» »

Sony bo začel izdelovati gramofonske plošče

1 2
3
»

Furbo ::

digitalcek je izjavil:

digitalcek je izjavil:

Super, kaj bo naslednja reč? Vrnitev disket? Pisanje po kravji koži?


Vidim, da imaš probleme z vsem, kar le malo diši po starih časih.

Ni ravno tako, samo vse te fantazije o kasetah.. očitno je folk pozabil na to, kako so se zjebale, kako so avtoradiji znali požreti trak itd.

A zdaj bi pa okoli radi ponovno tekali z velikimi okroglimi kosi plastike? Ravno tako praktično kot 5,25" diskete.

Morda je stara miza res dražja (zelo malo je takih) vendar ne opravlja svoje funkcije prav nič bolje od nove, poceni, industrijske.

Mešate nostalgijo s kvaliteto.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Jst ::

Kasete so bile edini medij, kjer si lahko "on the fly" prosil nekoga, da ti posname glasbo, oddajo, programe, igre. Noben ne trdi, da so kasete karkoli drugega. Bile so priročne, izjemno fleksibilne (če je bila nuja, si jo pač presnel) in z njimi smo si tudi "sporočali simboliko."

Kasete so omogočale tudi garažnim bendom, da so se iz lokalnega okolja razširili, da so jih ljudje malo slišali in posledično dobili možnost javnega plačanega koncerta (po navadi gajbo pira).

Noben pa ne trdi, da so bile kaj več. Digitalizacija je bila VELIK napredek in če kdo trdi kaj drugega, je na napačnem forumu.

Vinilke imajo pa tudi drug čar in ne bom ponavljal za drugimi. Bom pa omenil samo še en vidik. Kako lepo je bilo, ko je nekdo prišel k tebi na obisk (ali obratno) in smo gledali kolekcijo glasbe. IN ta občutek "glasbe v rokah" nekateri pogrešamo.

Super je, da imamo možnost reči "Alexa play me some dire straits" in v sekundi zabobni recimo Money for Nothing. In tudi tega se več ne bomo odpovedali.

Ne maraš vinilk. Ni problema, pojdi leteti z dronom, ali karkoli. To je pač eden od hobijev.



---

Fak no, moram nehati replyjati na takšne teme, ki se vsaj parkrat na leto pojavijo in so komentarji vedno isti. OK, JA, VEMO...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

borisk ::

digitalcek je izjavil:


Le zakaj ima danes 100 let stara (originalna) omarica DOSTI VIŠJO ceno, kot katerakoli "današnja" omarica iz Dipo-ta, Jyska, Rutarja pa pika in ostalih prodajaln škart pohištva, kaj meniš?



pojdi k mizarju pa ti naj izdela repliko iz takšnih materialov in s takšnim orodjem kot je tista 100 let stara pa boš videl da ni takšne razlike če je sploh. zato so pa takšne omare imeli samo nekateri, sedaj pa jo dobiš za drobiž.

Jst ::

Če gledamo mize, je neka stara miza zelo verjetno neprimerna/neustrezna za današnje razmere. Zato so preživele ohranjene do današnjega dne samo mize, ki imajo nek zgodovinski pomen. Ali je pripadala slavni osebi, umeščena v zgodovinski kontekst (s tem mislim, da je recimo na njej je bila podpisana kakšna zgodovinska odločitev) ali je pa umetniški izdelek.

Danes ko kupujemo mize, nas zanima prvo funkcija za "naš čas", potem pa izberemo še barvo, ki ustreza drugemu pohištvu v sobi. Recimo rabimo mizo, na kateri bosta dva monitorja. Takšna miza bo imela na eni strani predale, na drugi pa ne, ampak prostor, namenjen kišti.

Samo kot primer, da ne moremo posploševati, tudi če govorimo samo o kupu lesa, zbitega skupaj.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Machete ::

