» »

Menjava delodajalca - prikrivanje

Menjava delodajalca - prikrivanje

GummyBear ::

Odločil sem se zamenjati delodajalca. Iz izkušenj vem, da se bodoči delodajalci radi pozanimajo o kandidatu, kar je lepo in prav. Moti pa me, da te informacije iščejo pri trenutnem delodajalcu. Če sedaj nekomu pošljem ponudbo z resničnimi podatki, obstaja verjetnost, da bo ta kontaktiral mojega sedanjega delodajalca. Ta pa razumljivo ne bo zadovoljen nad mojim početjem. V najslabšem primeru se lahko zgodi, da potem ne bom ne tu ne tam - trenutni delodajalec me odslovi, novi pa me ne bo vzel. Koronakriza ne obeta nič dobrega in ostati v tem času brez dela ne bi bilo prijetno. Takšno početje delodajalcev se mi ne zdi fer in bi se temu rad izognil. Vem, lahko se prej pogovorim s trenutnim delodajalcem, a to odpade (pustimo zdaj razloge).

Razmišljam, da bi svojega trenutnega delodajalca zamolčal in novemu delodajalcu napisal, da sedaj opravljam neko drugo delo. Hkrati pa bi poudaril, da kljub drugačnemu delu delam na svojih projektih (te so resnični in preverljivi) in jih novemu delodajalcu lahko predstavim. Bi to šlo skozi ali bi bodočega delodajalca motilo dejstvo, da trenutno nisem v tem poslu in opravljam drugo delo, ki je lahko tudi nižje kvalificirano? Na kratko: So za bodočega delodajalca pomembne samo izkušnje ali tudi sedanji in pretekli delodajalci?

starfotr ::

Ne laži in ne delaj slabih stvari, če se bojiš, da te bodo razkrili.

UganiKdo ::

Razmišljam, da bi svojega trenutnega delodajalca zamolčal in novemu delodajalcu napisal, da sedaj opravljam neko drugo delo.

In kaj se bo zgodilo, če bo pri izmišljenem delodajalcu šel preverjat?

Sicer pa nisi dolžan razkrit pri kom konkretno delaš če nočeš, pač opišeš vsebino dela, ne ne navedeš pa naziva delodajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Gagatronix ::

Trenutni delodajalec nima pravne podlage, da te odslovi samo zato, ker isces drugo delo.

Scaramouche1 ::

GummyBear je izjavil:

Odločil sem se zamenjati delodajalca. Iz izkušenj vem, da se bodoči delodajalci radi pozanimajo o kandidatu, kar je lepo in prav. Moti pa me, da te informacije iščejo pri trenutnem delodajalcu. Če sedaj nekomu pošljem ponudbo z resničnimi podatki, obstaja verjetnost, da bo ta kontaktiral mojega sedanjega delodajalca. Ta pa razumljivo ne bo zadovoljen nad mojim početjem. V najslabšem primeru se lahko zgodi, da potem ne bom ne tu ne tam - trenutni delodajalec me odslovi, novi pa me ne bo vzel. Koronakriza ne obeta nič dobrega in ostati v tem času brez dela ne bi bilo prijetno. Takšno početje delodajalcev se mi ne zdi fer in bi se temu rad izognil. Vem, lahko se prej pogovorim s trenutnim delodajalcem, a to odpade (pustimo zdaj razloge).

Razmišljam, da bi svojega trenutnega delodajalca zamolčal in novemu delodajalcu napisal, da sedaj opravljam neko drugo delo. Hkrati pa bi poudaril, da kljub drugačnemu delu delam na svojih projektih (te so resnični in preverljivi) in jih novemu delodajalcu lahko predstavim. Bi to šlo skozi ali bi bodočega delodajalca motilo dejstvo, da trenutno nisem v tem poslu in opravljam drugo delo, ki je lahko tudi nižje kvalificirano? Na kratko: So za bodočega delodajalca pomembne samo izkušnje ali tudi sedanji in pretekli delodajalci?


Tvojega delodajalca zanima kaj ti delaš, če te česa sedanji obtoži, rečeš bodočemu da te pač hoče obdržati.

