Komet McNaught

gzibret

19. jan 2007 ob 11:21:43

Komet McNaught je bil odkrit 7. avgusta lansko leto. 11. avgusta so natančneje izračunali orbito, ki bi naj šla zelo blizu sonca oz. še bližje, kot je orbita Merkurja. To je sicer dobro v smislu vidnosti kometa, ni pa ugodno za njegovo opazovanje zaradi bližine sonca. Komet je od takrat konstantno pridobival na svetlosti. Kljub temu so ga zaradi neugodnega položaja Zemlje konec novembra za 6 tednov izgubili. Ponovno so ga našli konec decembra. Med tem časom je postal za astronomske razmere impresivno svetel. Takoj po novem letu je postalo jasno, da bo komet McNaught postal impresiven nebesni objekt, kar se je v resnici tudi zgodilo.

Severna hemisfera je od tega na žalost imela zgolj drobtinice, saj je 13. januarja komet dokončno izginil iz večernega neba. Danes ga lahko opazujejo prebivalci južne hemisfere, katerim prireja čudovito predstavo, dosti impresivnejšo od predstave kometa Hale-Boop leta 1995. Komet je v bistvu postal tako svetel, da ga je na severni hemisferi možno fotografirati celo podnevi, kar ga uvršča kot najsvetlejši komet po letu 1935. Kljub temu, da mi od tega nimamo praktično nič, pa lahko na večernem nebu vseeno opazujemo ostanke njegovega repa ali si ogledamo galerijo slik.

Ostanki kometovega repa, slikani iz severne hemisfere 18. januarja (vir: www.spaceweather.com).


Komet iz severne hemisfere, slikan podnevi (vir: APOD - astronomy picture of the day):


Komet iz južne hemisfere 18. januarja (vir: www.spaceweather.com):


Komet se od 14. januarja dalje oddaljuje od sonca. Vseeno pa ostaja majhna možnost, da bo zaradi velike doze sončevega obsevanja razpadel, kar bi priredilo še en spektakularen šov.

Še en link: www.spaceweather.com