» »

Izšel KDE 4.7

1 2
3
»

techfreak :) ::

Zgodovina sprememb…

jype ::

Jaz teh programov ne potrebujem, kar pomeni, da so popolnoma nepomembni.

Al kako si si zamišljal argument?

techfreak :) ::

Če ga ti ne rabiš potem to ni več problem Linuxa?

pecorin ::

pa se tu imas navodila tako lepo napisana, da je s kopiranjem ukazov v terminal to priblizno na enaki tezavnosti kot instalacija kakega winampa rocno. :) (ker windows se 2011 nima instalacije programov iz repozitorijev, kar je pri modernih osih standard ze 10 let)

poleg tega, to je uporabniski program, ki ga mora instalirati navaden uporabnik?

edit: in ne, to ni problem linuxa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pecorin ()

Icematxyz ::

techfreak :) je izjavil:

Najdi tole v Ubuntu Software Center: http://code.google.com/p/vaio-f11-linux...
ter tole: http://code.google.com/p/vaio-f11-linux...


Se pravi dva primera si podal za isto stvar? A nismo razčistili v prejšni temi, da gre za razvojno različico?

...I'm waiting to see what will be rejected [1], then I'll start packaging this solution for some distros...


Preostanek gonilnikov, ki poganjajo omenjeno strojno opremo in delujejo dobro si torej prevedel iz izvorne kode sam?

jype ::

techfreak :)> Če ga ti ne rabiš potem to ni več problem Linuxa?

A če ti rabiš pa je?

judg3 ::

pa se tu imas navodila tako lepo napisana, da je s kopiranjem ukazov v terminal to priblizno na enaki tezavnosti kot instalacija kakega winampa rocno.

heh, kaj mi je smešno ko nekdo to enači... a si pomislu da se moraš še dejansko pozanimat in brskat po netu da sploh zveš kakšne ukaze moraš natipkat? in ti to enačiš s tem, ko npr v winsih dvakrat klikneš na exe, ali pa v osx povlečeš ikono v applications???

Icematxyz ::

judg3 je izjavil:

pa se tu imas navodila tako lepo napisana, da je s kopiranjem ukazov v terminal to priblizno na enaki tezavnosti kot instalacija kakega winampa rocno.

heh, kaj mi je smešno ko nekdo to enači... a si pomislu da se moraš še dejansko pozanimat in brskat po netu da sploh zveš kakšne ukaze moraš natipkat? in ti to enačiš s tem, ko npr v winsih dvakrat klikneš na exe, ali pa v osx povlečeš ikono v applications???


Tudi Ubuntu 11.10 dobiva če se ne motim to zadevo da. Se pravi povlečeš ikono iz Dash v Unity Launcher in to je to, ampak ne me držati za besedo moram preverit če 100% to drži. Torej zaostaja le še Windows?

HOW-TO compile XBMC for Windows from source code

Cela štala!

P.S.

Torej razumete, da se pogovarjamo o dveh stvareh? Ena je nameščanje (prevedene) programske opreme v nekem OS in druga je prevajanje izvorne kode, da dobiš hruške in jabke. Postopek torej, ki ga povprečnen Linux uporabnik ne rabi izvajati. In za to ker je sedaj nekdo naletel na strojno opremo, ki nima gonilnika za Linux s strani proizvajalca tisti, ki ga razvija skupnost pa še ni končan in za to še ni na voljo paketov, kaj ima to skupnega z nameščanjem programske opreme v na primer Ubuntu? Nič.

Zgodovina sprememb…

judg3 ::

priznam da nisem velik poznavalec linuxa, ker sm ga mel sm 1 mesec gor, aaampak...
sej ne rečem za programe k se jih da enostavno inštalirat, ker se jih res da. fora je v tistih k se jih ne da :).

če sm rabu 3 ure po netu brskat, pa mi še vedno ni ratalo inštalirat programa, je to zame preveč... tko da pomoje linuxi za večino ljudi odpadejo. sej temu primeren je tudi % uporabnikov, tko da je brezveze filozofirat :).

