» »

Članek: Kištica utišaj se

Članek: Kištica utišaj se

«
1
2 3

Marjan ::

Tema se nanaša na nedavno objaljen članek.

Namenjena je vprašanjem, pritožbam :\ ... tudi par slikic bom še prilepil.


PS za neučakane: prioriteta pri modifikaciji je bila zmanjšanje hrupa, ki ga kišta oddaja
  • spremenilo: OwcA ()

don_damiani ::

Najprej čestitke k dosežku modifikacije ohišja.
Vsak začetek je težak in sigurno imaš kar nekaj novosti že v planu za naslednjo rundo (vsaj upam tako!).
Zakaj bi napajalnik, ki tako grdo gleda ven, pomagal aerodinamičnosti in boljšemu pretoku ne vem. Verjetno le stvar okusa. Bolj bi pomagalo, če bi si privoščil kak "kvaliteten" napajalnik". Večina takih ima dodaten ventilator večjih dimenzij (10x10) in se tako vrtijo direkt nad procesorjem in toploto srkajo ven.
Sekundno lepilo? A sem to prav prebral? Dej, nej mi en pove da sem zamešal članke.8-O
Zalman ima dvokomponentno lepilo za te primere. Resda moraš kupit north-bridge cooler, da ga dobiš. Verjetno obstajajo še boljše rešitve, vendar za noben denar js ne bi vzel sekundnega lepila v roke.
3°C razlike. Kaj pa ko zadevo naviješ?
Diske si dokaj elegantno rešil.
By Don Damiani visit freestyler.opm-si.org

Microsoft ::

Pa jst res ne razumem, kaj je narobe s tem sekundnim lepilom? Kolker se spomnem, piše da lepi plastiko. Se pravi, da nebi smel poškodovati čip, na kerga prlepiš hladilno rebro... Al se težave začnejo pr večjih temperaturah?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

BaRtMaN ::

Pogrešam kompleten seznam potrebnega materiala in orodij na začetku. PSU je res čuden, ko tako ven gleda, opažam pa, da imaš v njem isti ventilator kot ga imam jaz na procu. :8)
Pa še nekaj; če si se odločil za učinkovitost in ne izgled, zakaj za vraga si šel vse sprejat z rumeno, če se nič ne vidi, razen ko je ohišje odprto??

megaubo ::

zakaj nisi diske obrnil da bi imel kable zadaj ne pa pred ventilatorjem.

da ti piha direkt na disk

tebi pa piha na kable

jest mam ravno obrnene

kihc ::

Men se tist napajalnik zdi full uredu, sicer glede učinkovitosti nevem, izgleda pa ok.

Lepa kištica, edino rumenozelena barva se men ne zdi preveč posrečena. (just moj okus)

Marjan ::

Kot prvo - hvala za pohvale :)) 0:)

Kot drugo - odgovori:

@don_damiani:
> Zakaj bi napajalnik, ki tako grdo gleda ven, pomagal aerodinamičnosti in boljšemu pretoku ne vem.

Ne, narobe si razumel, tista "aerodinamičnost" je mišljena boj v hecu, ker nekatere tako postavljen napajalnik spominja na spojler pri avtu :\ :D :P.
Drugače pa v midi tower je napajalnik postavljen OB CPU kar povzroča pregravenje in sem ga moral dati nekako višje, da sem zagotovil dober pretok (tako kot je narisan na sliki s puščicami).

> Sekundno lepilo? A sem to prav prebral?

Ja, to je učinkovita rešitev, če delaš kvalitetno in za dalj časa. V sredi pa je seveda AS3. Tudi z odmontažo ni problemov, saj se sekundno epilo raje prime na kovino.

> 3°C razlike. Kaj pa ko zadevo naviješ?

Taka razlika v temperaturi je ob enakih pogojih.

@JimiBtn:
> Al se težave začnejo pr večjih temperaturah?

Jaz nisem nikoli imel težav s sekundnim lepilom. Pomoje je to enako učinkovita rešitev kot tista z dvokomponentnim Zalmonovim lepilom.

@BartMan:
> Pogrešam kompleten seznam potrebnega materiala in orodij na začetku.

