Philipsova nova "akvarelno-oljna" tehnologija zaslonov in tožba Kodaka
Stepni Volk
20. apr 2006 ob 09:20:23
V Philipsovem razvojnem oddelku so poleg zanimive zamisli o reklamah prišli tudi do nove tehnologije za prikaz podatkov. Znanim CRT, plazma, LED, OLED in E-ink tehnologiji se je tako pridružila nova: electrowetting. S pomočju zunanjega doliva kapitala so ustanovili novo podjetje Liquavista, ki bo skrbelo za najnovejšega Philipsovega otroka. Sama tehnologija je zelo podobna E-Inku, le da bazira na olju in vodi, kot namiguje že naslov novice. Pravzaprav bazira na tem, da se med seboj odbijata. S pomočjo materialov, ki vodo ali odbijajo ali privlačijo (odvisno od električnega toka), lahko torej obarvano olje pripravimo do tega, da ustvari točko (piksel).
Philips trdi, da so barve na tovrstnih zaslonih bolj naravne (tudi Rembrandt je slikal z oljnimi barvami) in svetle. Nezanemarljivo je, da so tovrstni zasloni energijsko manj potratni, in najpomembnejše: združljivi z obstoječimi tehnologijami za proizvodnjo LCD-zaslonov (tj. s tovarnami LG in Philips). Zato obljubljajo, da bo ta nova tehnologija uvedena v rekordnem času, in sicer sprva le v manjših, mobilnih napravah. Eksponate si bo moč ogledati na razstavi Society for Information Display 6. junija letos v San Franciscu. Več o Liquavistinem PDF-dokumentu ali prav tako PDF Whitepaperju.
Tudi pravni oddelek Philipsa ne miruje. Navkljub novim odkritjem Philips Researcha ni nič spravljivejši in se je odločil tožiti Kodak na podlagi šestnajst let starega patenta št. 4.901.075 s področja stiskanje slik v formatu JPEG, ki ga očitno uporabljajo Kodakove digitalne kamere brez finančnega nadomestila Philipsu.
Nič, nič ... temu bi se reklo zastonj kosilo.