» »

En hribček bom kupil, bom trte sadil...

En hribček bom kupil, bom trte sadil...

«
1
2

perci ::

prijat'le povabil, še sam ga bom pil...

Predlog novega ZVCP je na tapeti. Tisti del, ki govori o prisotnosti alkohola v krvi. Zgornjo mejo naj bi zmanjšali na 0,2 promila.

Dejstvo je, da je nesreč, ki jih povzročijo vozniki, ki imajo med 0,2 in 0,5 promila alkohola v krvi, malo.

Dejstvo je, da ima velika večina pijanih povzročiteljev nesreč v krvi več kot 1 promil alkohola v krvi.

Zakaj ima skoraj cela Evropa lahko zgornjo mejo 0,5 promila (nekatere razvite države pa celo 0.8), mi bi radi pa to spremenili?

Zakaj je Portugalska po tem, ko so tam znižali mejo na 0,2 promila, le-to spet dvignila na 0,5?

Kaj je cilj te omejitve? Zmanjšati število nesreč za vsako ceno?

Če letno umre zaradi take spremembe zakona 1 človek manj, se je tak zakon izplačal ali ne?

Mislim, da je potrebno gledati tudi na druge posledice na zakona, tako na pozitivne kot na negativne, ne pa samo strogo na eno ali dve človeški življenji na leto. Ker če se gremo tako igro, potem lahko zapremo ceste in avtomobilske nesreče bodo izginile. Lahko bomo šli nazaj na nivo jamskega človeka, kar se razvoja tiče, ampak hej, ne bomo pa imeli niti ene žrtve na slovenskih cestah. Pa še davkov za popravila in gradnjo le-teh nam ne bo treba plačevati.

Pro et contra - argumentirano prosim!

Seadoo ::

Po mojem samo zmanjšanje dovoljene meje alkohola v krvi ne bo pomagalo prav nič.

Naj raje izvajajo več kontrole z sedanjo mejo 0.5 promila, pa naj na sodiščih strožje kaznujejo krivce prometnih nesreč, ki so bili nad dovoljeno mejo alkohola v času nesreče. To bi bolj pomagalo pri zmanjšanju smrtnih žrtev. Samo zakon na papirju pa bolj malo. Žal je tako, da se bomo ljudje nehali vozit pijani šele ko nas bo strah posledic. Te pa so očitno sedaj premile.

IceIceBaby ::

Posledice lahko vidiš vsak dan v črni kroniki. Sej nimam nič proti če kdo voz pjan pa se v drevo zaleti, ampak na živce mi gre ko še koga zraven pokasira.

Drugače pa mislim da je 0.2 premajhna številka. To še vrečke rum kokos kroglic nemorš pojest al pa nazdravt na zabavi. Lame. Kasirali bojo na ljudeh, ki niso nevarni, pijanci z 1.4 promila krvi v alkoholu bodo pa še naprej delali raztur po cestah. Kazni zvišat, oziroma bolj pogosto kontrolirat.

BigWhale ::

Jaz bi v bistvu C2H6O prepovedal. Mogoce bi ga uvedel na recept.

Naj pove nekdo eno samo korist alkohola zaradi katere bi ga MORALI uzivati..

:)

Seadoo ::

BigWhale: poglej kaj je bilo v Ameriki v dobi prohibicije. Nonsense!

tratto ::

BigWhale - verjetno si mislil C2H5OH. :\

Moje mnenje je, da alkohol in volan ne sodita skupaj!! Pa nisem bolj papežki od papeža. Toda Slovenci se pač ne moremo izgovarjati, da zato, ker smo (kao) vinski narod, ne moremo imeti nižje meje alkohola v krvi.
Popolna prepoved je res nonsense - kontra učinek. Toda to velja le pri nas balkancih. Pri skandinavcih je meja 0,0 promila, a so oni popolnoma drugačen tip ljudi, ki jim mi z našim balkanskim temperamentom ne moremo parirati v vzdržnosti.

perci ::

Pri skandinavcih je meja 0,0 promila,

Res? Pri katerih skandinavcih točno? Link hočem.