Hm, mogoče sem pozabil kak šraufnciger, pa še kaj :\

> zakaj za vraga si šel vse sprejat z rumeno, če se nič ne vidi, razen ko je ohišje odprto??

Kar tako, za boljše počutje ;), mogoče bom enkrat tudi pleksi vgradil no...?!

@megaubo:
> zakaj nisi diske obrnil da bi imel kable zadaj ne pa pred ventilatorjem

Hmm, good point! Tako se mi je v tistem trenutku zdelo bolj pametno... večja urejenost in to.

@khc:
... thx, sej veš kako pravijo... 100 ljudi = 100 okusov :))



PS: Slikice trenutne postavitve sledijo zvečer, ko se mi nafilajo baterije za digitalca :)

Bug ::

Pozdravljeni...

Ni kaj... ohisje je lepo urejeno...
Barva pa bo pac prisla do izraza ko bos vgradil Plexi-okno pa se kako hladno katodo...

Imam pa eno prasanje...tista pena, ki si jo prilepil..za utisanje...kje si jo nabavil in po kaksni ceni...?

Lp,
Bug

QuickShot ::

Lepo si tole zrihtu :)

Samo zakaj nisi ventilatorjem veternic dol pobral preden si jih pobarval.

BTW tole pa že ni midi ohišje, ker midi imajo napajalnik nad plato.

Blue22 ::

A je morda tista barva v ohišju UV aktivna??? Mislm, da bi dobro zgledalo če bi se zadeva svetila.. Predstavljaj si kako zlobno bi zgledal ventilator na napajalniku!!! Pa je dobro za diske, da kar takole ležijo.. Enemu prijatelju je na servisu prijavil, da narveč diskov odpove, ker niso privijačeni:)Sicer pa nice job!!
kurc kne vem kaj bi napisu

ali3n ::

nekaj novega - všeč so mi zamenljive sprednje maske... :D kinnda swatch style...

pa še kritika:
sam... pri vseh modifikacijah opažam, da velikokrat pozabite na detajlno obdelavo - "u nulo" obdelat lukno, kvadrat..."; marjan - barvanje? lise all the way...?:\
spomlad - ko bojo temperature nad 10°C bom spisal en tutorial za barvanje pleha in plastike; mislm da sem pogruntal principe za lepo in natančno barvanje...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Marjan ::

@Bug:
> tista pena, ki si jo prilepil..za utisanje...kje si jo nabavil in po kaksni ceni

E, vidiš dobro vprašanje, ki pa bo žal dobilo slab odgovor. Ta pena je idealna za tišanje hrupa iz računalnika, ker je dokaj gosta, pa še samolepilna je na eni strani. Dobil sem jo pa na našem podstrešju 1m^2 in nihče ne ve od kje je prišla :(
Mogoče velja poizkusiti v kaki prodajalni s tepihi ali "sam svoj mojster"... mogoče jo bo kdo prepoznal.

@QuickShot:
> Samo zakaj nisi ventilatorjem veternic dol pobral preden si jih pobarval.

Pomoje bi s tem uničil ventilator. Hmm, nisem ziher. Si ti preizkusil?

> tole pa že ni midi ohišje, ker midi imajo napajalnik nad plato

Verjetno obstajajo dve izvedbi midi tower ohišji. Novejši in starejši. Moj je bil starejši tip z napajalnikom ob strani. Sliko lahko vidiš v mojem prvem članku, na Slo-techu.

@Blue22:
Ja, bom imel to za naslednji projekt. UV aktivna barva z UV lampami in plexi stranicami 8-)
Diski pa ziher delajo, če so takole obešeni, noben problem za njih. 100% preizkušeno!

Marjan ::

No, še par obljubljenih slikic.

Montiral sem držalo:


Kišto sem postavil ob rob mize, da je čim dlje od ušes. Vmes pa sem za zvočno izolacijo postavil še tanko furnir ploščo in peno, ki zaduši zvok:


Dobra firma si zasluži reklamico:


Nekdo me je spraševal po modemu in kablih, to sem rešil tako:


Potem pa sem se še malce igral z lesom in izcimilo se je tole:




:D, malo hecno ampak ok... :\ :))

Ah, ljuba tišina... :)

Tic ::

Ne, veternico se brez problema sname dol, potem pobarvas in das nazaj. Preverjeno :)
persona civitas ;>

Romčy ::

Bež barva brrrr me kar zmrazi. No sej drugače kar zanimivo.

