» »

Power regression, pregrevanje in Ubuntu 11.04

Power regression, pregrevanje in Ubuntu 11.04

Iatromantis ::

Zdravo!

Skoraj dva meseca po izidu 11.04 sem hotel tudi sam uporabljati vmesnik naslednje generacije iemnovan Unity, zato sem si na prenosnik zložil Nattya. Po nekaj dnevih uporabe se mi je trikrat pregrel in abruptno ugasnil, a sem vsakič poganjal resnično intenzivne stvari (virtualke, grafika). Včeraj pa sem doživel enak izklop ob gledanju youtuba, zato sem šel raziskovati in ugotovil, da naj bi imela nova linux jedra ti. power regression, ko procesor porabi več watov in se bolj pregreva od starih linux jeder. Težava naj bi bila še posebej poudarjena v generaciji 38-39, kjer je tudi Natty in kar razloži mojo težavo.

Ob vsej kritičnosti napake, pa na netu nisem našel kaj veliko, kaj šele rešitev tega, ki ne bi vključevala downgrada jedra na nižje verzije. Nekaj naj bi pomagali lastniški šoferji za ATIjevo kartico, a pregrevanja meni niso ustavili.

Zanima me ali se je že kdo srečal s tem in kako bi težavo lahko rešil brez downgrada, saj je moderno jedro ravno eden izmed glavnih razlogov nadgraditve. Verjetno edino undervolting ali pa nazaj na Lucida.

Canonical je ta bug sicer dal na najvišjo prioriteto, a glede na to, da je to težava, ki se vleče že preko več generacij jedra, ni videti, da bo lahko rešljiva.

Še nekaj infa:

Power consumption raised significantly in natty
Bug #760131
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour...

Mobile Users Beware: Linux Has Major Power Regression
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a...

Another Major Linux Power Regression Spotted
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a...

Ales ::

Ni pametne rešitve zaenkrat, kolikor spremljam. Razen starejšega jedra, seveda.

popster ::

Uporabljam xubuntu 11.04, distributed computing project (ki postavi cpu na 100% -stalno) in se mi moj celeron m na prenosniku ni še resetiral.

aja sobna temperatura je nekje 27 C, processor:73.0 (mislim da podobno kot pri starejših kernelih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: popster ()

Icematxyz ::

Da, nekaj se je že o tem govorilo tudi na slo-tech.

Se pravi Ubuntu 11.04 lahko troši med 10 in 30% več energije v mirovanju, kot LL ali MM, kar je morda lahko tudi povezano z višjimi temperaturami. Vprašanje pa je, če je "pregrevanje", kot posledica te ugotovitve razlog za tvoje težave.

Spremljal malo temperature. Na primer namesti Xsensors in preveri temperature. Sam zaenkrat nekih bistvenih spremembe na področju temperature v NN ne zaznam in tudi ta težava po mojem mnenju se odraža na 2 načina: potencialno nekoliko nižja avtonomija baterije na mobilni napravi ali kakšna težava s pregrevanjem na strojni opremi, kjer je hlajenje že v osnovi bolj ali manj "poddimenzionirano" in je pregrevanje že tako splošen problem.

Če pa je razlog na tvoji strojni opremi previsoka temperatura in za to "izključitev računalnik" pa seveda uporabljal raje LL ali MM, dokler ne bo Linux jedro spet porabilo nekaj odstotkov manj energije. Če pa ni temperatura kriva, bo pa potrebno vzrok iskati drugje.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Nisem imel še v rokah laptopa, ki bi crknil zaradi pregrevanja, pa tu nebi bil slab termalni kontakt ali pa zapacanost ali nedelujoč hladilnik posredi.

Tvoj laptop ima težavo, odpravi jo,.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Ales ::

Jaz sem. Ne moreš verjet, ampak zadnji kerneli so kar se porabe in segrevanja tiče katasrofa.

Ni pa rečeno, da ne gre hkrati tudi za problem s strojno opremo.

Iatromantis ::

Hvala vsem za odgovore in se načeloma strinjam, da je zapacanost najpogostejši vzrok pregrevanja - tudi po zgolj letu uporabe. Za pregled tega si bom moral še vzeti čas.

A v mirovanju imata oba dva podobno temperaturo. NN po petih minutah niha pri 51-52C, LL pa 49-50C. Pri normalni uporabi LL ne preseže 70 stopinj, medtem ko sem očitno pri NN štirikrat zadel critical 105C. Enkrat pri normalni uporabi?

Laptop pa je najbolj grda marketinška laž, mogoče celeroni niso kuhali in pekli jajc, so jih pa njihovi tekmeci..

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

neki ni ok.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Pri normalni uporabi LL ne preseže 70 stopinj, medtem ko sem očitno pri NN štirikrat zadel critical 105C.


Kot sem rekel že višje in v prejšnji temi:

Če pa je razlog na tvoji strojni opremi previsoka temperatura in za to "izključitev računalnik" pa seveda uporabljal raje LL ali MM, dokler ne bo Linux jedro spet porabilo nekaj odstotkov manj energije.


Ni torej neke bolj globoke logike, če je razlika v temperaturi na tvoji strojni opremi pri istih nalogah tako velika.

Icematxyz ::

Oziroma, zakaj bi ugibali. Ker si že opravil 2 testa boš opravil še tega. Kot sem napisal že v prejšnji temi preizkusi to jedro.

Snameš in namestiš 3 pakete:

Ubuntu 32bit: _all.deb + oba _i386.deb
Ubuntu 64bit: _all.deb + oba _amd64.deb

Vse tri pakete premakni v poljubno prazno mapo in se v terminalu pomakni v to mapo. Vpiši v terminal ukaz sudo dpkg -i *.deb in po uspešni namestitvi jedra znova zaženi računalnik. V Grub2 (pod Previous Linux versions) izberi to jedro.

Po zagonu opravi teste!

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Če bo kdo v prihodnje prebiral to temo: "update" in testiranje je torej možno tudi brez namestitve starejšega jedra.

Iatromantis ::

Hvala Ice!

Bom poskusil raje s kernel parametrom kot njegovo zamenjavo xD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159907 (117500) Icematxyz
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182086 (148025) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981167694 (140341) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 11.04 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20648548 (38410) Icematxyz
»

Izšel Linux 3.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7725829 (23062) MrStein

Več podobnih tem