Ali lahko zaupamo nadzornikom?

Matej Kovačič

20. jul 2005 ob 21:12:42

24ur.com poroča, da naj bi na SOVI odkrili dva primera "infiltracije" uslužbencev s ponarejenimi spričevali.

O enem primeru konkretno navajajo tole: "Bolj neroden je primer Bojana Bratuša, ki se je v Sovi zaposlil pred desetimi leti, in je, kljub pomanjkljivi izobrazbi in sicer spričevalu poklicen šole, za katero se je pozneje izkazalo, da je ponarejeno, hitro napredoval znotraj hierarhične lestvice. V zadnjih letih je bil šef t. i. oddelka prisluha etra in fizičnega priklopa, kar z drugimi besedami pomeni tehniko, ki s pomočjo računalniškega programa lahko razvozla zapletene signale mobilne telefonije."

SOVA sicer POP TV o konkretnem primeru ni dala izjave. A če drži, da je bil šef "oddelka za prisluškovanje" zaposlen na podlagi ponarejenega spričevala, je to lahko zelo zaskrbljujoče.

Prisluškovanje je resen poseg v človekove pravice. V demokratičnih in pravnih državah je spoštovanje in upoštevanje zakonodaje, ki to področje ureja izredno zelo pomembno. Če so moralna načela nekemu posamezniku "dovoljevala" zaposlitev s pomočjo ponarejenega spričevala, se lahko upravičeno vprašamo ali in kako se je ta oseba držala moralnih in zakonskih načel v drugih primerih.

Na SOVI so sicer v izjavi za javnost zapisali, da "čeprav uslužbenca nista imela ustrezne izobrazbe v nobenem primeru pri opravljanju svojega dela nista kršila človekovih pravic". Pa vendar, če sta lagala že ob zaposlitvi in če SOVA kljub zakonsko predpisanemu preverjanju uslužbencev ponarejenih spričeval takrat ni ugotovila, kako naj zaupamo, da je tokratna izjava resnična in preverjena?

Ali lahko zaupamo nadzornikom, ki nimajo visokih moralnih standardov in se ne držijo zakonov?