Cveto ::

Novi delodajalec bo v vsakem primeru videl kje si prej delal. Če se boš tukaj zlagal, bo to precej slab začetek sodelovanja.
, ker yo
Na tvojem mestu bi se z starim delodajalcem vseeno pogovoril, in sicer iz stališča tega kaj te moti: plača, delovni pogoji, kolektiv... Poveš tudi da v primeru da s tem še vedno ne boš zadovoljen, pač iščeš okoli.

Če pa res ne bi rad govoril s sedanjim delodajalcem, pri novem povej kje si delal, a hkrati tudi prosi, da pri starem ne preverjajo.

Iz mojih izkušenj sicer preverjanje pri starem delodajalcu ni ravno pogosto. Vsaj pri nas nismo nikoli preverjali, ker vemo da znajo biti te stvari problematične. Imamo pa z par podjetji iz branže, s katerimi smo v dobrih odnosih, nekakšen dogovor o neprevzemanju kadrov. In v tem primeru se tistemu, ki da prošnjo to pove in reče, da bo treba zadevo uskladiti (lahko pride, če se stari strinja).

Urbano#Desno ::

Cveto je izjavil:

Novi delodajalec bo v vsakem primeru videl kje si prej delal. Če se boš tukaj zlagal, bo to precej slab začetek sodelovanja.ž


Ja tole zna biti glavna jeba. Jaz sem še vedno moral prinesti nek obrazec iz zpiz-a, kjer gor piše kronološko kje si delal in v katerem obdobju in če bo na tem obrazcu pisalo nekaj čisto drugega kot pa v CV je to zelo slaba popotnica v delovno razmerje. Pričeti prvi stik z novim delodajalcem z lažjo je pač NO GO.

solatko ::

Ne zastopim delavcev, ki se ne upajo pogovorit s trenutnim delodajalcem. Če mi kaj ni všeč, je prvo v mojem interesu to, da delodajalec za to izve. Vsak delodajalec, ki ni istočasno tudi vodja, dobiva v vsakem primeru izkrivljene informacije o kvalitetah in sposobnostih zaposlenih, posledično tudi nagrajevanje ni po zaslugah, temveč po tem, kako si zlizan z vodjo, mojstrom, šefom.

Vedno sem imel probleme z vodji vseh rangov, ker so vsi nosili delo, plačilo pa ni bilo v njihovi pristojnosti. Ko sem začel delat po vrstnem redu in ne po prioritetah, odklanjal nadure, so se zadeve zakomplicirale toliko, da sem bil povabljen do direktorice. V petnajstih minutah, so se stvari uredile s skoraj 100%-ov višjo plačo in drugačno, mojo, organizacijo dela.
Namesto nadur, sem delal od 6-ih do opravljenega dela, domov sem hodil med 12-to in 13-to uro. Dogovorila sva se, da štempljam zjutraj (evidenca prisotnost), ob odhodu ne štempljam, imam pa vsak dan 8 ur, tudi, če bi slučajno moral delat do polnoči ali še dlje pa ni bilo potreb.

Delodajalec in delavec skleneta pogodbo o zaposlitvi, gre za obojestranski odnos, če delodajalec ni zadovoljen, te pokliče ne zagovor ali odslovi, če ti nisi zadovoljen, pokliči na zagovor delodajalca ali ga zapusti.
Delo krepa človeka

PreviousUser ::

Lahko za trenutno podjetje napišeš v CV recimo samo "delam v podjetju, ki se ukvarja s storitvami xy" in potem našteješ vse svoje izkušnje. Mogoče potem niti na razgovoru ne bodo vrtali, kje delaš, če pa bodo, pa jim povej in hkrati prosi za zaupnost in da naj ne kličejo tja. Ponavadi to razumejo.

GummyBear ::

Hvala za odgovore. Edino nisem najbolj razumel, od kod naj bi bodoči delodajalec izvedel kje zares delam oz. sem delal. Prosim za razlago.

Drugače je pa tako: Eno je, če navedeš firmo z 10 zaposlenimi, kjer se vsi med seboj poznajo. Drugo je, če si izmislim firmo z 200 zaposlenimi. Tudi če bo delodajalec res klical v to firmo, mu kadrovnik v tistem momentu ne bo znal ničesar povedati. V tako velikih firmah kadrovniki nimajo pojma, kdo pri njih dela.