Icematxyz ::

judg3 je izjavil:

priznam da nisem velik poznavalec linuxa, ker sm ga mel sm 1 mesec gor, aaampak...
sej ne rečem za programe k se jih da enostavno inštalirat, ker se jih res da. fora je v tistih k se jih ne da :).

če sm rabu 3 ure po netu brskat, pa mi še vedno ni ratalo inštalirat programa, je to zame preveč... tko da pomoje linuxi za večino ljudi odpadejo. sej temu primeren je tudi % uporabnikov, tko da je brezveze filozofirat :).



Ja tiste programe, ki se jih ne da pod Linux namestiti, ker so na primer samo za Windows tam je res težava. Za takšne ponavadi niti dve uri ne bosta pomagali na Googlu. ;)

PARTyZAN ::

Icematxyz: TeamSpeak 3, casual binarni program, ki ni v repozitorijih. Download, imaš bin datoteko. Poženeš iz konzole, kul, dela. Klikneš na ikono v Unity docku in izbereš keep in dock (oz nekaj v tem stilu) -> bližnjica ne dela. Effort je, da narediš bližnjico klikabilno na desktopu in v docku z pripadajočo ikono. To so malenkosti, ki marsikomu najedajo.

Kompajlanje/patchanje česarkoli drugega je seveda čisto drug svet sranja, ampak pustimo to. Osnovne stvari, ki jih casual uporabnik pričakuje od OSa še vedno niso poštimane.

jype ::

PARTyZAN> Osnovne stvari, ki jih casual uporabnik pričakuje od OSa še vedno niso poštimane.

Niso? Seveda so. Memory management, hardware abstraction, filesystem abstraction, network stack, command shell, ...

Ni da ni!

milan0 ::

Včeraj sem inštaliral kubunto 11.04, čisti pogreb. Verjetno bi moral prej inštalirati navaden ubunto in zamenjati namizje za KDE. Še nikoli prej mi ni tolikokrat zamrznil PC.

Icematxyz ::

Da seveda:

Installation of apps by dragging them to the launcher

Da bo mera polna mora biti zraven še seveda lična animacija:

Launcher - Add 'installing' animation for when app is installed via drag & drop

Sem vedel, da sem nekje videl.

@PARTyZAN

Se pravi program in "namestitev" dela brez težav? O tem se pogovarjamo? Z bližnjico v Unity Launcher pa imaš težavo če nameščaš program TeamSpeak 3, ker moraš izdelati ročno zaganjalnik? Potem pa gre tudi to normalno? Se pravi nekako tako, kot če bi v kakšnem drugem operacijskem sistemu naredil zaganjalnik, da ti zažene "portable app"?

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Včeraj sem inštaliral kubunto 11.04, čisti pogreb. Verjetno bi moral prej inštalirati navaden ubunto in zamenjati namizje za KDE. Še nikoli prej mi ni tolikokrat zamrznil PC.

Vprašanje, iz kakšnih komponent je tvoj komp?, da je kreširal, meni se je instaliral iz prve in dela tako kot se zagre.

PARTyZAN ::

Definitivno jype. Ko Janezek pride v trgovino je prva stvar ki prodajalca vpraša, če ima kakšen OS, ki ima dobro pošlihtan memory management, hardware abstraction, filesystem abstraction, network stack, command shell,...

To, da more tip diplomirat, da naredi eno bližnjico ga ne moti. Važno, da je network stack uber, yo.

Icematxyz: Program namestiš (iz konzole seveda, klikanje je blasphemy), ko poženeš .run datoteko. Vmes se sprašuješ zakaj zadeva ne deluje, in potem po par minutnemu googlanju izveš, da je treba stvari pred tem spremenit par atributov. Naklofaš chmod u+x, še enkrat poženeš namestitev in je stvar končno "nameščena". Brez kakšnih bližnjic seveda. Po tem poskusi "drag'n'drop"-at stvar v "dock". Ne deluje. Poženeš zagonsko skripto na roke, in vidiš zadevo v docku, ko laufa. Uporabiš funkcijo "keep in launcher" oz. nekaj v tem stilu in ... ne deluje. Googlaš še malo in na koncu pogruntaš kako _sam_ ustvariš bližnjico, kateri moraš _sam_ dodelit ikono. Resno, kaj?

