» »

Konec vesolja

Konec vesolja

1 2
3
»

BigWhale ::

CaqKa:

Baje ni nic neskoncno... :P Thomasa prasa ;)

Sicer pa, zakaj hudica bi hotel rinit v crno luknjo... Pa ne glede na to a lahko ven prides ali ne in v kakem stanju.. ;>

Thomas ::

Največja hitrost ni potencialno neskončna. Kakšnih deset milijard svetlobnih let na Planckov čas - kvečjemu.

Gravitacija gre po mojem malo manj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sci-Fi ::

Thomas:

Kaj pa tiste teorije o tem, da gravitacija "potuje" oz. deluje "skozi" peto dimenzijo, kjer naj bi bile razdalje pač krajše?
Pa še ena ko govori o tem, da bi se dalo v 17D (dimenzionalnem) vesolju vse lepo matematično dokazat - ta je od enega italjanskega fizika?

Kaj praviš o teh teorijah?
Se ti zdi, da bi lahko mele kaj podlage.

Meni osebno se zdi ona o 5D vesolju še dokaj povščeči, medtem ko mi ona o 17D sploh ni po godu.
Sci-Fi is the best way to dream

Thomas ::

Ja 5D bi znalo it skoz.

Čeprav je tako, da N dimenzij vedno lahko potem neizgubno prepišemo v eno. V čas?

Maybe.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Thomas:
> Kakšnih deset milijard svetlobnih let na Planckov čas - kvečjemu.
Gravitacija gre po mojem malo manj.

Sem malo preračunal - hitrost, ki jo omenjaš je okoli 9.5 * 1069 m/s.

To je za _faktor_ 1061X hitrejše od svetlobe.

To je tako megastična hitrost, da sem malo paf od take številke.

A to si dobil iz tistega Luna - Zemlja ven ?!?

A še kdo to omenja?

Thomas ::

Neeee ... v tako hitrost ne verjamem. Hotel sem povedati samo, da je to največja zgornja meja za hitrost. Tolk da ne rečemo da je neskončno velika kakšna potencialn hitrost.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

But then again ...

Če se nek dogodek zgodi tukaj, nek drug dogodek pa daleč stran isto nanosekundo, potem gre tu za neko (ogromno) hitrost motnje, ki ima zlahka nadsvetlobno hitrost.

Take geometrijske hitrosti so lahko tako velike kot zgoraj, vendar ne prenašajo nobene informacije.

Z laserjem z Zemlje po Luninem prahu lahko hitro šaraš z nadsvetlobno hitrostjo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Marjan ::

Thomas:
>Z laserjem z Zemlje po Luninem prahu lahko hitro šaraš z nadsvetlobno hitrostjo.

Potem pa lahko napišeš gor E=mc2. Eko informacija :D


>Če se nek dogodek zgodi tukaj, nek drug dogodek pa daleč stran isto >nanosekundo, potem gre tu za neko (ogromno) hitrost motnje, ki ima >zlahka nadsvetlobno hitrost.
>Take geometrijske hitrosti so lahko tako velike kot zgoraj, vendar ne >prenašajo nobene informacije.

Ja sej, gravitacija. Drugo itak ne. Zakaj pa ne bi mogel z gravitacijo prenašat informacije?
Sej o tem smo že. Mahaš s svinčeno kroglo proti in stran od mene, jest pa tud, in se lepo pogovarjava v Morsejevi abesedi.

:\ :)

Valentin ::

> Potem pa lahko napišeš gor E=mc2. Eko informacija

Hitrost svetlobne pike laserskega žarka, ki šara po luni, je lahko večja od svetlobne.

Žal pa bo informacija, ki jo hočemo prenesti na lunin prah, kljub temu prihajala tja le s svetlobno hitrostjo...

:)

Double_J ::

Zgolj koncepti gredo lahko hitreje, od svetlobne hitrosti.

Marjan ::

Ne razumem prav dobro.

Orjemo lahko z >c, ane!?

Zakaj pa ne bi mogli zorati krivuljo, ki predstavlja fizikalno enačbo?

Thomas ::

Sam laserski plug, ki orje po Luni ima lahko nadsvetlobno hitrost. Vendar od trenutka, ko se odločimo nekaj napisati, pa do trenutka ko je to izvedeno, preteče najmanj toliko časa, kolikor svetloba rabi do tja.

Ker laser ni toga palčka in ko začnemo migati z njo na Zemlji, je še dobra sekunda, da se to pozna na Luni!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Se pravi, da je fora v tem ker, ko hočemo narediti "krivuljo" se ta toliko počasneje nariše kolikor se ukrivi pot žarka od Zemlje do lune.!?

Če pa gremo samo naravnost bo ukrivljnost žarka konstantna v smeri v kateri "orjemo".

Ajaa, že štekam - samo pravilno je treba razumet "informacijo".
Ko, mi pritisnemo na petelina, bo itak žarek šel s c risat na luno, in TA hitrost nam predstavlja potovanje informacije.

