» »

Intel naj bi dokončno popravil napako v 13. in 14. generaciji procesorjev

Intel naj bi dokončno popravil napako v 13. in 14. generaciji procesorjev

Slo-Tech - Intel je izdal še en popravek, ki naj bi po zagotovilih podjetja dokončno odpravil težave namiznih procesorjev 13. in 14. generacije, ki so se zaradi sunkov previsoke napetosti fizično kvarili. Popravek mikrokode 0x12B naj bi bil po zagotovilih podjetja zadnje in dokončno zdravilo za problematične procesorje, dasiravno že okvarjenih ne bo popravil, le nove poškodbe bo preprečil.

Zgodba ima že precej dolgo brado, poleti pa je postalo jasno, da so procesorji nepopravljivi. Intel je sicer podaljšal garancijo, a menjuje le dokazano defektne procesorje, ne pa tistih, ki jih zob časa - oziroma napetosti - še ni načel. Napaka je v tem času dobila ime Vmin shift, Intel pa sedaj trdi, da je odkril tudi razlog zanjo. Še aprila so trdili, da so krivi proizvajalci matičnih plošč, ki da dostavljajo previsoko napetost.

Doslej je Intel izdal že dva popravka, 0x125 in 0x129, ki sta vključena v popravku 0x12B. Tega lahko namestimo prek posodobitve BIOS-a na matičnih ploščah, kamor bi prispel v naslednjih tednih, odvisno od posameznih proizvajalcev. Intel je pojasnil, da obstajajo štirje scenariji, ki lahko povzročijo težave, prizadetih pa je 22 modelov procesorjev 13. in 14. generacije, ki trošijo več kot 65 W energije.

7 komentarjev

mtosev ::

Pri Intelu so malo prepozni, če se mene vpraša.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

FireSnake ::

Super, da so popravili!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Izi ::

Hja, če bi bila to edina resna napaka Intelovih CPUjev.
Nestabilnost CPUja je enaka ali pa še hujša napaka, da porabo elektrike ki je več kot dvakrat višja kot pri enako zmogljivih AMDjevih CPUjih sploh ne omenjamo, ...

dmk ::

Se CPU kvari še v 'especially during periods of idle and/or light activity'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dmk ()

mrTwelveTrees ::

Prepozno, škoda je že narejena.

Jazon ::

V linku zgoraj navajajo:
For all Intel(R) Core™ 13th/14th Gen desktop processor users


Intel očitno spet ni povedal vsega.

Bios update bo zajel vse Intel desktop procesorje 13 in 14.generacije in ne samo 22, ki jih omenja Huš. Potencialno prizadeti so torej vsi.

Glede na to, da imajo tudi nekateri mobilni sub 65W procesorji, v turbo načinu TDP 115W (moj Raptor Lake-PX je npr. tak), se mi poraja resen dvom v navedbe, da so prizadeti samo desktop procesorji.

Ali lahko pričakujem, da mi bo Lenovo Vantage poskušal potiho nadgraditi Bios s kodo 0x12B?

stara mama ::

Jazon je izjavil:


Ali lahko pričakujem, da mi bo Lenovo Vantage poskušal potiho nadgraditi Bios s kodo 0x12B?

Zelo verjetno, vsi čipi so dol iz istega waferja.
Ekologija™ in Trajnost™


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

14th Gen Intel Core - Meteor Lake (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Strojna oprema
39843048 (263) tikitoki
»

Intel potrdil: procesorji za prenosnike niso prizadeti

Oddelek: Novice / Procesorji
142134 (715) blackbfm
»

Prvi popravki za hrošča v procesorjih Raptor Lake so tu

Oddelek: Novice / Procesorji
334208 (686) sbawe64
»

Prihajajo različni načini za namestitev popravka za procesorje Raptor Lake

Oddelek: Novice / Procesorji
103536 (2063) Hudobec82
»

Defektni Intelovi procesorji 13. in 14. generacije so nepopravljivi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
12310178 (2162) Ghost7

Več podobnih tem