Kako namestitev izgleda na drugem sistemu? Dvoklik na .exe v Windowsih, bljižnico lahko daš kamor ti paše. Na Macu? Drag'n'drop v Applications folder, Desni klik na ikono, ko program teče in opcija "Keep in dock". Lahko tudi samo aplikacijo potegneš iz Applications folderja v Dock. Nič znanosti. Nič spreminjanja atributov, nič dodeljevanja ikon ... samo kmečka pamet, za ostalo poskrbi OS oz. njegov DE. In ta UE, ki je na Linux distribucijah katastrofalen je tista stvar, ki povprečnega Janezka odganja od uporabe.

Poldi112 ::

Pojma nimaš o čem govoriš. Tisto kar on mora kompajlat so driverji. Če bi kupil hw, ki je podprt, tega ne bi imel.

Prav patetični ste, windows loverji, s tem svojim dvoklikom na exe datoteko, ker vam očitno nikoli ne bo potegnilo, da je to hudo zastarel in zamuden proces instalacije. Ampak to vas ne ovira, da ne bi veselo razlagali, da se za vse rabi konzolo in podobno. Daj, resno, naredi si uslugo in si instaliraj enkrat linux.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PARTyZAN ::

Poldi: ja, hudo zastarel in zamuden proces. Skoraj toliko, kot namestitev, ki sem jo jaz ravnokar opisal, ne? Pravljica se konča, ko česa ni v repozitorijih.

OSX ima po novem App store, ki se obnaša enako kot razni software centri v Linux distribucijah. Če česa tam ne najdeš imaš še vedno na izbiro simple namestitev "na roke". Ne toliko na roke, kot v Linuxu, ampak vseeno ;>.

Also, ja nimam pojma o čem govorim. Prejšnji post sem sem spisal brez izkušenj z Linuxom, čisto iz glave. Kar tako, izmislil sem si stvari.

Not.

Poldi112 ::

Zakaj potem mi nikoli ne rabimo šariti izven repozitorijev? Pa nimam malo paketkov/potreb. Nazadnje sem moral to delati za Matrox g400 dualview, ker se Matrox pač ni sekiral za nas.

Daj še ti povej, katere aplikacije so ti manjkale. Da vidimo še, kakšne obskurnosti tebi grenijo življenje.

Btw, to da ne znaš narediti bližnjice dvomim da je problem Unity-ja, ampak tajnice, za katere skrbim jaz, to znajo same. Sicer imajo kde, ampak tako, za občutek. Dvomim da par let novejši sistem tega ne zna. Je pa res da je verjetno še malo buggy, ampak če te to tepe si si pa čisto sam kriv.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PARTyZAN ::

Mene ne tepe, 99% ostalih ljudi pa. Za kater app je šlo pa si še enkrat preberi moj post.

broken/link ::

uglaunm da se vrnemo nazaj na temo: KDE 4.7 + openSUSE 11.4 ali tumbleweed lepo dela. Tudi komur KDE bolj paše, kot gnome, xfce, in ostala namizna okolja mu predlagam, da stestira openSUSE. Repozitorije ima super-lepo urejene, pa tudi večina programov za unix namizje ima .rpm paketke, ki se jih lahko elegantno namesti z dvoklikom + openSUSE ima tudi buildService, tako da začetnike na linuxu, ki bi si želeli preizkusit KDE namizje, je openSUSE več kot priporočljiv :)

Icematxyz ::