ABX ::

Edini razlog je EU, če bi oni imeli 2,0 bi to sprejeli tudi mi.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

tratto ::

- Pri skandinavcih je meja 0,0 promila. -

Ups, sem napisal 0,0. Wrong!! :8)

Sem mislil, da so bolj prohibicijski naravnani. He, na pamet očitno ni dobro govoriti. :8) :8)

Švedi imajo: 0,2 Link

Finci: 0,5 Link

Norvežani: 0,5 Link

Danci: 0,8 ?? Link


Vsaka država torej sama določa, koliko alkohola v krvi imajo lahko vozniki.

ali3n ::

Bojda je za 10-15% nesreč "kriv" alkohol; kar je vsekakor preveč, se strinjam. Vendar so se fantje lotili zadeve na napačnem koncu; zaostrit kazni, dosledna izterjava, dvig vozniške kulture (avtošole...) - mislim da bi morali začeti tu.
Tule gre za zdravljenje lastnega ega našega ministra za zdravje...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Mercier ::

In koliko si dejansko pijan pri 0,2 in pri 0,5? In koliko moraš popit, da to dosežeš.

Recimo: jaz malo alkohola spijem, pa slabo ga prenašam, ampak tistemu, ki bi trdil, da po deci vina vozim slabše, kaže vzet še opravilno sposobnost zraven vozniškega dovoljenja.

To zgornje zgolj za orientacijo. Sem odprt za katerikoli model omejevanja posledic alkohola.

A protistrupa pa ni? :o)

tratto ::

Vendar so se fantje lotili zadeve na napačnem koncu;

V kakšnem smislu naj bi se fantje lotili zadeve na napačnem koncu?? Tudi zaostritev mejne količine alkohola v krvi je po moje ustrezen ukrep. Seveda pa morajo iti višje kazni in njihova izterjava z roko v roki z omenjeno zaostritvijo.

Čudim se vsem, ki prikrito navijajo za ohranitev 0,5 promila. Vsak bi moral vedeti, da če bo sedel za volan NE BI SMEL PITI! To je to. Nihče me ne bo prepričal, da pri 0,50 promila v krvi funkcionira za volanom povsem enako kot tedaj, ko je trzen. Kaj pa pri 0,51? A je tedaj kaj drugače?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tratto ()

Cr00k ::

>Če letno umre zaradi take spremembe zakona 1 človek manj, se je tak zakon izplačal ali ne?

Seveda se je splacal! Ves svet ve da je clovesko zivljenje neprecenljivo, vredno veliko vec kokr bi pa vsi tisti vozniki skupaj spil piva v 1 letu...

Drgac pa ne zagovarjam 0,2 promila, ampak naj ostane tako kot je... zavarovalnice bodo najbolj sluzile ce bi bilo 0,0, in mislm da je bilo malo/veliko lobiranja pri vladi s strani zavarovalnic naj se zmanjsa vsaj na 0,2... poleg tega je pa tudi drzava sama lastnica nekaj zavarovalnic, in nekak more drzava dobit prepotrebn denar da falcona odplacajo...

Yohan del Sud ::

Sem proti. 0,5 je v redu. Zadevo naj raje pošlihtajo na drugem koncu. Več nadzora in večje kazni za kronične pijane šoferje. Evo en radikalen predlog: kdor trikrat napiha nad 1,5, se mu doživljensko vzame izpit in se ga opremi s podkožnim čipom (ja, v bistvu predlagam hausarest).

Thrivial ::

Tako nekako, ja...

Saj ne, da bi bil proti znizanju meje, le precej brezpredmetna je, ce se na preostali lestvici alkoholiziranosti ne bo nic spremenilo.

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

ABX ::

Če si spil za več kot 0.5, dobiš popust pri Taxi-ju :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Avenger ::

Kot prvo: zakon bo gotovo sprejet, ker znižanje meje absolutno ne bo povečalo števila prometnih nesreč. Zanimivo pa bo izvedet, koliko bo poraba alkohola padla po sprejetju zakona.

V prid temu zakonu je nažalost povedal nekaj zelo dobrih besed nek gost v predvčerajšnjemu soočenju mislim da v trenjih (tak bolj suh, malce živčen) ko je rekel, da bo efekt tega psihološki, ker pri 0,5 meja ni bila dobro definirana in nisi točno vedel kolk lahko spiješ in recimo da si vedno spil preveč, pri 0,2 boš pa lahko en kozarček ali pa sploh nič. Verjetno bo to res pripomoglo k temu, da bo manj ljudi imelo v krvi okoli 0,5 promila. Vsekakor pa sem mnenja, da rizična skupina - večinski povzročitelji alkoholnih prometnih nesreč (1,1 promila) ne bo kaj prida zmanjšana in posledično tudi nesreč sploh ne bo nujno manj.

