Počasen pohod HPCjev

Stepni Volk

5. nov 2005 ob 00:15:57

Hi-Fi že dolga leta stagnira. Večino nekoč velikih sejmov je poniknilo v nič, tisti preostali pa se vedno kitijo z multimedijo - velika sramota za nekoč ponosno in donosno industrijo zabavne elektronike.

Pravi audiofili seveda ostajajo zvesti analognemu, toplemu in naravnemu zvoku, zato se njih to besedilo ne bo čisto nič dotaknilo. Po eni strani jih še kako razumem, po drugi sem preveč praktične narave, da bi vztrajal pri starih obredih s klasičnimi gramofoni.
A tudi ta trdnjava Hi-Fija se maje, saj imamo ljudje že nekaj časa veliko različnih tehnoloških področij, ki nas zanimajo in kjer se lahko igramo: osebni računalniki, mobilni telefoni, dlančniki, GPS navigacija in ostale prenosne naprave. Hi-Fi pa je odrinjen v kot - pozabljen in zaprašen.

Za to je nekoliko kriv tudi sam, saj ne sledi napredku na področju novih medijev, kot sta internet, različni audiofilsko bogoskrunski lossy in zelo sprejemljivi lossless kodeki. Vmes se je vrinil še domači kino, DVD in video lossy kodeki. Industrija poskuša seveda vriniti nove standarde, kot sta SACD in DVD Audio, a se ti nekako ne prijemljejo. Razlog je nedvomno v tem, da ne sledita - morala bi biti vsaj 10x boljša od obstoječega Audio CDja, da bi se kaj premaknilo.

Tržišče se paradoksalno glede na omenjeni zakon obrača ravno v obratno smer: MP3. Kvaliteta je sicer manjša, zato pa ta format odlikujejo veliko večja fleksibilnost, skoraj popolna prenosljivost in takojšna dostopnost do novitet ter raritet preko interneta (legalno in ilegalno). Ljudem torej ni toliko do dejanske kvalitete, kot do ugodja, k čemur malce pripomore še čredni nagon - Kar ima sosed, moram imeti tudi jaz. Dejstvo je, da Hi-Fi na prvi pogled umira.

Tisti prvi uničevalec Hi-Fi-ja ostaja osebni računalnik, kar smo nekako napovedovali v neskončnih debatah že pred davnimi petnajstimi leti. S svojo univerzalnostjo je dejansko marsikje prevzel vlogo sobnega ali celo edinega predvajalnika glasbe, sedaj to počne še na področju hišnega kina. Tehnično gledano je vse kar potrebuješ HPC z dobrim digital-analog konverterjem in končno stopnjo oziroma stopnjami za 5.1 ali 7.1 prostorski in surround zvok.

Prav to ponuja HFX Barebone tiho računalniško ohišje. Vso toploto, ki jo proizvajajo procesorji znotraj prenaša na zunanje rebra preko bakrenih toplotnih vodil (heat pipe), tako da zadeva tudi oblikovno deluje, kot Hi-Fi komponenta.

Gizmo si lahko omislite v treh različicah opreme, glede nato, kaj bi sami radi vgradili. Lahko izberete tudi grafično kartico, radio in TV tuner, zvočno kartico in vso ostalo potrebno drobovino, pogoj je le, da je stvar kompatibilna z vrgajenim sistemom za pasivno hlajenje.

Zadevo so testirali pri Tom's Hardware, kjer so zaključili, da si lahko omislite tudi cenejši HPC, ki pa ne bo tako tih - recimo Applov Mac mini ali njegov PC klon, ki sem ga predstavil v novici Aopen odprl Pandorino skrinjico. Alternativno lahko v HPC spremenite tudi vaš stari računalnik. Pri tem si glede tišine lahko pomagate tako, da glasne dele prestavite v drug prostor, ter napeljete v slušni del vašega bivanjskega prostora le vhodne enote. Ne bo tako estetsko, bo pa tiho.

Tišina se danes plača, tišina je danes zaželena in HPC zna prinesti tišino tako v trgovine s Hi-Fi-jem, kot v hišna kina.

Tisti tihi, nevarni del za HPCje, je Trusted Computing (glej povezane novice). Če uspejo implementirati vse svoje zaščite, bo univerzalnost HPC-ja umetno zavrta in namesto ene naprave bomo ljudje prisiljeni kupovati več različnih. Verjetno je slednje veliko bolj zaželeno s strani proizvajalcev, ki seveda držijo niti v rokah.