Izšel TrueCrypt 4.0

Matej Kovačič

4. nov 2005 ob 09:24:17

Prvega novembra so pri TrueCrypt Foundation izdali četrto različico odprtokodnega programa TrueCrypt.

Program je namenjen šifriranju diskovnih particij, je odprtokoden, brezplačen, četrta različica pa je poleg različice za okolje Windows prinesla tudi različico za Linux.

TrueCrypt ima številne uporabne funkcije, med drugim lahko znotraj šifrirane particije (v bistvu gre za šifrirano datoteko, ki jo priklopimo kot particijo) ustvari še skrito particijo. Vsaka je seveda dostopna s svojim geslom. V primeru, da smo prisiljeni razkriti svoje šifrirne ključe, lahko razkrijemo samo ključ navadne particije, z običajno kriptoanalizo pa ni mogoče ugotoviti, da se znotraj te skriva še ena s podatki, ki jih zares želimo skriti. Različica 4 prinaša še novost, saj lahko z vpisom posebnega gesla priklopimo navadno particijo, vendar tako, da podatki, ki jih zapisujemo nanjo ne prepišejo podatkov na skriti particiji. Uporabno za vse, ki živijo v nedemokratičnih državah.

TrueCrypt je mogoče zagnati tudi v tim. potovalnem načinu, kar pomeni, da particijo lahko prenašamo na npr. USB ključu in jo prikopimo tudi na računalnikih, kjer TrueCrypt ni nameščen. Nova različica tudi ničesar ne zapisuje v Windows register, pač pa v posebne XML datoteke, kar povečuje anonimnost uporabe programa. Novost je tudi podpora lokalizaciji in uporaba "ključnih datotek" (ang. keyfiles) - gre za datoteko, ki šele skupaj z geslom omogoča priklop šifrirane particije. Datoteka je lahko kakršnakoli, recimo GIF slika ali MP3, v primeru da datoteka ni prisotna, pa priklop šifrirane particije samo z geslom sploh ni mogoč.

Gre skratka za še en odličen odprtokoden izdelek namenjen povečanju varnosti vaših podatkov. Njegovo glavno prednost pred konkurenti - tudi komercialnimi - pa predstavlja dejstvo, da je mogoče TrueCrypt particije sedaj uporabljati tako v okolju Windows, kot v okolju Linux. Trenutno so neposredno podprti Fedora, Suse in Ubuntu, ker pa je na voljo izvorna koda programa, lahko podporo za druge distribucije Linuxa pričakujemo v kratkem.

Bodo od prvega novembra dalje Nadzorniki malce slabše spali?