Čist na jetra mi gre pa primerjava s kaznimi, da kako blage imamo pri nas, v neki x državi pa 10x višje. Ja kot da bi mi imeli njihov standard in njihove plače!!!

Jaz zase vem, da pri okoli (oz. uradno preverjeno - pod) 0,5 vozim popolnoma normalno, tist bulšit o zmanjšani percepciji, pa globinskemu zaznavanju pa prej velja za koga drugega, hvalabogu je takrat Jelinčič skoraj posrečeno siknil, da kaj pa sladkorni bolniki (sem že pozabil, kaj tacukraste ovira pri vožnji) in drogeraši ki so lahko do nezavesti zadeti, pa bo alkotest še zmer 0,0 in da če spiješ čaj in pokadiš čik boš mel prec 0,2.

Upam, da se gre za kakšno politično-ekonomske manevre, ker če še vedno niso dojeli, da s spuščanjem meje ne bodo zmanjšali števila nesreč, se lahko v podobnem duhu samo pokrižam, grem skvotat s punksi, se ga zadet s travo in it igrat lajno z opico pred parlamentom ter na podlagi tega kandidirat za evropski parlament. Bolj pametno bi bilo, če bi se tega problema lotevali z druge strani - vzgoja mladih, ker so le-ti, od 18-22 najpogostejši povzročitelji nesreč, z glavnim razlogom, heh, ni alkohol, HITROST. Torej bi po tej logiki moral HITROST VOZIL omejit in ne dovoljene stopnje alkohola. A ma kdo mogoče kompletno statistiko nesreč iz, recimo 2002?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

undefined ::

> da če spiješ čaj in pokadiš čik boš mel prec 0,2

Kaj pa ti daješ v ta čaj? ;)

madmitch ::

da če spiješ čaj in pokadiš čik boš mel prec 0,2


No ja, če je ta čaj z "vejco", vsekakor.

Glede meje "vinjenosti" 0,2 ali 0,5 se mi zdi to navadno metanje peska v oči.
Rad bi videl podatke o količini krvi v alkoholu pri povzročiteljih nesreč, bi rekel, da je krepko čez sedanjo mejo. Tisti, ki sedaj pijejo vinjeni, bodo s svojo raboto nadaljevali neglede na mejo. Res je sicer, da meja 0,2 daje manj maneverskega prostora za testiranje (tik pod ali nad mejo) in je nekakšna psihološka fora, saj bo veliko več ljudi spilo res samo en kozarec in nič več.
Prepričan sem, da bi strožje kaznovanje in to glede na davčni razred, doseglo veliko večji učinek, kot sam premik meje.

PS: Pa kako si dovolijo v tako resno (vsaj imajo se za take) oddajo vabijo klovna Plemenitega. Ta tip res ni uravnovešen.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

BigWhale ::

> BigWhale - verjetno si mislil C2H5OH.

Ah, nikarte ne zavijaj z ocmi...

Pa se enkrat prestej tvoje Oje in Hje... :)

dr.J ::

> Naj pove nekdo eno samo korist alkohola zaradi katere bi ga MORALI uzivati.

Polnjenje državnega proračuna s trošarinami in DDVjem na alkopijače. Zanimivo bi bili vedetei te številke, pa za tobak in podobna priznana sredstva za zadevanje.

undefined ::

> Polnjenje državnega proračuna s trošarinami in DDVjem na alkopijače.

Zato je pa treba pijačam še dvignit ceno, da ne bo flaša vina cenejša od flaše vode. :)

DavidJ ::

Zato je pa treba pijačam še dvignit ceno, da ne bo flaša vina cenejša od flaše vode.

Ne bluzi, IceMan. 0,75 litra cvička stane 1100 SIT. Koliko je en liter vode? 120?

Naj raje izvajajo več kontrole z sedanjo mejo 0.5 promila ...

Se sploh ne strinjam. Mera naj ostane, tam kjer je. Razlog je znan -- tragični niso tisti, ki napihajo < 0.05%, ampak tisti, ki napihajo veliko več.