Sicer pa tudi dvomim, da bi šel kdorkoli klicarit v firmo, ki nima nič skupnega z delovnim mestom, za katerega se ponujam. Ne dobiš koristnih informacij, zato ne vidim smisla.

Malajlo ::

To se mi je zgodilo... Sem poslal svojo ponudbo potencialnemu delodajalcu, bedak je pa od tam najprej trenutnega delodajalca klical.
Sem to izvedel, se zahvalil za povpraševanje in prekinil kontakte.
Kakšen bledo moraš biti, da kličeš v firmo, kjer imaš nek lead, pa bi ga rad speljal drugam, in sprašuješ z mnenje... Ajde, vprašaš predprejšnjega. Ne pa trenutnega! Odj#beš na kratko. Če tako neumnost naredijo, vprašanje, kaj vse še lahko pride za tabo.

starfotr ::

V današnjem času je zelo enostavno preverit delavca ali delodajalca.

Ljudje puščamo vse živo na raznih omrežjih. In tudi Slovenija je majhna, tako da se praktično vsi med sabo poznamo. Sploh v branžah, kjer je recimo 3-5 različnih firm za eno področje.

Jaz konkretno sem bil prej v branži, kjer je bilo ogromno ljudi in tudi firm s podobno dejavnostjo, sedaj sem pa v branži, kjer je malo firm, kot smo mi in tudi malo ljudi je za to področje specializiranih.

Že tam, kjer je bilo veliko število, sem poznal ogromno ljudi a cele države (seveda ne vseh), tu se pa vsi poznamo med sabo.

Jaz si nikoli za sabo nisem zaprl vrat. Nikoli nisem bil nefer do prejšnjega delodajalca, niti nisem prikrival novemu ničesar.

Slej ko prej padejo maske. Če sadijo rožice, se takoj vidi realnost, tako na strani delavca, kot na strani delodajalca.

AcidicCarrot ::

Kandidati mi velikokrat pošlejo CV kjer je zadnja zaposlitev samo navedena od kdaj traja in glavne naloge, ki jih opravlja. Seveda če te ustrezajo našim zahtevam se ga povabi na razgovor, potem pa že pričakujem da mi pove to podjetje. Preverjajo pa se prejšnje reference pa še to šele ko je oseba že dala vsaj en razgovor čez

Vsakemu normalnemu kadroviku je v interesu, da dobrega kandidata ne zaj*** na tak način in po možnosti ostane v dobrih odnosih tudi če ne pride do sodelovanja. Če pa ma kadrovska ali pa direktor tako prakso preverjanja referenc pa res čim bolj stran, ker se grejo potem tudi kakšne druge stvari bolj po kavbojsko

Vaseer ::

Cveto je izjavil:

... Imamo pa z par podjetji iz branže, s katerimi smo v dobrih odnosih, nekakšen dogovor o neprevzemanju kadrov. In v tem primeru se tistemu, ki da prošnjo to pove in reče, da bo treba zadevo uskladiti (lahko pride, če se stari strinja).


Tole se bere zelo nezakonito. Če ni, bi pa moralo biti! Ker taki dogovori so v škodo delavcem.
Pošteno plačaj delavca in ne bo odšel. Oz ne bo dobil zaposlitve na podobnem delovnem mestu pri drugem delodajalcu za višjo plačo.

GummyBear ::

AcidicCarrot je izjavil:

Vsakemu normalnemu kadroviku je v interesu, da dobrega kandidata ne zaj*** na tak način in po možnosti ostane v dobrih odnosih tudi če ne pride do sodelovanja. Če pa ma kadrovska ali pa direktor tako prakso preverjanja referenc pa res čim bolj stran, ker se grejo potem tudi kakšne druge stvari bolj po kavbojsko


Imaš tudi one-man-band primere, kjer je ista oseba kadrovnik, vodja projektov, direktor, lastnik podjetja. Takšnega boli koleno, kaj si bo mislil trenutni delodajalec. Če boš zanj primeren, te bo vzel, sicer te bo pustil (brez kakšnega obvestila) in nate pozabil... škoda gor ali dol, saj je on ne bo občutil.