Icematxyz: Program namestiš (iz konzole seveda, klikanje je blasphemy), ko poženeš .run datoteko. Vmes se sprašuješ zakaj zadeva ne deluje, in potem po par minutnemu googlanju izveš, da je treba stvari pred tem spremenit par atributov. Naklofaš chmod u+x, še enkrat poženeš namestitev in je stvar končno "nameščena". Brez kakšnih bližnjic seveda. Po tem poskusi "drag'n'drop"-at stvar v "dock". Ne deluje. Poženeš zagonsko skripto na roke, in vidiš zadevo v docku, ko laufa. Uporabiš funkcijo "keep in launcher" oz. nekaj v tem stilu in ... ne deluje. Googlaš še malo in na koncu pogruntaš kako _sam_ ustvariš bližnjico, kateri moraš _sam_ dodelit ikono. Resno, kaj?


1.) Klikneš (desni klik z miško) na paket in preveriš, če je izvedljiv
2.) Klikneš (dvo klikneš) na paket in ga "namestiš".

Zakaj sem napisal "namestiš"? Ker se program TeamSpeak 3 "namesti" v mapo na namizju? Je tako? Torej dobiš neke vrste "portable app" in ne program, ki si ga dejansko namestil na operacijski sistem? Torej za "bližnjico" do zagonske skripte/datoteke boš moral ročno izdelati zaganjalnik? Ne glede na OS?

Razumeš kaj ti hočem povedati? V tem primeru ne gre za "namestitev" programske opreme, ampak si paket razširil na namizje.

Če bi šlo za kakšen .deb paket, ki bi ga dejansko namestil na operacijski sistem in ne razširil na namizje in potem zagnal bi pa tudi opcija "Obdrži v zaganjalniku" delovala. Prav tako če bi program namestil iz programskega središča Ubuntu.

Drag & drop podpora v Ubuntu 11.04 za .deb paket je ranga, da primeš .deb paket z miško in ga povlečeš nad Unity Launcher in spustiš nad zaganjalnikom za programsko središče Ubuntu.

Drag & drop podpora, ki pa sem jo omenjal višje pa bo verjetno na voljo v Ubuntu 11.10 in gre za to, da boš lahko nenameščeno programsko opremo, ki se nahaja v programskem središču Ubuntu iz Dash (Application Lense) povlekel v Unity Launcher in bo se zadeva namestila.

Icematxyz ::

Drugače pa da novica je o KDE. Nas zanese včasih malo, ampak mislim da ni neke škode saj se radi tudi na splošno pogovarjamo o FOSS, kjerkoli se ponudi priložnost.

milan0 ::

Ice...
tar.gz - bz.. je meni vedno delal probleme ali je nekaj manjkalo, si dobil tisto pa je zahtevalo še drugo, ki pa ni bilo združljivo z nečem kar se je rabilo za nekaj čisto tretjega...
potem ni bilo jasnih navodil ./compile, make, makeinstall, ali kar zagon .sh (nekaj takega) sredi postopka zopet nekaj ni bilo združljivo ali je manjkalo...

root ::

milan0 je izjavil:

Ice...
tar.gz - bz.. je meni vedno delal probleme ali je nekaj manjkalo, si dobil tisto pa je zahtevalo še drugo, ki pa ni bilo združljivo z nečem kar se je rabilo za nekaj čisto tretjega...
potem ni bilo jasnih navodil ./compile, make, makeinstall, ali kar zagon .sh (nekaj takega) sredi postopka zopet nekaj ni bilo združljivo ali je manjkalo...

Rajše poišči rpm ali deb paket za tvojo distribucijo skoraj vse se najde. Drugače pa pri ročnem kompajlanju potrebuješ imet inštalirane vse razvijalske odvisne knjižnice kar pa je včasih kar mučno poiskat.

Odkar so packman in vlc-player reposytoriji za OpenSuSE pa jaz nimam nobenih potreb po kompajlanju programov iz izvorne kode.

