Slovensko stališče do programskih patentov: aktivno državljanstvo je učinkovito

Matej Kovačič

16. maj 2004 ob 19:20:44

Državljanske akcije pošiljanja e-mailov za spremembo stališča Slovenije v zvezi z direktivo o programskih patentih so bile očitno uspešne. Ministrstvo za informacijsko družbo je namreč v svojem sporočilu za javnost v zvezi s predlogom sporne direktive zapisalo: "izražamo svojo zaskrbljenost, ki jo z nami deli tudi precejšen del strokovne javnosti, predvsem skupnost razvijalcev odprtokodne programske opreme in vsaj del malih in srednje velikih podjetij". Hkrati so ministrstvu za gospodarstvo posredovali svoje mnenje, v katerem so izrazili stališče, da je potrebno podpreti dopolnila Nemčije, Belgije, Italije, Danske in Luksemburga, ki bi izničila škodljiva določila sporne direktive.

Na vprašanje Slo-Techa slovenskim evroposlancem o njihovem stališču do tega vprašanja, pa smo dobili odgovor samo od Romana Jakiča in Majde Širca.
Roman Jakič je v odgovoru zapisal, da je o problemu neformalno obvestil ministra g. Cvikla in namestnika g. Engelmana, ter od njiju zahteval, da zaščitita slovenske interese oz. interese slovenskih podjetij. Prav tako pa je glede problema zaščite patentov obvestil svoje kolege v Evropskem parlamentu in jih pozval, da storijo vse, da ne bi prišlo do ignoriranja stališč Evropskega parlamenta.
Iz odgovora Majde Širca žal ni moč povsem jasno razbrati kakšno je njeno stališče o tem vprašanju, zato ga navajamo kar v celoti:
Spoštovani,
pridobila sem si informacije o predlogu Direktive EU parlamenta in Sveta o patentibilnosti računalniško izvedenih izumov iz Urada pa tudi na spletnih straneh Ministrstva za informacijsko družbo lahko najdete razlage omenjene problematike. Lahko soočam ena in druga stališča v odnosu do številnih opzoril, ki menijo, da taka rešitev ni dobra. Mislim, da bi morali prizadeti oziroma strokovnajki soočati svoje trditve z razlagami, ki jih navaja vlada oziroma Urad. Upam, da se ti dogovori opravljajo in stališča izjasnjujejo. Tovrstni dogovori bodo osnova za nadaljne ukrepanje. Proces namreč bo še trajal, pogovori očitno še bodo in na koncu se vedno zaključijo v parlamentu.
Majda Širca


Miha Brejc, Janez Podobnik, Lojze Peterle, Franc Horvat in Ljubo Germič, pa očitno niso imeli dovolj časa, da bi na vprašanje odgovorili.
Morda ga bodo s takim odnosom imeli kaj več po volitvah?