Me pa zanima, kaj bi preverjali pri meni, ker sem kot študent zamenjal 5 delodajalec (pri vsakem bil največ pol leta), trenutno (prvo redno) zaposlitev pa ne razkrijem. Bi šel kdo klicarit Janeza Novaka, pri katerem sem pred 10 leti delal 4 mesece? Se me tak delodajalec sploh spomne?

Furbo ::

Kar naj kličejo trenutnega šefa, ponudil ti bo več denarja. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

zasekamroz ::

Imamo pa z par podjetji iz branže, s katerimi smo v dobrih odnosih, nekakšen dogovor o neprevzemanju kadrov. In v tem primeru se tistemu, ki da prošnjo to pove in reče, da bo treba zadevo uskladiti (lahko pride, če se stari strinja).

To je spet en tak nateg s katerim se umetno drži plače nižje kot je njihova tržna vrednost.

starfotr ::

Vaseer je izjavil:

Cveto je izjavil:

... Imamo pa z par podjetji iz branže, s katerimi smo v dobrih odnosih, nekakšen dogovor o neprevzemanju kadrov. In v tem primeru se tistemu, ki da prošnjo to pove in reče, da bo treba zadevo uskladiti (lahko pride, če se stari strinja).


Tole se bere zelo nezakonito. Če ni, bi pa moralo biti! Ker taki dogovori so v škodo delavcem.
Pošteno plačaj delavca in ne bo odšel. Oz ne bo dobil zaposlitve na podobnem delovnem mestu pri drugem delodajalcu za višjo plačo.



V bistvu je vse zakonito.

Saj uradno tudi ne smeš delat razlike med spolom, raso, vero, morebitno telesno ali duševno hibo, ki ne vpliva na delovni proces.

V praksi je pa tako, da se raje zaposli belca, kot črnca, raje domčina kot tujca, raje ateista ali kristjana kot muslimana ipd. Na papirju je vse lepo, v praksi pa pač ne.

In to, da se ne krade kadrov iz drugih firm... To je nek tihi dogovor, kjer vse firme prihranijo. Nihče ne more dokazat obstoja tega. In dokler nihče ne more dokazat nepravilnosti, je vse pravilno.

AcidicCarrot ::

GummyBear je izjavil:

AcidicCarrot je izjavil:

Vsakemu normalnemu kadroviku je v interesu, da dobrega kandidata ne zaj*** na tak način in po možnosti ostane v dobrih odnosih tudi če ne pride do sodelovanja. Če pa ma kadrovska ali pa direktor tako prakso preverjanja referenc pa res čim bolj stran, ker se grejo potem tudi kakšne druge stvari bolj po kavbojsko


Imaš tudi one-man-band primere, kjer je ista oseba kadrovnik, vodja projektov, direktor, lastnik podjetja. Takšnega boli koleno, kaj si bo mislil trenutni delodajalec. Če boš zanj primeren, te bo vzel, sicer te bo pustil (brez kakšnega obvestila) in nate pozabil... škoda gor ali dol, saj je on ne bo občutil.

Me pa zanima, kaj bi preverjali pri meni, ker sem kot študent zamenjal 5 delodajalec (pri vsakem bil največ pol leta), trenutno (prvo redno) zaposlitev pa ne razkrijem. Bi šel kdo klicarit Janeza Novaka, pri katerem sem pred 10 leti delal 4 mesece? Se me tak delodajalec sploh spomne?


Pač vedno obstaja nevarnost da naletis na takega bedaka. Večji problem v slo se mi zdi to da se večina ljudi iz posamezne branže pozna in si omenja med sabo v smislu: ej tale tvoj se je pa k nam prjavu itd..

Reference se pa ponavadi preverja bolj tam kjer je kandidat sumljiv, ne kar vse povprek. Meni osebno se preverjanje referenc sploh ne zdi smiselno razen res v primerih ko ti je na kandidatu neki off. Ker vedno obstaja možnost pristranosti in subjektivnega mnenja prejšnjega delodajalca-mu pač nisi bil všeč ker si npr vegeterjanec on pa bo to prenesel v tvojo osebnostno lastnost pa bo rekel da nisi timski player ker nisi s timom hodu na tradicionalnega petkovskega odojka-seveda tega zadnjega ne bo omenil ;)

solatko ::