Drugače pa čestitamo KDE pa tako naprej.

win64 ::

se še spomnem ja, kako je bilo na redhat 7 ali 8 let nazaj (mislim da je bila verzija 6 takrat?), je bilo treba poiskati vse odvisnosti za video predvajalnik z nekaj kodeki. V glavnem brezno brez dna, si našel vse odvisnosti za glavni program , pa so te odvisnosti potrebovale še nekaj drugih odvisnosti, in to se je ponavljalo tako dolgo, da si nehal iskati ali pa se kakšna odvisnost ni hotela namestiti.
Tako je bilo takrat, danes pa je veliko bolje, ko se razdrobljenost rešuje z repozitoriji.

@pecorin: 7-8 let nazaj ni bilo repozitorjev, bili pa so rpm-ji, kar je nekako ekvivalent msi.

Sicer pa nimam rad kde, ker je preveč požrešen v primerjavi z gnome.

jype ::

PARTyZAN> Pravljica se konča, ko česa ni v repozitorijih.

Če bi ti kdaj delal z Windows, potem ne bi izjavil česa takega.

Me zanima, koliko _let_ ste porabili, da ste Windows namestili na računalnik (iz trgovine), na katerem Windows ni podpiral krmilnika diskovnega polja in ni imel enote za mlahave diske. Linux, na primer, se je namestil _brez najmanjše težave_.

Aja, točno, ker zlorabniki Windows sistemov tega ne potrebujete, to v resnici sploh ni problematično.

techfreak :) ::

Kako natančno bi pa namestili OS, če nimaš gonilnikov za krmilnik diskovnega polja? Tudi na Linuxu bi bilo težko, če tega ne bi imel.

jype ::

techfreak :)> Kako natančno bi pa namestili OS, če nimaš gonilnikov za krmilnik diskovnega polja? Tudi na Linuxu bi bilo težko, če tega ne bi imel.

O, gonilnike imaš.

Na Linuxu je precej lažje gonilnike spravit v namestitveno sliko. Pri Windows si lahko pomagaš zgolj odkar je nekdo tako popenil, da je napisal svojo infrastrukturo za početje takih reči, ki je, jebiga, v nasprotju z licenčnimi pogoji.

PARTyZAN ::

jype: Valda, to je velika težava Windowsov. Čisto vsak uporabnik se sooči z tem ko namešča svoj več kot deset let star OS in nima floppy drivea. Jebiga, odkar ima RAID vsak Janezek je to postala velika težava. In glede na to, da si Linux uporabnik si ti zadnji, ki bo zgooglal rešitev, ne? Se bo prej Janezek spravil to reševat.

Also, praviš, da se je Linux namestil _brez težav_. Pozabil si pa omenit še, da se je to zgodilo po tem, ko si si naredil lasten image namestitve (kar se da tudi pri 10 let starem OSu, kot si že sam napisal).

Ah ja...

techfreak :) ::

Pozabil si pa omenit še, da se je to zgodilo po tem, ko si si naredil lasten image namestitve

Vendar to pri Linuxu ni težko, pri Windowsu pa očitno je.

jype ::

Pri Windows se sploh ne da, ne da bi pri tem kršil določila licenčne pogodbe.

PARTyZAN> Valda, to je velika težava Windowsov.

Ravno toliko kot je velika težava Linuxa to, da tebi ne delujejo obskurni programi (ki jih nihče ne potrebuje!).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Icematxyz ::

milan0 je izjavil:

Ice...
tar.gz - bz.. je meni vedno delal probleme ali je nekaj manjkalo, si dobil tisto pa je zahtevalo še drugo, ki pa ni bilo združljivo z nečem kar se je rabilo za nekaj čisto tretjega...
potem ni bilo jasnih navodil ./compile, make, makeinstall, ali kar zagon .sh (nekaj takega) sredi postopka zopet nekaj ni bilo združljivo ali je manjkalo...


Da, ampak tukaj gre za prevajanje kode in ne nameščanje programske opreme, kot jo namešča večina uporabnikov računalnika. Tukaj sem podal primer za Windows in zadeva tudi ni "strait forward"? Nobene potrebe ni torej, da bi ko se pogovarjamo o Linux govorili, kot da morajo vse programe uporabniki prevesti iz kode, ko pa o Windows pa da se namešča .exe pakete. To je primerjanje ene stvari pod Linux z drugo stvarjo pod Windows. Oziroma primerjanje prevajanje kode vs. nameščanje binarnih in prevedenih programov.