Povečevanje splošne kontrole? To je ena največjih bedarij, ki jih pri nas poznamo. Ni hudič, da če policaj naključno ustavi 10 avtomobilov in jih preišče, bo zagotovo našel pri enem, da nima vseh žarnic v rezervi in mu bo pribil štraf. Popolna bedarija. Če se ne motim, bo v kratkem stekel postopek za odpravo splošnih kontrol.

... pa naj na sodiščih strožje kaznujejo krivce prometnih nesreč, ki so bili nad dovoljeno mejo alkohola v času nesreče.

To pa vsekakor. Jest bi človeku, ki vinjen povzroči prometno nesrečo, vzel vozniško for life.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

undefined ::

> Ne bluzi, IceMan. 0,75 litra cvička stane 1100 SIT.

Je kdo govoril o cvičku? :)

IceIceBaby ::

Naj pove nekdo eno samo korist alkohola zaradi katere bi ga MORALI uzivati..


Koristi je velik. Človek postane bolj družaben, se sprosti, lažje zaspi... Spet odvisno o kakšni količini govorimo, jaz mam v mislih zmerno pitje, ne tisto, da obležiš v gostilni v lastnem kozlanju.

Res pa je da alkohola nujno ne potrebujemo za naše preživetje. Ampak če se gremo tko pol tut računalnikov ne potrebujemo, elektrike, avtomobilov... Je pa fajn če vse to mamo ane ?

Thrivial ::

Enkrat je imel Ihan v SP en zelo zanimiv clanek o druzbeni koristnosti alkohola. Brez njega bi se 90% najstnikov osamljenih potikalo po Sloveniji... :)

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

Binji ::

Se strinjam da ta zakon ne bo nic naredu. Kaksen ata ki je ze prej vsak vecer spil kaksen literck v druzbi in potem vozil domov se ne bo prav nic sekiral ce je meja 0.5 ali pa 0.2. Da ne govorim, da bo imel v krvi precej vec od ene in druge meje.
Tako bo najebalo precej vec tistih nekriticnih voznikov, stevilo kriticnih bo po moje ostalo nekje kjer je sedaj in se ga bo dalo zmanjsati le z drugacnimi ukrepi. Se strinjam pa da ga je potrebno zmanjsati.
Po mojem misljenju je tudi delez voznikov, ki spadajo v nekriticno skupino in ki so povzrocili nesreco priblizno enak delezu treznih voznikov, ki so povzrocili nesreco.

Lahko bi tukaj kaj rekli tudi o Kebrovem zakonu, ki je ravno tako popolna neumnost ampak verjetno bi blo to ze off-topic.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Fury ::

vsakmu cip v glavo k ti na pritisk gumba povzroca lazje halucinacije, bebavo obnasanje in vrtoglavico - cip naj deluje samo ce je subjekt pod 0.5m/s hiter :)

pa ne bo vec alkohola noben pil...

Yohan del Sud ::

Mmm :| Hecno, ha ha...

Sergio ::

Naj policaji naenkrat ustavijo po 10 avtomobilov in dajo voznikom pihat. Vsem. Brez izjeme. Vsi pod nad 0.0 in pod 0.5 naj dobijo ustno lekcijo policaja. Vsi nad 0.5 -- se jih ne spusti nazaj za volan za danes. As simple as that.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Seadoo ::

Ustno lekcijo? A misliš da so to vzgojitelji v vrtcu, da te bojo malo pokregali, al kaj?

BigWhale ::

> Koristi je velik. Človek postane bolj družaben, se sprosti,
> lažje zaspi... Spet odvisno o kakšni količini govorimo, jaz
> mam v mislih zmerno pitje, ne tisto, da obležiš v gostilni v
> lastnem kozlanju.

Vse te koristi so navidezne, ce ti rabis eno doloceno kolicino alkohola v krvi, da postanes druzaben in zacnes plesat na sanku v lokalu potem je to samo tvoj problem in problem tvoje retardiranosti, sramu pred druzbo in predsodki v stilu 'kaj bodo pa ljudje rekli in si mislili o meni'.

Jaz lahko to pocnem brez alkohola in prav briga me kaj bodo ljudje rekli. :) Se manj pa, kaj si mislijo o meni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Mercier ::

Lepo, da morderator sodi o retardiranosti udeležencev debate. To pripomore.