Zunaj imajo celo navado dajanja priporočil za bodočega zaposlovalca, preverjanje, kakšna je oseba, ki prihaja pa je pri malo bolj pomembnih kadrih, nekaj normalnega.
Tako, kot delavec, tudi delodajalec kupuje mačka v žaklju. Delavec imam možnst preverjanja med zaposlenimi ali bivšimi, delodajalec pa pač pri zadnjem delodajalcu.
Delo krepa človeka

mirancar ::

men se zdi mal butasto da greš konkurenco vprašat za mnenje?
"živjo, en tvoj bi rad prestopil k nam, a je on vredu delavec?"

solatko ::

mirancar - Zunaj se delodajalci o kadrih ne lažejo, tako kot pri nas, če bi se ga radi znebil ga hvalijo, če ne je pa tako slab, da groza.
Delo krepa človeka

Scaramouche1 ::

mirancar je izjavil:

men se zdi mal butasto da greš konkurenco vprašat za mnenje?
"živjo, en tvoj bi rad prestopil k nam, a je on vredu delavec?"


Poleg tega te bivši lahko zajebe če sta se prepirala zarad plače, ima še motiv da daje konkurenci delavca(e), ki lahko kasneje prevesijo moč in bo seveda govoril vse najslabše o tebi...

solatko ::

En moj delodajalec mi je dejal, da me bo vzel samo zato, ker me prejšnji noče spustit iz rok. Sem ga vprašal kako to ve, pa mi je lepo povedal, da me je preverjal in je dobil tako slabe ocene o meni, da mu je bila situacija takoj
Delo krepa človeka

Horas ::

ti nimaš hrbetnice OP.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Vazelin ::

A ni če nekdo pri nekomu dela par let že samo po sebi dovolj močan razlog, da ne greš klicarit tega delodajalca? Verjetno je bil ok, če ga je gledal več let.

Meni se zdijo problematični primeri, ko nekdo menja delodajalca na par mesecev, da imas torej v CV enih par zaporednih z recimo pol leta dela. Tisto pa je imo znak za alarm.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

solatko ::

Vazelin - Jaz sem prvo leto zamenjal 3 in potem ostal 7 let, pri naslednjem 20 in potem 10 let na svoje. Greš, ko meniš, da te delo pri trenutnem delodajalcu za denar, ki ga dobiš, preveč utruja. Dobri delavci, delodajalcu pokažejo kaj vse znajo in zmorejo, če v plači ni odziva, se zamenja. Da bom pa delal in potem še prosjačil, kot, da bi bil na Tromostovju, hvala lepa.
Delo krepa človeka

spam321 ::

Večina delodajalčkov oz. šefkotov je itak malo prizadetih zato so pomisleki OPja na mestu. Jaz sem v takem primeru pač zapisal pretekle delodajalce, za trenutnega pa nič, zapisal sem le, da sem trenutno zaposlen. Preventivno, da te kakšen majmun ne zajebe.

Furbo ::

In kaj je najhujše, kar se lahko zgodi?

Odpusti te? Fino, vlečeš celo poletje podporo in mirno iščeš nov job.
Ponudi ti višjo plačo?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Gagatronix ::

Kaksno podporo ? O cem ti sanjas ?

Master_Yoda ::

Verjetno misli to.
Dovie'andi se tovya sagain.

dexterboy ::

khm, mogoče sem jaz za luno, ampak enih tukaj NE štekam čisto nič in imam občutek, da so oni za luno!
Trenutni delodajalec ti NE dvigne plače navkljub raznim pogovorom... torej, si pri njemu izkoristil bone.
Bodoči delodajalec, ki bi te vzel v službo, seveda za večje plačilo, se pozanima pri trenutnem, kjer mu lahko povejo, da je ali dober, slab, zanič, da ga rad cukne... KARKOLI se lahko zmislijo... in si potlej oplel...
Mogoče je tole zgoraj SF, ampak v branži, kjer jaz delam, je to OBIČAJNA praksa. VSE zvejo o tebi, ko dobijo prošnjo. In to marsikomu ni všeč, kar pomeni, da je menjava službe zgolj in samo veze in poznanstva. Kar posledično pripelje do situacije, kjer trenutno smo, ko prek vez pridejo v firmo šefi, ki NIMAJO pojma o pojmu. Vse razfukajo, vlečejo pa plačo 50k plus na leto (bruto znesek).
Veliko je gnilega na kadrovskem področju v tej kokoški... :8)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Gagatronix ::

@DexterBoy, taka je bila situacija v bivsi Mladinski Knjigi Tiskarni, ko je na polozaj direktorja prisel neki bizgec, izcrpal firmo, poslal vse v kurac, in dobil za to se nagrado.