Povprečen uporabnik Ubuntu ne rabi prevajati kode, da dobi jabolka in hruške. To je tisto, kaj lahko primerjamo z nameščanjem .exe programov v Windows. Kaj se pa tiče prevajanja kode in tega, da navodila ne delujejo? To pomeni le, da nekdo ni napisal dovolj dobrih navodil za distribucijo, ki jo uporabljaš.

Se pravi za povprečnega uporabnika računalnika je pomembno to, da bo našel binarne pakete za popularno programsko opremo, ki jih bo enostavno namestil in z dovolj zmogljivo strojno opremo bo lahko brez težav gledal HD 1080p (flash) filme pod Linux in tudi izbiro CPU/GPU dekodiranje ima pri izbiri strojne opreme. Ostalo so pa druge zadeve, ki povprečnega uporabnika računalnika verjetno niti ne zanimajo in za to ker so možne, to še ne pomeni da gre za slabost Linux platforme. Prav nasprotno?

techfreak :) ::

Očitno tudi Windows ni brez napak:
The logon process was unable to display security and logon options when CTRL+ALT+DELETE was pressed. If the Operating System does not respond press ESC or restart the computer


Vendar to se mi je danes prvič pokazalo odkar uporabljam Windows, Linux mi je pa v zadnjem tednu zamrznil vsaj 30x brez sporočila o napaki.

jype ::

techfreak> Vendar to se mi je danes prvič pokazalo odkar uporabljam Windows, Linux mi je pa v zadnjem tednu zamrznil vsaj 30x brez sporočila o napaki.

Čudno, meni Linux še ni zamrznil nikoli, Windows se pa sploh zbootajo ne do konca, čeprav je na računalniku nalepka "Designed for Windows 7".

techfreak :) ::

Prenesi ISO iz: http://www.kubuntu.org/getkubuntu/downl... in povej kolikokrat ti je Kubuntu zamrznil v Live CD načinu v 1 uri. Potem pa še namesti in še tam povej koliko boljše je.

In to na dveh računalnikih, ki z drugimi distribucijami nimajo problemov.

Poldi112 ::

A ti celo imaš računalnike, ki z nekaterimi distribucijami nimajo problemov ;)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jype ::

Žal ne utegnem poganjati "Live" različice, poganjam pa 11.04 različico kubuntu in ta ne zamrzne nikoli.

techfreak :) ::

Kubuntu Live sem tako potem nehal testirat, vendar mi pa nameščen Kubuntu vedno zamrzne, če želim spremeniti širino okna programa Konsole. Na Debianu s KDE pa nimam tega problema.

Zgodovina sprememb…

jype ::

windowsi zmrzujejo!!!

Da se nisi zmotil in ponesreči namestil Windows?

Icematxyz ::

In to na dveh računalnikih, ki z drugimi distribucijami nimajo problemov.


Opa!

techfreak :) ::

jype je izjavil:

windowsi zmrzujejo!!!

Da se nisi zmotil in ponesreči namestil Windows?

Hardware-ska napaka očitno. Naj namesti Ubuntu pa bomo videli, če je kaj boljše.

driver_x ::

V primerjavi s prejšnimi nadgradnjami, verzija 4.7 ne pomeni več tako revolucionarnega napredka (vsaj v grafičnem in oblikovnem smislu gledano). Drugače se pa lepo namesti in dela tako Mintu (pobran iz Kubuntujevega repozitorija) kakor tudi v OpenSuSeju.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel KDE 4.9

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
95224 (3769) Jst
»

Izšel KDE 4.6

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
206657 (5730) Jst
»

Izšel KDE 4.5

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3910220 (8537) Bor H
»

Izšel KDE 4.4

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
225517 (4381) Icematxyz
»

Izšel je KDE 4.2

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
406305 (3596) hruske

Več podobnih tem