Procesorji Cell - Ali bo to konec zastarele x86 arhitekture?

hruske

21. jan 2005 ob 18:40:23

Zgradba procesorjev Cell, ki se razvijajo za Playstation tretje generacije, je še vedno varovana poslovna skrivnost. Nicholas Blachford si je vzel čas in preštudiral patentni dokument in analiziral zgradbo procesorja Cell, kakor je v patentu opisan.

Cell, bo po predvidevanjih imel le eno procesorsko enoto, ki bo verjetno zelo podobna trenutni Power arhitekturi. Poleg tega bo imel še 8 APU enot, specializiranih za vektorske (SIMD) ukaze. Z nekaterimi radikalnimi pristopi, kot sta recimo zasnova brez predpomnilnika (namesto tega bo vsak APU imel svoj lokalni pomnilnik) in pa ukinitev navideznega pomnilnika, skušajo proizvajalci - IBM, Sony in Toshiba - čimbolj povečati zmogljivosti procesorja. Poglavitna težava današnjih procesorjev je namreč čakanje na pomnilnik, da dostavi novo pošiljko podatkov procesorju. Po drugi strani pa želijo razpršeno procesiranje poenostaviti do te mere, da bi lahko napravo s cell procesorjem priključil na omrežje in bi se samodejno vključila k obstoječim v en sam zmogljivejši sistem. V procesor bo vgrajena tudi strojna podpora DRM, saj je Sony eden od proizvajalcev.

Za primerjavo: en Cell procesor s frekvenco približno 3 GHz naj bi bil podobnih zmogljivosti kot 5 dvojedrnih Opteronov, med seboj povezanih s HyperTransport.

V preteklosti se je že nekajkrat zgodilo, da so drugi sistem želeli x86 arhitekturo pokopati, a se je vedno nekje zataknilo, če ne drugje pa pri programski podpori. Ampak s tako hitrim procesorjem tudi emulacija x86 sistema verjetno ne bi bila naporno delo. S pojavom prostega sistema, ki teče na mnogih arhitekturah pa je tudi prehod bolj verjeten. Prihodnost pa bo še pestra, saj ima s PowerPC arhitekturo veliko izkušenj Apple, Microsoft pa si jih z izbiro PowerPC za Xbox2 tudi pridno nabira.

Cell naj bi splavili leta 2006, dva proizvodna obrata pa sta že v gradnji.