Desetletje odprtokodnih IPO-jev
Matej Huš
15. avg 2009 ob 00:44:19
Podjetje Red Hat, ki je poznano po delu na področju odprte kode, je bilo sicer ustanovljeno leta 1993. Nato je pred desetimi leti avgusta 1999 izvedlo javno prodajo delnic (IPO - initial public offering), ki je fantastično uspela. Tri milijone delnic podjetja so takrat ponudili po 14 dolarjev, prvi dan trgovanja pa se je tečaj povzpel do 52 dolarjev. Kasneje so izvedli še eno dokapitalizacijo, ko so februarja 2000 ponudili še štiri milijone delnic po 95 dolarjev. To je bilo tik pred pokom dot-com balona, kasneje pa so se delnice pocenile pod štiri dolarje - danes so vredne okrog 21 dolarjev (pozor, vmes so doživele razcep 2:1).
Red Hatu je uspelo, znali so zaslužiti, prilagodili so prihodu širokopasovnega interneta, ki je pomenil drugačen način distribucije Linuxa, preusmerili so se na enteprise okolja, medtem ko se ostalim igralcem na trgu odprte kode ni uspelo prebiti med najboljše. V desetih letih smo tako videli le še peščico javnih prodaj delnic. Prvi so decembra 2001 poskusili v VA Linux, ki se je kasneje preimenoval v VA Software in posvetil razvoju razvojnega repozitorija SourceForge. Bolj znana je Caldera, ki je pozneje dobila ime SCO Group in je že dve leti v stečajni agoniji. Turbolinux je izvedel IPO na japonski borzi, Mandrakesoft, kasnejša Mandriva, pa na francoski. Preostala dva sta še Trolltech, ki ga je že prevzela Nokia, in Sourcefire.
Tako malo IPO-jev podjetji, ki se ukvarjajo z odprto kodo, pripisujejo več dejavnikom. Investitorje je sprva učinkovito prestrašil pok tehnološkega balona na prelomu tisočletja, sedaj pa jih grabi nova finančna kriza. Poleg tega komercialnim odprtokodnim podjetjem očitajo nezrelost pri njihovih strategijah in privlačnost za prevzeme (MySQL je bil prevzet tik pred javno prodajo).