BigWhale ::

Ah ne, moj post je bil bolj globalen in ni bil tako zelo osebno usmerjen...

... ce ti je to kaj v tolazbo.

Sicer pa, se ti zdi, da se motim? Je clovek, ki se ne zna zabavat brez, da spije doloceno kolicino alkohola, 'normalen'?

Meni ne.

Alkohol je nek katalizator za zabavo, da odklene nek dolocen del mozganov, ki so sicer zabarikadirani za nekimi predsodki in potem alkohol rata opravicilo za pocetje ljudi....

"Ej stari, kwa sm zadnc delu tam na uni zurki!"
"Ma ne sekeri si, k's bil koma nasut..."

perci ::

>Sicer pa, se ti zdi, da se motim? Je clovek, ki se ne zna zabavat brez, da spije doloceno kolicino alkohola, 'normalen'?

Normalen vemo kaj pomeni, ne? Normalno je tisto, kar večina ljudi počne. Torej so v Sloveniji nenormalni tisti, ki ne pijejo. Sicer je pa to besides the point.

Jaz se večinoma ne morem zabavat ce ne spijem dolocene kolicine alkohola, včasih manj včasih več. Vem, da vam nekaterim rata to tut brez alkohola in slava vam. Ampak meni pa pač paše kaj popit in se potem na zuru bolje pocutim. Pa se zaradi tega ne pocutim nenormalnega.

Seadoo ::

BigWhale: če definiraš normalnega človeka kot povprečnega človeka, pol se normalen človek brez alkohola ne zna zabavat.

Zdej al je to prav ali ne in kam to vodi... je pa drugo. Zadevali s takšnimi ali drugačnimi substancami pa so se že stare kulture. Rimljani so pili vino v potokih, indijanci še danes žvečijo koko, itd.

BigWhale ::

Hm, ja res je... Zgresil sem definicijo normalnosti... V bistvu sem vesel da sem nenormalen... Pa ne samo kar se alkohola tice... se marsicesa drucga...

;>

para! ::

Če ne piješ alkohola nisi nič večji "car", kot marsikdo misli. Sploh pa danes v tej moderni družbi, kjer se vsi trudijo biti ločeni od mase, v stilu "ah, js pa ne pijem alkohola, ne kadim in nikol ne vlečem koke. zato sm tok bol popoln/a in s tem se ločm od ostalih, ooooh"".

Sicer pa je govora o alkoholiziranju in vožnji. Kar pa je seveda nedopustno za vsakega, ki zna razmišljat z glavo.

LP
Death before dishonor!

Fury ::

jazz .. samo pripomba.. meni se zdi, da se je danes ravno taka druzba da vecina zacne cimprej kadit in pit, da so druzbeno sprejeti, ker se jim zdi to edini nacin, da bojo drugim kul.

u bistvu je takih, ki ne pijejo dosti malo.. jest sicer ne pijem, kadim pa ne k sem enkrat reku matki, da mi da za probat (sem bil star 10 let) in sem v 10 sekundah postal popolnoma zelen in pol balkona pokozlal :8) :D

drugace pa se mi ne zdi, da me to blazno loci od druzbe :) oz. nisem ponosen nase da ne pijem in ne kadim in sem tako drugacen od vecine ;)

naceloma me pa tisti, ki pijejo ne motjo, razen tistih, ki zaudarjajo ko prasica oz. so tok pijani da sam blejejo neki :)

BigWhale ::

Sem napisal en post, malo opletal z misko, kliknil na SPAM, pritisnil BACK, posta ni vec bilo.

Shit happens... ;>

robinson33 ::

Slovenci smo narod pijancev. Vsak dogodek moramo začiniti z alkoholom: rojstvo, smrt, veselje, žalost... pa Zdravljica, pa nazdravljanja, najprej bi morali ukiniti to prav v parlamentu... sramota, da ga politiki javno pijuckajo... Pa ljubkovalen izraz za pijanost "vinjenost"... kar na bruhanje mi gre... se pijancu ne sme reči pijanec ali kaj? Vsaka čast Kebru, ki si upa dregati v to sršenje gnezdo. Sprememba se mora zgoditi v glavah, dolgoročno... In to je tisto, kar njegovim kritikom ne gre v račun. Bojazen, da se bo v dveh, petih, desetih... letih le nekaj spremenilo v glavah ljudi. Da se bodo spremenili tudi sami.