Pergam se pa lahko pizdaka kolikor se hoce, ampak ce bi bili kaj vredni, bi pomagali takrat, ko je bilo treba.

Pustimo ob strani tudi necedne posle Euroadrie kot hcerinskega podjetja.

sci3nc3 ::

Moja izkušnja pred leti: Firma je imela krizo in nas je šlo nekaj ven. Delodajalec mi je dal referenco / priporočilo, kar naj bi mi pomagalo najti drugo zaposlitev. Takoj sem začel iskati drugo delo in vsakemu poslal priporočila prejšnjih delodajalcev. Na razgovoru sem tudi jasno povedal, kaj je bil vzrok prenehanja 5 let trajajoče zaposlitve. Kljub priporočilom in razumljivi situaciji je šel potencialni delodajalec poizvedovat o meni. Ko sem potem dobil drugo delo in novega delodajalca kolikor toliko spoznal, sem ga vprašal, na podlagi česa je izbral mene. Rekel je, da je poklical par ljudi in od vseh dobil dobra mnenja. Poudarjam: Poklical je par ljudi, mnenje enega človeka mu očitno ni zadostovalo.

Zavedat se je treba, da delodajalci vsak mesec prejmejo par ponudb za delo. Izbire je kolikor hočeš. Tudi če je vse črno na belem, bo šel delodajalec preverjat in se odločil za najboljšega. Če bi bilo kader težko dobiti, bi firma vzela prvega, ki se zdi primeren. Iskalcev zaposlitve pri nas je precej več kot je razpoložljivih delovnih mest. Zato je temu tako.

Gagatronix ::

Iskalcev zaposlitve je v Sloveniji precej vec kot delovnih mest tudi zaradi tega, ker delodajalci raje uvozijo tovornjak delavcev iz bivsih bratskih republik in jih gonijo za minimalca 60 ur na teden.

Da o tem, da zahtevajo bedarije na razpisih niti ne govorim.

Sem ravno zadnjic iz firbca malo pobrskal. Enostavna dela v proizvodnji, zahtevajo pa izpit C kategorije in znanje Office paketa.

borisk ::

Če so ti konkurenca bosanci iz samskega doma, potem nisi na pravem forumu...

Gagatronix ::

Malo sem karikiral no, kaj se zdaj pizdakas tu ?

Genetic ::

starfotr je izjavil:

Vaseer je izjavil:

Cveto je izjavil:

... Imamo pa z par podjetji iz branže, s katerimi smo v dobrih odnosih, nekakšen dogovor o neprevzemanju kadrov. In v tem primeru se tistemu, ki da prošnjo to pove in reče, da bo treba zadevo uskladiti (lahko pride, če se stari strinja).


Tole se bere zelo nezakonito. Če ni, bi pa moralo biti! Ker taki dogovori so v škodo delavcem.
Pošteno plačaj delavca in ne bo odšel. Oz ne bo dobil zaposlitve na podobnem delovnem mestu pri drugem delodajalcu za višjo plačo.



V bistvu je vse zakonito.

Saj uradno tudi ne smeš delat razlike med spolom, raso, vero, morebitno telesno ali duševno hibo, ki ne vpliva na delovni proces.

V praksi je pa tako, da se raje zaposli belca, kot črnca, raje domčina kot tujca, raje ateista ali kristjana kot muslimana ipd. Na papirju je vse lepo, v praksi pa pač ne.

In to, da se ne krade kadrov iz drugih firm... To je nek tihi dogovor, kjer vse firme prihranijo. Nihče ne more dokazat obstoja tega. In dokler nihče ne more dokazat nepravilnosti, je vse pravilno.


Eno je tihi dogovor med firmami, da si ne kradejo kadra, kar pomeni, da konkurencna firma ne bo klicala tvojih zaposlenih in jim ponujala zaposlitve z boljsimi pogoji.

