Računalniki v šolah slabši kot papir in svinčnik?

root987

1. dec 2003 ob 19:49:34

V današnji dobi, v kateri povečini prevladujejo računalniki, ki so se naselili in se še naprej naseljujejo v vsak kotiček našega življenja, je prišlo do precej zanimivega presenečenja. Otroci (predvsem mlajši) imajo za delo pri svojih projektih veliko raje svinčnik, papir in karton. A preden da bodo do takšnega spoznanja prišli tudi uradniki in politiki, bo očitno preteklo še veliko zelene valute...

San Francisco Chronicle ima objavljen zanimiv članek o nepotrebni potrošnji denarja v ameriških osnovnih šolah, vendar se članek bolj posveča območju San Francisca. O vseh, precej visokih številkah je za tu premalo prostora, vendar je tudi administraciji in ameriškim uradnikom počasi prišlo na misel, da bodo z takšno (nepotrebno) potrošnjo denarja morali kmalu najemati kredite. Tako je na primer Union City leta 1996 vložil 37 milijonov ameriških zelencev za opremo enajstih šol, da pa so si to sploh lahko privoščili, so morali zmanjšati proračun za znanstveno opremo, šolske izlete in različne druge akademske dejavnosti, danes pa rabijo za posodabljanje teh sistemov plačati 6 milijonov dolarjev. Sicer natančne številke, ki so tu prisotne niso poznane, vendar bi naj ameriške šole v zadnjem desetletju porabile preko 80 milijard ameriških dolarjev za opermo in usposabljanje šol in učiteljev.

Če vse skupaj premislimo, kaj kmalu pridemo do zaključka, da se vse to ne splača najbolj. A če se učenci resnično počutijo bolje in tudi delajo bolje, potem bi to še nekako šlo. A kaj, ko celo otroci mislijo, da je bolje delati na stari dobri papir-škarje način, ker "lahko resnično narediš tako, kakor želiš"(tukaj imam predvsem v mislih mlajše učence). Prav tako tudi učitelji nimajo pravega nadzora nad delom učencev in dijakov (potrebni filtri, ki bi preprečevali obiskovanje strani za odrasle, ipd. pa so precej dragi) in možnosti, da se posvečajo invidualno vsakemu učencu, ki pomoč potrebuje.

Največja ironija pri tem pa je, da kljub dobronamerni želji, da bi učenci pridobili potrebno znanje o računalništvu že v osnovni šoli, so delodajalci ugotovili, da lahko uslužbence naučijo vsega potrebnega znanja z računalnikom relativno hitro in samo tisto, kar resnično mora znati na določenem delovnem mestu.
Seveda pri vsem tem obstajajo šole, ki še vedno ostajajo brez takšnih števil računalnikov, vendar se njihovo število strmo zmanšuje, pa še to so po večini šole, ki si računalnikov ne morejo privoščiti.

Za celotno branje pa kliknite semkaj, tu pa se nahaja še krajši povezetek na Slashdot-u.