Ampak(!), če pa imamo drugega opazovalca na luni, ki samo gleda zapisane oblike bo videl, da se bodo zapisovale hitreje kot c.

?!

Valentin ::

Mi lahko premaknemo žarek iz točke A v točko B na Luni z nadsvetlobno hitrostjo.

Toda informacije iz točke A v točko B ne moremo prenesti na ta način nobene.

:\

Thomas ::

Tudi opazovalec z Zemlje bi videl, kako se nekaj izpisuje z nadsvetlobno hitrostjo po Luni.

Vendar biti, ki sestavljajo napisano sporočilo, bi rabili še vedno toliko kot svetloba, da bi prispeli tja. In tudi toliko kot svetloba, da bi prispeli nazaj.


Lahko bi naredili ravno linijo luči, ki bi jih prižgale vgrajene ure. V razmaku enega metra in s časovnim zamikom ene nanosekunde. "Val prižganih luči" - koncept, kot je rekel Double_J - bi potoval z več kot trikratno hitrostjo svetlobe, vendar bi ne nosil nobene informacije. Vsaka luč posebej, bi dobila bit sekvenco naj se prižge od svojega računalnika, in ne od sosednje luči.

Einstein je povabil informacijo v svojo fizikalno teorijo, toda to je bilo kot povabilo ježu naj pride v brlog. Kmalu izrine ostale sostanovalce.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Ja, točno. Ponazoritev z lučkami je še najboljša :)).

Je pa še nakaj - ta "motnja", ki lahko potuje s poljubno hitrostjo (no, potem je omejena s Planckom, naslednji je pa še isti trenutek) potem fotoni prišopajo v naše oči eden za drugim iz ločenih izvorov, in časovno zaporednje teh paketov fotonov bi bilo hitrejšče od c.

(če bi bile vse lučke usmerjene v tvoje oči)

:\

Thomas ::

Recimo nekoliko težko izvedljiv, ampak možen eksperiment. Dve skoraj vzporedni palici, dolgi eno svetlobno leto. Na enem koncu sta oddaljeni 10, na drugem 20 metrov. Poten se ena začne vsa naenkrat premikati in približevati drugi. S hitrostjo 1 mm na sekundo. Po kakih 3 urah, se bližnja konca dotakneta. Oddaljena pa čez 6 ur.

Stik potuje z nekaj tisočkrat svetlobno hitrostjo. Recimo da ni ravno stik, ker prideta malenkost (nekaj cm) ena nad drugo, da nimamo problema z mečkanjem.

Če sta palici iz plutonija, na stiku prihaja do atomske eksplozije, ker je tam presežena kritična gostota. Atomska eksplozija (koncept) potuje z visoko nadsvetlobno hitrostjo.

Če smo postavljeni tako, da se nam približuje, bomo vseeno videli, da se oddaljuje od nas. Če smo pa postavljeni tako, da se oddaljuje, bomo videli kako se oddaljuje samo s svetlobno hitrostjo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Nice :))

> Če smo postavljeni tako, da se nam približuje, bomo vseeno videli, da se oddaljuje od nas.

Tukaj si hotel reči, da bomo videli, da se nam približuje, ane?!


Ja, sej zaključek je čisto naraven:

Dogodki v vesolju se lahko časovno dogajajo (eden glede na drugega) v najmanjših možnih časovnih intervalih (Planckov čas), ne glede na njihovo oddaljenost. (Lahko se zgodijo tudi v istem trenutku.)

:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

Sci-Fi ::

Marjan:

?isto prav je napisal.
Razlaga:

Ko eksplodira palica meter pro? od nas "po?lje" recimo foton, vendar foton potuje le s svetlobno hitrostjo, eksplozija pa se ?iri hitreje kot s C. Torej tisti foton ne more prehiteti fotona, ki ga po?lje le za plancovo konstanto bli?je nam. Tako k nam prej pridejo fotoni, ki so nastali bli?e nam, ?ele nato pa fotoni, ki so nastali dlje od nas. Zaradi tega vidimo pojav kot, da se eksplozija oddaljuje oz. vidimo "animacijo", ki se vrti nazaj.

Vsaj nekako tako bi moralo biti po mojem mnenju.
Sci-Fi is the best way to dream

Marjan ::

U pišuka, pa res... kaj nič ne mislim danes :| :\

Reversed bi vidli, seveda. Res hudo 8-O

:))

No, definicija z dogodki pa čisto dobro velja. :\

CaqKa ::

svetovno :)
zaj pa te plutonijeve palice ovijmo okoli zemlje pa jih potisnima s tako hitrostjo :) pol bomo pa lahko ekvator videli iz vesolja :)
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj naj se ne bi bilo možno gibati hitreje od svetlobne hitrosti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25950442 (41596) jype
»

Teorija vsega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21630545 (25994) Pithlit
»

Prihodnost-konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13222691 (18652) imagodei
»

Starost Vesolja

Oddelek: Znanost in tehnologija
313308 (3308) gani-med
»

Neskončnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
968396 (6937) Thomas

Več podobnih tem