Imajo ZDA dostop do bančnih podatkov in večino ameriškega interneta?

Matej Kovačič

29. jun 2006 ob 11:45:46

Konec prejšnjega tedna so ameriški časopisi The New York Times, Los Angeles Times in The Wall Street Journal objavili članke o skrivnih sodnih pozivih s katerimi sta obveščevalna služba CIA in ameriška Državna zakladnica (Treasury Department) pridobila mednarodne podatke o bančnih transakcijah preko sistema SWIFT.

Preko sistema SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) se pretakajo podatki o mednarodnih finančnih transakcijah iz 7800 finančnih ustanov iz več kot 200 držav. Podatke so kakopak pridobivali zaradi borbe proti teroristom oziroma njihovim financerjem. Po uradnih zagotovilih ni šlo za izkopavanje podatkov (tim. data mining), pač pa so dostopali le do omejenega števila podatkov. Kljub temu je sedaj povsem jasno, da imajo ameriški državni organi preko SWIFT-a dostop do vseh mednarodnih finančnih transakcij. (Mimogrede: se še kdo spomni izmikanj glede prisluškovanja NSA Američanom?) Ameriška administracija je razkritje kritizirala, saj naj bi škodilo učinkovitosti boja proti terorizmu.

Hkrati s tem razkritjem pa je v javnost prišlo še eno. Salon.com je namreč objavil članek o tem, da ima NSA na (sedaj ne več) skrivni lokaciji v lasti podjetja AT&T v Bridgetonu tim. "varno sobico", kjer nadzoruje omrežni promet. Glede na to, da je v Bridgetonu glavno vozlišče za lokalni in mednarodni promet podjetja AT&T je zelo verjetno, da NSA preko te lokacije nadzoruje večino ameriškega interneta in telefonskega omrežja, saj AT&T pokriva tretjino širokopasovnega dostopa do interneta v ZDA. Mimogrede, to ni edina "tajna sobica". Aprila 2006 je namreč bivši tehnik AT&T-ja Mark Klein v svoji izjavi razkril še eno tako tajno lokacijo v San Franciscu (na voljo so tudi fotografije (glej stran 14)).

To razkritje pa za poznavalce ni nič novega, saj ima NSA že tradicijo tovrstnega "sodelovanja" s telekomunikacijskimi podjetji. V letih od 1945 do 1975 je namreč NSA oz. njen predhodnik Black Chamber v ustnem dogovoru z nekaterimi telekomunikacijskimi podjetji prestrezala vsa teleprinterska sporočila. Operacija se je imenovala Operacija Shamrock. Zaradi operacije Shamrock je potekala senatna preiskava in njen predsednik, senator Frank Church je izjavil, da je bil Shamrock "verjetno največji vladni prisluškovalni program usmerjen na Američane".

To je bilo leta 1975. Danes pa je NSA priključena na internetno hrbtenico in glavna vozlišča telefonskega prometa...