Alexius Heristalski ::

Lepo.
Kakšna je konfiguracija računalnika?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Boki_ ::

No vsaj nekaj mam kot ti na sliki...

...namizno lučko.
I'm back

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boki_ ()

Marjan ::

Konfiguracija ni nič posebnega. Intel 1.2 @ 1.5Ghz. Če dam vente do konca gre na 133MHz FSB, t.j. 1600MHz, samo ni stabilen. 512MB RAM, CAS2, 133MHz. Grafična je pa FX5200 250MHz @ 400MHz, RAM 400MHz @ 580MHz.
Pa tale dva diska, skupi 60GB. Vse na legendarni plati BX133.


Lučka je fajn, taka raztegliva ;)

QuickShot ::

Ja veternico pa res ni problem dol dat,
jest razstavim vse vente na pol leta in jih spucam, pred kratkim pa sem veternice pobarval s fake kromom in se tako lepo svetijo pa še čisto gladke so.



0:)

T0RN4D0 ::

Nice, sam pobarvu si se mi zdi mal preveč na hitr;)


Pa za vente--- jst bi mogoč tud kazga pobarvu, sam ne vem kak bi dol propeler dubu... sem zdele na enem malem probu pa sem kr vse skup z motorčkom stran odtrgu:D >:D (sej ni bil velik vredn)

sam nebi pa rad na kaki 120 za 3k sit tega eksperimentiru... ma kdo kak nasvet? :\
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

TESKAn ::

Ventilatorji - odlepi nalepko na zadnji strani, odstrani pokrovček na sredini, če ga imaš in boš zagledal konec osi. Na njej je ena taka objemka, da vent ne pade ven. No to objemko odstrani in vetrnico ne bo več problem dobit dol.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

motorc ::

Lepo ... le tista bez barva se ne ujema kej prevc z lesom.

Neki me pa zanima: v članku si omenil, da je bolje imet mal nadtlaka v kisti tko da bo prah ven silu skozi vse tiste majhne spranjice in luknce. Kaj pa ce bi kisto cist zadihtu - edini vhod in izhod zraka bi bil mozen skoz vente. Recimo da 3 not pihajo, 2 pa ven (napajalnik + en dodaten vent na vrhu)? A bi blo to vredi?


lp

Marjan ::

Ja, motorko, to je super konfiguracija, ker je v kišti nadtlak in prah sploh ne bo silil noter.

T0RN4D0 ::

zoo. Tko gre nekak brez d abi vse polomu:D

tnx.

btv... nadtlak oz pretok in podobne reči niso odvisne samo od št ventov;)

velikost, hitrost... pretok zraka v bistvu je pomembn.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Iztok Smolic ::

Jest mam tut probleme z prahom v računalniku. Kako naj torej razporedim ventilatorje da ne bo tok prašno - zdaj imam dva na stranici ki pihata v notranjost, ter enega zadaj na ohišju ter v napajalniku ki pihata ven. Kake imate izkušnje z montiranjem filtrov?

LP

Zgodovina sprememb…

Marjan ::

izisilver: Jaz bi ti priporočil, da malce zmanjšaš hitrost vrtenja ventilatorjev na stranici.

Tako boš zmanjšal hrup in hkrati povečal tlak v ohišju kar bi moralo prispevati k manj prahu v ohišju.

Lahko pa montiraš protiprašna filtra na ta dva ventilatorja in boš dosegel enak efekt.

bradek ::

Sem ze prej hotel napisat, ampak zdej ste me pa sprovociral.
Kako zaboga je mogoce da bo manj prahu noter ce trije ventilatorji pihajo noter, dva pa ven? Ker bo notri nadtlak (ki bo sicer minimalen), to ne pomeni da prah ne bo vec silil notri, sej ga bojo vendar ventilatorji skupaj zmesanega z zrakom "stiskali" v notranjost. Potem bi po tvoji logiki tudi manj zraka moralo biti notri :\.

5er--> ::

Trega je ustvarit nadtlak in dat pred ventilatorje, ki potiskajo zrak v notranjost filtre! Drugače ni nič.

