Združeni narodi pripravljajo predlog za sleditev internetnega prometa
Urban Škudnik
16. sep 2008 ob 08:21:03
Pred kratkim so v javnost pricurljali dokumenti o predlogu kitajske vlade, ki bi spremenil delovanje infrastrukture interneta in bi omogočil določenim organom izsledljivost vsakega paketka, ki je poslan na internetu.
Dokumente je pripravila posebna delovna skupina v okviru Organizacije Združenih narodov poimenovana Q6/17, v njej pa sedijo predstavniki kitajske, ameriške tajne službe NSA, Koreje, Cisco-ta in japonskega podjetja za omrežno varnost.
Kitajska v svojem predlogu predlaga, da se naj uvede tehnologija, ki bo omogočala sledljivost v različnih mrežnih okoljih, na različnih dostopnih metodah (torej tudi če bi anonimno dostopali do interneta na javnih brezžičnih omrežjih) in tehnologijah. Da bi se zagotovila sledljivost, se bi naj vse potrebne informacije tudi shranjevale.
Med argumenti za uvedbo takega sistema sledenja med drugim navajajo tudi potrebo po izsleditvi posameznikov, ki z npr. objavijo sporočilo, ki kakšno vlado postavi v neprijeten položaj. O spornosti takšne argumentacije verjetno ni potrebno razpravljati, bi pa njeno sprejetje s strani OZN pomenilo, da je ta organizacija ravnala v nasprotju z lastnim ustanovnim dokumentom.
Kljub temu, da celotna skupina ni enotna o predlogih in da OZN dejansko niso zadolženi in nimajo moči za uvedbo takšnih standardov, pa so njihovi uradniki v drugih telesih, ki si takšna pooblastila lastijo v preteklosti že lobirali za uvedbo takšnih tehnologij.
Sam predlog v najboljšem primeru ne bo dokončan vsaj do konca leta 2009, avtorji pa bodo vseeno naleteli na kar nekaj ovir. V ZDA bodo tako oviro predlogu predstavljala ameriška ustava (Prvi in Četrti amandma) in več odločitev ameriških sodišč, ki branijo zasebnost in anonimnost na podlagi dejstva, da "samo anonimnost brani pred tiranijo množice". V Evropi pa je Svet Evrope leta 2003 sprejel deklaracijo o svobodi komuniciranja na internetu, ki pravi, da naj posamezne države članice spoštujejo željo uporabnikov interneta in naj ne razkrivajo njihove identitete (razen v razumni meri v okviru sodno zahtevanih praks).