Ne, je ne dobiš za drobiž. Za drobiž dobiš moldavski iveral (karton) iz ikeje. Sicer je pa jst dobro strnil. Vedno isti komentarji, ki ne povedo nič. Eni so praktiki, ki ne vidijo smisla eni razumemo občutke in veselja pri poslušanju. Gre za obred. To nima ničesar v zvezi z hipsterstvom, z hvaljenjem, z afnanjem. Konec koncev je kavliteten set jurja + do neskončnosti. Vsak kos nove plate pa je s poštnino hitro 20 eur +. To ni ceneno afnanje in malo kdo, ki ni resen ljubitelj glasbe in banda, bo metal denar zato, da bo obiskom pokazal da ima 4 vinilke. V igri pri platah je velikokrat tudi zbirateljstvo. In kot tako že samo nima smisla, ampak obstaja (znamke, kovanci, umazane gate, piksne, ww2 izkopanine, metulji,... anyone?)
Bandi imajo bazo fanov, ki pokupijo vse možne variacije izdaj. 100 belih, 200 prozornih, 400 zelenih, 1500 črnih. Prve dve varianti so razpordane takoj, že zaradi same 'redkosti' in z njmi plačajo pressing cele serije. Ostalih 2000 prodajo lepo v miru, v roku par mesecev, če gredo vse, naredijo poizdajo oz. 2nd pressing in tako naprej, tudi do 10ih ponatisov. To so cifre res malih bandov. Ok tudi izdaje zgolj 200 ali 500 komadov alternativcecv se udejanjijo.. Velikokrat jih sedaj zapakriajo v kombote z majicami in CDjem ali pa dajo vse npr. 3 verzije v paket itd..
Listek z kodo za digitalni download je že dolgo kar stalna praksa, včasih tudi džabe CD.
Velikani pa potegnejo prek plastike tudi kak resnejši denar, saj grejo njihove naklade v 10 tisoče komadov (Arctic monkeys, Radiohead etc..)
Re-master, dopolnjene izdaje, neizdani komadi etc.. to je dokajšnja zlata jama imetnikov pravic bandov, ki ne obstajajo že 40 let npr. poglejte samo The Doors. Vsak njihov album v novi izdaji izide praktično na letni ravni https://www.discogs.com/artist/56798-Th...
Samo njihov 'self-titled' album ima 250 različnih izdaj! The dark side of the moon ima več kot 500 različnih variant in zajeten delež jih je post 2000..
Sicer je to zgolj posledica in ne vzrok, ampak vseeno zanimivo. Vsaka izdaja pa večinoma pride v kompletu tudi na itunes in merch na band store ipd. in tako boostajo komplet sale albuma znova in znova..

Redki kosi so npr. tudi čisto solidna investicija, res pa da zelo nefleksibilna
https://www.discogs.com/lists/Most-expe... in to so čisto obični kosi v rotaciji, kje so šele primerki, ki gredo na dražbe itd..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Okapi ::

Ko prideš v zbirateljske vode itak vsaka (ekonomska) logika odpove.>:D

gruntfürmich ::

Furbo je izjavil:

Ni ravno tako, samo vse te fantazije o kasetah.. očitno je folk pozabil na to, kako so se zjebale, kako so avtoradiji znali požreti trak itd.

A zdaj bi pa okoli radi ponovno tekali z velikimi okroglimi kosi plastike? Ravno tako praktično kot 5,25" diskete.

Morda je stara miza res dražja (zelo malo je takih) vendar ne opravlja svoje funkcije prav nič bolje od nove, poceni, industrijske.

Mešate nostalgijo s kvaliteto.

točno tako. folk je zabit in ko je bil mlad je bilo itq vse najlepše in najboljše, ko pa je star pa začne delat selektivni spomin in bebasta nostalgija je tu...
ne dojame pa da se recimo če smo že pri pohištvu ohranijo samo vrhunski kosi, šrot je že ves pokurjen, potem pa to meče v isti koš kot jisk in podoben šrot... podn od debilnih ljudi. kaj si boš s takimi bedaki pomagal...

LightBit je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

vmes pa celotna industrija ne naredi nič da bi se dejansko prodajala boljša kvaliteta posnete glasbe

Drži. Sramota je, da je glasba s plošče boljša od glasbe s CD-ja.
CD: http://dr.loudness-war.info/album/view/...
Plošča: http://dr.loudness-war.info/album/view/...

gruntfürmich je izjavil:

smo že imeli debato pa še kar nisi nič odnesel od nje. zvok je DIGITALEN!!!

Mogoče v tvojem vesolju.

ne rečem da se pri digitalizaciji ubirajo bližnjice, ki se dandanes ne bi rabile več in bi lahko na blue rey disk dali en kvaliteten album z vsemi najmanjšimi detajli in frekvencami zabeleženimi med snemanjem, ampak da ne razumeš osnovnega fizikalnega (ne akustičnega, ker tisto je že nadgradnja) koncepta zvoka, pa je nedopustno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

LightBit ::

gruntfürmich je izjavil:

ampak da ne razumeš osnovnega fizikalnega (ne akustičnega, ker tisto je že nadgradnja) koncepta zvoka, pa je nedopustno.