Marjan ::

5er, ja to je ziher še bolje!

BradeK, jaz sem sklepal iz protiprimera, ki sem ga napisal v članku (o podtlaku...).

Zrak predstavlja nadtlak, vsi delci pa silijo ven. Da, tudi zrak, ki pa ga vseeno intake vent noter potiska bolj hitro.

Ta logika se je že večkrat omenjala v tem forumu. Se mi zdi, da sem jo prvič že od lunija slišal.

bradek ::

Da, tudi zrak, ki pa ga vseeno intake vent noter potiska bolj hitro.

Skupaj s prahom?

Ne razumem logike zakaj bi molekule zraka lahko potovale notri in ustvarjale nadtlak, medtem ko delci prahu ne, ampak bi silili ven.
V vsakem primeru sistem tezi k ravnotezju, torej prehaja iz visjega energetskega stanja v nizjega (torej delci/molekule v delu kjer je nadtlak silijo ven, kjer je nizji tlak) tako molekule zraka kot delci. In ta zrak nadomestijo nove molekule zraka, tako kot te delce prahu nadomestijo novi delci prahu.

Ali je drugace? Ima kdo kak resource?

lp
M

motorc ::

Pa sej prah ne bo skoz vhodne vente nazaj ven silu zarad nadtlaka. Ven bo silu skozi vse tiste majhne spranjice in luknce, ki ji mas na ohisju - skupaj z zrakom seveda.

frenk ::

nadtlak in protiprašni filtri na intake ventih so edina loginčna kombinacije....brez nadtlaka(ali vsaj enakega tlaka) in filtrov je prah vedno prisoten...sem 99% siguren da to drži;)

OwcA ::

@Brad3k: Recimo, da imamo konstanten vhodni volumnski pretok zraka A, izhodnega pa spreminjamo. To pomeni, da dobimo konstantno (razlike v tlakih so dovolj majhne, da lahko to predpostavimo) zalogo prahu. Vprašanje je le, kakšen naj bo izhodni volumnski pretok (B) glede na A. Tako postane očitno, da je najboljša rešitev, da je A>B, saj tako dodaten prah iz okolice (skupaj z okoliškim zrakom, seve) ne sili pri drugih špranjah noter.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

bradek ::

Za filtre se strinjam, glede nadtlaka bi pa prosil ce imas kak argument, namrec mojo razlago sem podal. Ce imas kak resource, toliko bolje :)

bradek ::

Owca, prah preko špranj ne sili noter, ce je notri minimalen nadtlak, to se strinjam in je definitivno res.
Samo to nima veze z vhodnimi ventilatorji, tam je pa vseeno ali je nadtlak ali ga pa ni, kar se tice prahu seveda.

OwcA ::

Samo to nima veze z vhodnimi ventilatorji, tam je pa vseeno ali je nadtlak ali ga pa ni, kar se tice prahu seveda.

Se strinjam, vsaj dokler govorimo o homogeni (glede na razporeditev prašnih delcev) okolici.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

motorc ::

Govori se o prahu, ki gre skoz spranje na ohisju in ne o prahu, ki gre skoz vhodni vent. Na vhodnem ventu bo prah (logicno) sel not - tega ne mormo spremenit. Prah skoz spranje pa je odvisen in ce je v kisti nadtlak bo skupaj z zrakom silil ven.

Marjan ::

Brad3K, verjemi mi, če ti pravim ... sem se pa ja pozanimal, če sem članek pisal :\

Poglej tuki imač link na Overclocker's članek o hlajenju, kjer pravijo točno to kar jaz:

When building an effective cooling system, you have to take into account the effect pressure has on a case. Positive pressure (more airflow entering) will create a pressure of cool air and less dust will accumulate; however negative pressure (more airflow exhausting) will be exhausting more air than is available and thus, as a result, increase the dust level.

bradek ::

Marjan, saj mi je owca lepo razlozil kar se tice spranj, pri ventilatorjih pa to nima veze, kvecjemu ce si ti narobe razumel, ali pa sem jaz tebe narobe razumel ko si govoril okoli ventilatorjev. Vem da si se potrudil okoli clanka, ampak kritiko pa lahko vseeno sprejmes, ceprav je morda nastala zaradi nesporazuma.