Nekaj cisto drugega pa je, ce se ti sam odlocis in prijavis na razpis pri drugi firmi. Tu si pa lahko te tihe dogovore (no-poaching agreement) nekam vtaknejo. Je pa res, da tudi v tem primeru lahko grejo skozi seznam podjetij, s katerimi imajo sklenjen dogovor in te kratko malo odpikajo. Kar pa je nezakonito. sem nekje celo zasledil, da ponujajo whistleblowerjem (iz HR, ki se jim taksno kadrovanje zdi sporno) financno in drugo zascito, ce te dejavnosti obelodanijo.
Are Your Employment Practices in Breach of Antitrust Law?

flyko ::

Jaz sem vse prijave na delovno mesto poslal s prošnjo, da se moja prijava obravnava diskretno, v takem primeru ni problem, če te naslovljena oseba kontaktira in prosi za privolitev direktnega preverjanja. Če bi izvedel, da se je to zgodilo brez privoljenja jih lahko malo "podučiš", kaj je zloraba osebnih podatkov in je to zrelo za prijavo, še posebej, če tvojega trenutnega delovnega mesta ni nikjer med "javno" dostopnimi podatki na socialnih omrežjih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: flyko ()

Hangman ::

Karkoli prikriti je nemogoče. Jaz sem pred mesecem dni prestopil k drugemu delodajalcu in sem moral posredovati seznam iz ZPIZ-a. Na tem dokumentu vse piše, od kdaj - do kdaj si kje delal.

Ni pa mi nekaj čisto jasno. Ko sem pred 3 leti menjal (samo delodajalca - delal sem še zmeraj za isto firmo), nisem rabil nobenega seznama iz ZPIZ-a... sklepam, da je delodajalec kako drugače prišel do podatkov. Zakaj ob prvi menjavi nisem potreboval tega, sedaj pa? Čemu služi ta dokument?

Gagatronix ::

Za izracun delovne dobe.

solatko ::

Zato, da vidi, kako pogosto menjaš službe, prej si pač prinesu delovno knjižico.
Delo krepa človeka

Csharp ::

Eno vprašanje, ko smo ravno pri papirologiji zpiza.

Pri meni se je začelo tako, da sem delal v nekem podjetju (označimo ga z X), ampak delodajalec iz tega podjetja se je odločil, da bom najprej zaposlen preko enega od njihovih, ki je imel sp (označimo ga z Y). Kasneje je ta njihov zaposleni šel stran in sem se jaz zaposlil direktno pri tem X podjetju. Poleg tega me je delodajalec X vmes za 3 mesece vrgel na zavod, da je potem lahko dobil nekaj subvencije. Ker sem ves ta čas delal za isto X firmo, sem v CV napisal samo podjetje X - ni se mi zdelo pomembno omeniti Y, ker z njim dejansko nisem imel ničesar (razen na papirju). Sedaj sem tik pred zamenjavo zaposlitve in bom verjetno tudi moral pošiljati kakšne izpiske. Malo bo videti čudno, ker sem v CV-ju omenil samo X (4 leta), v izpisku pa bo pisalo Y in X (1 + 3 leta). Sicer to vse lahko razložim, vendar me skrbi, kako bo to izpadlo... na razgovorih nisem Y niti omenil, ker vprašanja niso bila tako podrobno usmerjena. Poudarjam pa, da ničesar ne prikrivam, le nerodno sem napisal v CV, ker prvič menjam zaposlitev in nisem vedel, da se to lahko preveri.

Bi lahko imel zaradi tega kakšne komplikacije? Ali jih bo zanimala samo delovna doba in tega ne bodo preverjali?

UganiKdo ::

solatko je izjavil:

Zato, da vidi, kako pogosto menjaš službe, prej si pač prinesu delovno knjižico.


Podatki so predvsem poembni za pregled delovne dobe in boninete, ki iz tega izhajajo, ajde če bi rekel, da preveri delovne izkušnje, ampak frekvenca menjavanja delodajalca? jao...

Gagatronix ::

Frekvenca menjanja delodajalca je v letu 2020 popolnoma irelevanten podatek, ampak nekateri se vedno niso porajtali da nismo vec v Jugoslaviji in da nihce vec ne ostane pri enem podjetju do penzije.