Ja, mogoče ti tole pomaga.

Machete ::

Glede loudness wara se mi zdi da se zadeve popravljajo. Pri kar veliko novih izdajah sem opazil, da so občutno tišje na privzeti glasnosti recieverja, kot neki CDji izpred 10, 15 let. Lahko pa da se mi samo zdi in to nima veze. (?)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Ghost7 ::

bambam20 je izjavil:

Kuzma mora biti izjemno vesel.



Njemu se smeje že od takrat, ko so drugi proizvajalci ugasnili proizvodnjo plošč in gramofonov.

Ima pa zato lahko res profi robo in cene visoke.

Najbolj naraven zvok je posnet na teh vinilkah... zatorej vsi akustičarji imajo gramofon.

Vinilke, ki sem vam prašijo na podstrešju, bodo enkrat še drage...

Machete ::

Ne bodo ne. Visoke cene imajo zelo specifični kosi. Ostalo je denarno ničvredna plastika v malo papirja.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Okapi ::

In še to samo toliko časa, dokler bo dovolj zbirateljev, da si bodo med seboj višali cene.

veso266 ::

Pa se da kje pri nas kupit prazno plosco da jo potem z cutterjem sam izrezes (ce bi se dalo kvaliteten cutter kje dobit)

Kvaliteta bi verjetno šepala v primerjavi z komercialnimi ploscami ampak zabavno bi pa blo
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Unknown_001 ::

veso266 je izjavil:

Pa se da kje pri nas kupit prazno plosco da jo potem z cutterjem sam izrezes (ce bi se dalo kvaliteten cutter kje dobit)

Kvaliteta bi verjetno šepala v primerjavi z komercialnimi ploscami ampak zabavno bi pa blo


Eh...
Lasersko graviranje za zmago :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

veso266 ::

Unknown_001 je izjavil:

veso266 je izjavil:

Pa se da kje pri nas kupit prazno plosco da jo potem z cutterjem sam izrezes (ce bi se dalo kvaliteten cutter kje dobit)

Kvaliteta bi verjetno šepala v primerjavi z komercialnimi ploscami ampak zabavno bi pa blo


Eh...
Lasersko graviranje za zmago :D

lasersko bi šlo sam mislm ne gre stereo
Why do you need an e signature if everyone can delete it

LightBit ::

Ghost7 je izjavil:

Najbolj naraven zvok je posnet na teh vinilkah... zatorej vsi akustičarji imajo gramofon.

Zakaj pa je potem Kuzma na zadnjem Multimedia show-u v Ljubljani predvajal z CD player-ja?

Jst ::

veso266 je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

veso266 je izjavil:

Pa se da kje pri nas kupit prazno plosco da jo potem z cutterjem sam izrezes (ce bi se dalo kvaliteten cutter kje dobit)

Kvaliteta bi verjetno šepala v primerjavi z komercialnimi ploscami ampak zabavno bi pa blo


Eh...
Lasersko graviranje za zmago :D

lasersko bi šlo sam mislm ne gre stereo


Nisi skapiral. Hehe, Raptor. :)))

Mislil je "lasersko graviranje na CD".

Ali pa je,.. kaj pa vem, samo vem, da sem se nasmejal, ker sem se spomnil, kako sem jaz isto spregledal en enostaven post danes and made fool of myself.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Unknown_001 ::

Warum nicht beide ;)



Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

gruntfürmich ::

Ghost7 je izjavil:

Najbolj naraven zvok je posnet na teh vinilkah... zatorej vsi akustičarji imajo gramofon.


aha. diamant po vinilu je nekaj najboljšega po narezanem kruhu...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Machete ::

https://pitchfork.com/news/high-definit...