:)

Marjan ::

Ja, sej se štekamo, važno, da ni v članku napake.

Phoebus ::

OK fantje samo še eno zelo resno opozorilo če vam je kaj do računalnikov!!!!!!!!

Taka navadna pena je vir vseh možnih statik. Enkrat sem se pe na P1 mašini igral z njo in se mašina sploh ni zbudila dokler nisem odstranu pene, je blo pa že velik uničenja opreme zaradi nje.

Obstajajo posebne obloge ki ne delajo statike.
So tudi posebne samolepilne zadeve za računalnike ki so namenjene prav zvočnemu dušenju. So tanke in narezane na dimenzijo midi tower ohišja. Reče se jim "Akasa obloge".

Samo v vednost

lopov ::

Ziv!



Na sliki je paketek na katrem pise "Toploskrcljive cevi".

Kje si jih kupil & kako si jih uporabil? Na slikah jih nato nisem zasledil.

Hvala,
b.

matias ::

V Conradu jih majo - tiste majhne škatlice z raznobarvnimi "cevkami" različnih dimenzij :D Če ti tko povem :)
Drugače pa jih najdeš v vsaki trgovini z el. materialom....
btw: Conrad je med najdražjimi!
He who thinks he knows, knows nothing.
He who knows, says nothing.

Marjan ::

Aha, nisem vedel, hvala za opozorilo Phoebus.

Ja, lopov, tako kot pravi matias. Te cevke sem uporabil tam kjer sem pricinil kakršekoli žičke skupaj. Npr. pri stikalu za vklop/izklop, ali pa tukaj se vidi, kjer sem pricinil uporček v napajalniku:


Skratka povsod kjer je nevarnost, da bi se nabiral na spoju prah ali pa bi lagko prišlo celo do zlomitve ob prepogibanju, pa še boljše izgleda.

:)

lopov ::

Aha ... hvala!

To so torej te stvarce, res nisem vedel :8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

morphling1 ::

izisilver: Jaz bi ti priporočil, da malce zmanjšaš hitrost vrtenja ventilatorjev na stranici.

Tako boš zmanjšal hrup in hkrati povečal tlak v ohišju kar bi moralo prispevati k manj prahu v ohišju.

Lahko pa montiraš protiprašna filtra na ta dva ventilatorja in boš dosegel enak efekt


Tisto prvo se nekako ne sklada s delovanjem ventilatorja. Ventilator je kot črpalka, hitreje ko se vrti, višji tlak ustvarja in posledično višji pretok.
Če pa hočeš dust free ohišje pa ne bo šlo brez filtrov na vstopnih ventih, to mora biti jasno vsem. Prašni delci so pač v zraku in bodo na vsak način vstopili v ohišje skozi vhodne vente, zato je edina rešitev filtriranje. Pozitivni tlak v ohišju pa služi zato da prah ne vstopa skozi razne špranje, to je vse kar je treba vedeti.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Marjan ::

Uf, ja... morph hvala, da si me popravil... seveda, da bi dosegel nadtlak v ohišju moraš zmanjšati hitrost vrtenja ventom, ki pihajo ven iz ohišja.
Seveda.

morphling1 ::

To bo pa ok, ja. Pa še filtrov ne pozabit :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Vlady ::

Ja zadeva izgleda super, čepraw se mi zdi barvanje ventilatorjev in kablov brezpredmetno, ventilatorjem pa to že bolj škodi kot koristi.
Odlična se mi zdi rešitev z diski. Zanima me, ali si imel tisto držalo za diske že original v ohišju ali si ga sam izdelal? Če si ga pa kupil, me pa zelo zanima kje?

Marjan ::

Vlady, držalo za diske sem si sam izdelal, pleh sem preprosto ukrivil in izvrtal luknje, skozenj pa napeljal vrvice.

Sam svoj mojster, hehe :D
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Visoke temperature (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
645260 (4311) David2
»

temperatura athlona 64 3000+

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131299 (1066) Keyser Soze
»

Arctic silver Ceramique hladi slabše kot... (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
655983 (4575) Keyser Soze
»

"direct die cooling"

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241726 (1441) Vesoljc

Več podobnih tem