Znanost in tehnologija III.

McHusch

22. jan 2005 ob 16:11:14

Na Newscientist poročajo, da smo bili v iztekajočem se tednu priče eni največjih neviht na Sončevem površju. Vse od prejšnjega petka Sonce seva nadpovprečno veliko EM-valovanja in visokoenergetskih protonov. Znanstveniki poročajo, da je v tem času prišlo do vsaj sedemnajstih srednjih in petih velikih izbruhov iz vsake sončne pege. Čeprav vrednosti izsevanih rentgenskih žarkov ne dosegajo tistih iz predlanskega oktobra in novembra, pa je število izsevanih visokoenergetskih protnov daleč največje po nevihti oktobra 1989.

Znanstveniki pojasnjujejo, da se sončeve pege - to so območja na Soncu, ki so od ostalega površja nekaj tisoč stopinj hladenjše, zato so videte temne - pojavljajo periodično vsakih 11 let. Zadnji vrhunec je Sonce doseglo leta 2000, sedaj pa se ob njihovem izginjanju sprošča magnetna energija, ki je bila v njih vezana. Posledice na Zemlji so poleg čudovitega severnega in južnega polarnega sija tudi občasne motnje komunikacij, poročajo pa še o nekaterih varnostnih spremembah letov ameriških letal in da so se astronavti na ISS morali skriti pred nevihto v posebej zaščiten del postaje. Pojav bo po napovedih začel usihati jutri. Več o tem. Najbolj znani vesolji teleskop Hubble, ki datira še v pionirsko dobo raziskovanja vesolja, se očitno poslavlja, saj ga je Bela hiša črtala iz vesoljskega proračuna za leto 2006, NASI pa naložila, da se od sedaj ukvarjajo le še z varno odstranitvijo teleskopa iz orbite. NASA z uradno potrditvijo še čaka, najverjetneje pa bo to storila 7. februarja na na predstavitvi proračuna za prihodnje leto. Vse se začne in končna pri denarju in cena ene milijarde dolarjev za vzdrževanje Hubbla je bila pač prevelika. Več o tem.

Sedaj pa k nekoliko bolj zemeljskim temam. V Evropi sicer januarja še ni težav s komarji, bodo pa te nedvomno prišle v toplejših mesecih. BBC-jeva raziskava se je ukvarjala z vprašanjem, zakaj komarji ne pikajo vseh ljudi enako pogosto. Znano je, da nekateri ljudje izločajo več vonjav, ki krvosese privabljajo. Raziskava je odkrila, da nekateri ljudje te vonjave z drugimi uspešneje prikrivajo, zato jih krvosesi manjkrat napadejo. Profesor John Pickett je dejal, da so odkrili enajst različnih kemikalij, ki te vonjave in privlačnost do komarjev zakrijejo, človeku pa so popolnoma brez vonja. Odkrili so še, da pot in telesna toplota privabljata komarje.

Za konec še malce alkohola. Na Nature.com trdijo, da zmerno pitje alkoholnih pijač v srednjem življenjskem obdobju varuje pred izgubo spomina in motnjami v starosti. Ženske, ki so spile eno enoto alkohola (naprimer kozarec vina) na dan, imajo za 23 odstotkov manjše možnosti, da razvijejo motnje v kognitivnih funkcijah v pozni starosti, ugotavljajo. Pojavljajo se celo mnenja, da naj bi alkohol pomagal preprečevati Alzheimerjevo bolezen, a znanstveniki priznavajo, da če korelacija sploh obstaja, je izredno majhna.