E-volitve: kako jim lahko zaupamo?

Matej Kovačič

5. nov 2003 ob 12:00:26

Na Slo-Techu smo že poročali o ameriških težavah z volilno tehnologijo. Tudi o tem, da so direktorji podjetja Diebold republikancem nakazovali denarna sredstva. Tokrat pa je s pomočjo Wired-a na dan prišla še bolj zaskrbljujoča novica, ki postavlja uporabo informacijske tehnologije v volilne namene še pod večji vprašaj. Na nedavni konferenci o volilnih sistemih je namreč predstavnik Kalifornije javno povedal, da je Kalifornija ustavila certifikacijski proces volilnih naprav podjetja Diebold. Razlog?

Diebold naj bi na volilne naprave v enem izmed volilnih okrožij naprave namestil neoverovljeno programsko opremo. Kasneje se je izvedelo, da gre za okrožje Alameda County, ki velja za trdnjavo - demokratov. Je to ob nakazilih Diebolda republikanski stranki res samo naključje? Verjetno ne, saj obstaja več poročil, ki trdijo, da je Diebold v svojih napravah namenoma onemogočil vgrajene varnostne mehanizme, kar naj bi omogočilo ponarejanje volitev. Diebold pa naj bi se tudi že povsem resno pripravljal na "izvedbo" predsedniških volitev v zvezni državi Ohio...

No, povsem drugače pa so se, kot prav tako poroča Wired problema e-volitev lotili v Avstraliji. Za izhodišče so postavili zahtevo, da mora biti volilni sistem popolnoma odprt, dostopen javnosti ter na voljo za javno preverjanje. Odprta koda je bila zato edina logična izbira. Njihov volilni sistem eVACS tako teče na Linuxu, prav tako pa je odprta tudi ostala programska oprema. Klik za izvorno kodo!