MandrakeSoft: Stečajni postopek?

Ziga Dolhar

14. jan 2003 ob 21:45:49

Sodeč po e-poštnem sporočilu, ki je nekako "spronicalo" v javnost, se MandrakeSoft, francoski izdelovalec Linux distribucije Mandrake, spogleduje z rdečimi številkami: 2 MIO EUR slednjih.

Kakor je razumeti iz zasebnega sporočila, se predsednik že trudi rešiti podjetje; likvidacija seveda nikomur ni po godu (z izjemo stečajnega upravitelja), možnih rešitev pa je več. Kratkoročno želijo doseči predvsem prolongacijo (odlog) oz. delni odpis dolgov pri upnikih, dolgoročno pa bi jim ležala predvsem razdelitev podjetja na več manjših specializiranih divizij oz. združitev s kakšnim drugim podjetjem.

Po eni strani bi zlahka zapisal, da se čudim podjetjem, ki se ukvarjajo s "prostim programjem", a istočasno kujejo dobičke: viri so pri tovrstnem programju namreč omejeni s samosvojo distribucijsko politiko (beri: ta je bliže Marxu kot kapitalizmu). Nemški SuSE je denimo pred časom prejel precejšnjo injekcijo, ko je vanj dobesedno milijone dolarjev investiralo podjetje IBM, ki svoje kremplje steguje tudi na to tržno področje. Ali to pomeni, da bodo odprtokodna podjetja za svoj obstoj dejansko nujno potrebovala večjo korporacijo, ki bodo nad njimi bdela? Korist bi bila namreč obojestranska: v simbiozi bi razvijalci imeli boljše pogoje za razvoj, pokrovitelj bi z uporabo izdelkov slednjih pospeševal prodajo svojih (strojnih) izdelkov, medtem ko bi stroške pokroviteljstva kril iz prihodkov vzdrževalnih pogodb. -- Ter seveda kupci, ki bi dobili bolje usklajeno opremo.

Morda pa res. Možnost je vsekakor večja kot ta, da se bodo slovenski novinarji zavedli razlike med stečajem in stečajnim postopkom.