Učinek teh zakonov ne bo takojšen. V nekaj letih pa se bo nekaj spremenilo, upam, da se bo. Skrajni, skrajni čas je že, da se je nekdo tega lotil. Nekdo z vplivom in močjo, da resnično zavrti kolesje.

Podobno je s kajenjem. Primarna pravica je pravica nekadilca do čistega zraka. Dolgo smo rabili, da smo to absolvirali. Ampak večinoma je to danes jasno. Glede alkohola pa se proces šele pričenja. Malo poglejte statistiko, koliko ga Slovenci stankamo. Šokantno in alarmantno. Mislim, da brez spremembe v glavah nimamo prihodnosti... narod zapitih, depresivnih, apatičnih ljudi... katerih poglaviten način zabave je alkohol... alkohol... alkohol... Tako nas bodo videli in ne bo nam prijetno.

kopernik ::

robinson:
Tudi v sloveniji smo ljudje, ki se alkohola ne dotaknemo. Ne moreš kar posplošit, češ zdaj pa vsi pijemo.

IceIceBaby ::

> Koristi je velik. Človek postane bolj družaben, se sprosti,
> lažje zaspi... Spet odvisno o kakšni količini govorimo, jaz
> mam v mislih zmerno pitje, ne tisto, da obležiš v gostilni v
> lastnem kozlanju.

Vse te koristi so navidezne, ce ti rabis eno doloceno kolicino alkohola v krvi, da postanes druzaben in zacnes plesat na sanku v lokalu potem je to samo tvoj problem in problem tvoje retardiranosti, sramu pred druzbo in predsodki v stilu 'kaj bodo pa ljudje rekli in si mislili o meni'.

Jaz lahko to pocnem brez alkohola in prav briga me kaj bodo ljudje rekli. :) Se manj pa, kaj si mislijo o meni...


Zakaj bi ble koristi navidezne ? Men alkohol pomaga da se sprostim. Mi lahko rečeš da sem retardiran, zadrt ali kar koli. Pač sem, in za to "bolezen" obstaja zelo dobro zdravilo.
Lahko se zabavam tut brez alkohola, ampak je velik boljš če spiješ pirčk ali 2.

robinson33 ::

:)

Vem, saj sem sam eden od njih.

Vsekakor nisem imel namena napasti kar vseh po vrsti, čeprav je tako izpadlo. Sem si malo dal duška :) Se opravičujem prizadetim, vendar v splošnem še zmeraj mislim tako, kot sem napisal.

Družbena klima je takšna, da se pitje alkohola zelo tolerira oziroma marsikdaj še vzpodbuja (na primer raznorazna "nazdravljanja"). To sem hotel poudariti. In da nam je nujno potrebnih nekaj "Kebrov" ali kogarkoli že, ki bi ta tok malo zajezili in preusmerili. In protialkoholni zakon, zdaj pa še tale prometni, vsekakor je korak v pravo smer. Sam sem v to prepričan. Važno je, da nekdo kaže v pravo smer in da pokaže, da nekomu pa le je vsaj malo mar. Navade pa je težko spreminjati, zato tudi tak odpor vseh vpletenih.

LP vsem

madmitch ::

Alkoholne pijače same po sebi niso nič slabega. Slabo je to, da preveč ljudi enostavno mora spiti preveč. Jaz tudi pijem alkoholne pijače in to zelo rad, samo ne spomnim se, kdaj sem bil nazadnje pijan, kaj šele, da bi se vsedel za volan ko pijem.

Res je, problem je v glavah in ne v "flaši".
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Daedalus ::

>Podobno je s kajenjem. Primarna pravica je pravica nekadilca do čistega zraka. Dolgo smo rabili, da smo to absolvirali. Ampak večinoma je to danes jasno.