Nova tehnologija tiskanja vinilk. Bomo slišali.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

bbf ::

Ne bomo. Ker je bulšit tole. Za nepoznavalce lupit. Mogoče z dedicated playerjem ali dekoderjem, nikoli pa samo na navadnem RIAA ringelšpilu. Vse boljše plate so kompromis med dinamiko (ampplitudi, če želite tako razumet) in kapaciteto. Ne moreš imeti pa oboje hkrati. Sicer so pa že probaval to, pa se ni prijelo (dbx disc npr).

zavajon ::

Cruz je izjavil:

Poslušati Fleetwood Mac ali pa Dire Straits na CD-ju je greh. :)

No ja, v tistih časih sem bil mnenja, da je poslušati Fleetwood Mac ali pa Dire Straits greh na katerem koli nosilcu ;)

          ::

zavajon je izjavil:

Cruz je izjavil:

Poslušati Fleetwood Mac ali pa Dire Straits na CD-ju je greh. :)

No ja, v tistih časih sem bil mnenja, da je poslušati Fleetwood Mac ali pa Dire Straits greh na katerem koli nosilcu ;)


Kaj pa potem poslušaš, da ni greh? Na kateremkoli nosilcu.

TheBlueOne ::

Ker vidim, da se prepucavate v smislu kaj je tehnicno boljse, povem, kako deluje v praksi, ce imas dober gramofon ter dober DAC.

Neke opazne razlike v kvaliteti ni. Morda je razlika, ce primerjas 1:1, ampak ko poslusas vsako posebej, se ne da kartako sodit kaj je boljse. Je pa zanimivo, da so obiski praviloma preseneceni, kako dobro dejansko zvenijo plosce, verjetno, ker so imeli same cenene gramofone ali pa spomine iz casov, ko nic ni bilo blizu danasnjega nivoja.

Drugace pa je cel obred s ploscami, samo coverji in kaj pride z njimi nekako kul. :) Upam, da bodo sedaj plosce postale kaj cenejse.

Priznam pa, da 90% glasbe poslusam preko DACa, tistih 10% iz plosc mi je nek zanimiv luksuz. :)

So pa vinilke draga masa, ampak so ze gramofoni, vsaj zame najleps del mojega setupa. Imam Pioneer PL-51, ker stari Pionirji so mi meka za oci in pa seveda posebej dobro iglo, kjer se niti ojacevalnika, ki ga zadeva potrebuje. Tukaj ne stejem ojacevlanika in predojacevalnika, ki ga tako ali tako ima setup. Torej za dober gramofon in vse kar potrebujes je tisocak definitivno premalo, ce ni bolhac in potem se racunas najmanj 20EUR na plosco. Primeren setup, ki bo to znal koristiti, pa je za moj okus od 5000EUR (1800EUR ojacevalnik, predojacevlanik, ostalo zvocniki) trzne cene dalje, kjer ne stejem gramofona.

Za vse kar je ceneje, soditi o kvaliteti nimas smisla, moram pa dodati, da tisti, ki jim kvaliteta res veliko pomeni, lahko dajo ze za gramofon vec kot je vreden setup, kjer se razlike zacnejo.

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Se strinjam. Plate, sploh z močnimi basi so na vinilkah fenomenalna nišna zabava. Sicer ravno moji težko rokerski žanri ne blestijo na plastiki, ampak ko zaide gor kak dance ali pop zadeva je daleč daleč boljše kot digitalno. Tudi Arctic monkeys in Alabama shakes, pa mogoče radioheadi zablestijo na vinilu. Žal tudi jaz komaj kdaj, dam še kaj gor, ker ni časa, ampak je čist uživancija. Kupujem jih pa še vedno redno, a nekaj manj kot včasih, ker so predvsem zaradi poštnin že precej drag hec.
Jaz rabim nekaj narediti še na zvočnikih, ostala oprema je za sedaj za mojo uporabo in uho dovolj. Je pa ranga 800 eur setup brez zvočnikov.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

TheBlueOne ::

Verjetno ti pesa ostali sistem. Meni Metallica, Audioslave,... zvenijo perfektno iz vinilk. :) Imam pa tudi kar nekaj elektronike, ki pravtako ne razocara iz vinilk.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja gramofonskih plošč in kaset še vedno raste (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Rezultati
34469755 (61885)          
»

Gramofonske plošče

Oddelek: Sedem umetnosti
105974 (3170) Cruz
»

Vsak deseti prodani album je gramofonska plošča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
11150456 (38852) gruntfürmich
»

Prihodki glasbenih založb upadajo, prodaja vinilk narašča (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8032739 (29226) madmitch
»

radio/kasete/lp v mp3

Oddelek: Programska oprema
71866 (1735) rimljan

Več podobnih tem