Vazelin ::

Gagatronix je izjavil:

Frekvenca menjanja delodajalca je v letu 2020 popolnoma irelevanten podatek, ampak nekateri se vedno niso porajtali da nismo vec v Jugoslaviji in da nihce vec ne ostane pri enem podjetju do penzije.

Če menjas na nekaj mesecev je to gladko znak za alarm. Pa smo lahko v Jugi al pa ne
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Gagatronix ::

Razlozi to tistim, ki so zaposleni preko agencij.

mahoni ::

Vazelin je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Frekvenca menjanja delodajalca je v letu 2020 popolnoma irelevanten podatek, ampak nekateri se vedno niso porajtali da nismo vec v Jugoslaviji in da nihce vec ne ostane pri enem podjetju do penzije.

Če menjas na nekaj mesecev je to gladko znak za alarm. Pa smo lahko v Jugi al pa ne

Odvisno od delovnega mesta. Ce je to projektno delo, je to popolnoma normalno.

Torrent ::

Genetic je izjavil:

starfotr je izjavil:

Vaseer je izjavil:

Cveto je izjavil:

... Imamo pa z par podjetji iz branže, s katerimi smo v dobrih odnosih, nekakšen dogovor o neprevzemanju kadrov. In v tem primeru se tistemu, ki da prošnjo to pove in reče, da bo treba zadevo uskladiti (lahko pride, če se stari strinja).


Tole se bere zelo nezakonito. Če ni, bi pa moralo biti! Ker taki dogovori so v škodo delavcem.
Pošteno plačaj delavca in ne bo odšel. Oz ne bo dobil zaposlitve na podobnem delovnem mestu pri drugem delodajalcu za višjo plačo.



V bistvu je vse zakonito.

Saj uradno tudi ne smeš delat razlike med spolom, raso, vero, morebitno telesno ali duševno hibo, ki ne vpliva na delovni proces.

V praksi je pa tako, da se raje zaposli belca, kot črnca, raje domčina kot tujca, raje ateista ali kristjana kot muslimana ipd. Na papirju je vse lepo, v praksi pa pač ne.

In to, da se ne krade kadrov iz drugih firm... To je nek tihi dogovor, kjer vse firme prihranijo. Nihče ne more dokazat obstoja tega. In dokler nihče ne more dokazat nepravilnosti, je vse pravilno.


Eno je tihi dogovor med firmami, da si ne kradejo kadra, kar pomeni, da konkurencna firma ne bo klicala tvojih zaposlenih in jim ponujala zaposlitve z boljsimi pogoji.

Nekaj cisto drugega pa je, ce se ti sam odlocis in prijavis na razpis pri drugi firmi. Tu si pa lahko te tihe dogovore (no-poaching agreement) nekam vtaknejo. Je pa res, da tudi v tem primeru lahko grejo skozi seznam podjetij, s katerimi imajo sklenjen dogovor in te kratko malo odpikajo. Kar pa je nezakonito. sem nekje celo zasledil, da ponujajo whistleblowerjem (iz HR, ki se jim taksno kadrovanje zdi sporno) financno in drugo zascito, ce te dejavnosti obelodanijo.
Are Your Employment Practices in Breach of Antitrust Law?


Tihi dogovori? No-poaching členi se dajejo kar v pogodbe med podjetji z visokimi penali. Je pa vprašanje koliko to vzdrži na sodišču. :)

opeter ::

Gagatronix je izjavil:

Razlozi to tistim, ki so zaposleni preko agencij.


To ti ne piše v "delovni knjižnici". Pogodbo imaš z agencijo ali ne?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konkurenčna klavzula (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17143483 (5441) Beli_Zajcek
»

Ali lahko delodajalec preveri kandidata za zaposlitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8813673 (10055) harmony
»

Neustrezna pogodba o zaposlitvi in izkoriščanje izobrazbene stopnje delavca s strani

Oddelek: Loža
429706 (8497) solatko
»

Pravice delavcev

Oddelek: Loža
406689 (3264) perci
»

Se moram nujno držat odpovednega roka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7334665 (32372) AndrejO

Več podobnih tem