Ja pol pa lahko kr ukineš npr. Cinkarno v Celju, pa Salonit Anhovo...:D Off topic, sam to me je pa res nasmejalo:D

Problem uživanja alkohola pri Slovencih je v tem, da se folk preprosto nauči določenih postopkov, obredov ipd... In familijarno tradicija pitja alkota se tako prenaša naprej na froce, pa še napreaj na froce frocov... Daj mi naj nekdo pove, kak zgled za otroka je to, da ga foter pelje zraven sebe v gostilno, pa si naroči kavo s "kratkim" (videno na lastne oči)? Al pa da se nasuti stari s froci peljejo od stare mame? Pol pa k temu prišteješ še kake družbene pritiske kasneje v postopku socializacije in dobiš...Slovenca/ko. In pri tem "nekdo z močjo" ne more veliko, vsaj dokler se zadeve ne loti na primeren način. Sej tud prohibicija v ZDA ni veliko koristila. Primeren način je v večletnih vzgojno - oglaševalnih akcijah, tako da se folku pokaže da JE drug način zabave (pa ne ekstazi na rave partiju;)) in se ga primerno izobrazi in pouči. Taki premiki v družbi se praviloma zgodijo od spodaj navzgor, ne more nekdo "od zgoraj" vsiljevati neke spremembe, ker to pač ne zaleže kaj dosti... Ampak zdaj že pa bluzim. Komu pri nas se pa ljubi ukvarjat z izobraževanjem ljudi? No so svetle izjeme, npr. ekipa Z glavo na zabavo so res v redu, ko hočejo folku nekako dopovedat, da se da žurat tud brez litrov alkota.

Keber je pa itak doživel največji posmeh v Planici - na prireditvenem prostoru ne bi smelo biti alkohola. Pa so hitro pogruntali, da je prireditveni prostor skakalnica, areno okoli pa dodelili gostilni. Ob takem odnosu bo pa res kmal napredek, pa ja.

Da ne omenim raznih kjukcev, ki se skoz vozijo naokoli pijani, pa jih ne spametujejo niti kazni, niti nesreče. Pa alkoholikov, ki jih ne spametujejo razne zdravstvene težave al pa preprosto rečejo: "Dokler bom živ, bom pil". In sploh ne sprejmejo nasveta, ampak se celo počutijo napadene. Sam sem iz Rogaške Slatine in tisto področje pri nas je znano kot področje z eno najvišjih stopenj alkoholizma v Slo, in posledično je tudi seveda dosti samomorov. Ampak, folku ne moreš ničesar dopovedati, pa da se na glavo postaviš. Edino, kar lahko narediš je, da sam ne stopiš na to pot, to pa je stvar, ki je marsikdo ne zmore, ali pa ne vidi. Najtežje je iti preko okolja, v katerem si vzgojen. In v Slo je okolje res optimalno, ni kaj:\

Seveda sem zagovornik 0,2 promila, sam kaj, ko to ne bo rešilo ničesar:\ Taki problemi pač zahtevajo bolj sistematski pristop. Samo marsikomu to ni jasno.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

perci ::

Seveda sem zagovornik 0,2 promila, sam kaj, ko to ne bo rešilo ničesar

Zakaj si potem zagovornik 0,2 promila, če sam praviš, da to ne bo rešilo ničesar?

Daedalus ::

Zaradi že prej omenjene psihološke meje. Ok, priznam sem se nerodno izrazil - pri tistih, ki niso čisto ziher, če bi mogoče še eno pivo, bi znalo pomagat, da ga ne bo in s tem se tudi zmanjša možnost da bi pol sledilo še kako. Pri zgoraj opisanih primerih pa itak nič ne pomaga. Se pa opravičujem zaradi res čudne izjave.:8)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

robinson33 ::

Daedalus:

:) Sem se nerodno izrazil, res je. Primernejše bi recimo bilo: Ob dilemi "kaditi ob prisotnosti nekadilca ali ne" je primarna pravica pravica nekadilca do čistega zraka in ne morda pravica kadilca do kajenja.

Bolje?

LP

Daedalus ::

Jap, bolje. Ker pri rvem postu smo kadilci izpadli kot onesnaževalec zraka številka 1:D
/ampak tole je za kako drugo temo, da ne bojo moderatorji živčni;)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napihal sem (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25429038 (5904) Kvinta
»

Koliko lahko spijem (da še lahko vozim) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224297 (16241) krneki0001
»

Avto in izpit za avto (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7212158 (10694) SplitCookie
»

0,0 promila alkohola v krvi med vožnjo? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25817286 (12875) Beli_Zajcek
»

Akcija VIVE za 0,1 promila

Oddelek: Loža
132162 (1919) zetko

Več podobnih tem