leta 2010 nVidia tako ne bo smela prodajati veznih čipovij za procesorje iz družin Core i3, i5 in i7, za nove procesorje Atom, ki bodo vsebovali grafično jedro in pomnilniški kontroler (Pineview), obenem pa jim je AMD odrezal še podporo svojih strežniških Opteronov. Snovanje veznih čipovij bodo tako popolnoma zaustavili vsaj dokler se ne konča sodni postopek z Intelom v zvezi z DMI licenco.
Prekinitev razvoja se bo nVidii zagotovo pokazala pri prihodkih, saj je oddelek za vezna čipovja v drugem letošnjem četrtletju prinesel kar 31% vseh prihodkov, kjer so večinski del predstavljala čipovja z vgrajenim grafičnim čipom. Ker Intel in AMD načrtujeta vgradnjo grafičnih čipov v sam procesor, bi bila nVidia tako ali tako v težavah tudi s popolnoma veljavno licenco. Ker bodo prekinili tudi razvoj veznih čipovij za namizne procesorje AMD, se poraja vprašanje, kakšna bo v prihodnje podpora SLIju.
Bo izbira matične plošče lažja tudi za kupce AMDja?