» »

Chiftek 420W spreminjanje voltaže

Chiftek 420W spreminjanje voltaže

«
1
2

GUFY ::

Točno tak 420w chieftek imam tudi sam. V soboto sva ga z bratrancem razdrla in malo "sfrizirala". Napajalnik ima možnost reguliranja 12V in 5V linije in 3.3V. V napajalniku sta dva potenciometra in z njima lahko reguliraš (zvišuješ ali znižuješ napetost posamezne linije) samo vedeti moraš, da ko spreminjaš 12V linijo se ti spreminja tudi 5V linija.
Del odgovorov je že v tej temi.
Sedaj pa so moje voltaže takšne full load 12V ->11,92; 5V -> 5,13V in 3,3V -> 3,31V

Pri samem postopku je še navečja nevarnost, da te mal elektrika "pošlata", saj sta ta dva potenciometra zelo blizu napajalnega kabla 220V.

WhiteWolf: Ja tako enostavno je, samo potenciometer premakneš in že imaš vašjo ali pa nižjo voltažo. Paziti pa moraš na to, da sta 12V in 5V liniji POVEZANI in da se njuna vrednost spreminja skupaj. Ne pretiravaj z napetostmi.

Buggy: Napetost na procu meni ŠE VEDNO niha, saj zgleda da je za to kriva moja plata ABIT NF7

BaRtMaN ::

Meni tudi napetost zelo niha na tej Abitki, posledica tega so pomoje tudi skoki FSBja, torej frekvence procesorja.

Koliko so pa voltaže neobremenjenega sistema, torej tiste, ki jih prebereš v BIOSu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaRtMaN ()

WhiteWolf ::

Sm se jaz porihtal zadevo!

Sedaj mi pri full loada zadeva pade maximalno na 11.92! A bi mogoce moral spustiti, al bo to vredu?

Sment sm sele zdajle ob ponovnem branju prebral da sta dva potenciometra! Hudica! Jaz sem premikal samo enega. A je s tem kaj narobe! Drugace imam sedaj voltaze na ful load vredu:

+3.3 3.43
+5 5.16
+12 11.92
-12 12.03
-5 -5.20

A sm grozno zajebo ko sm sam en potenciometer spreminjal? Spreminjal sem tistega, ki se boljse vidi, oz. ki ni tako skrit!

Zgodovina sprememb…

GUFY ::

Voltaže izgledajo kar v redu:) :)

boštjan ::

gufy al pa WhiteWolf,je možno kako slikico narest teh dveh potenciometrov,da ne bom kaj zajebo:8) .nisam ja baš neki štromar

GUFY ::

Sta edina dva v celem napajalniku, nimaš kej zajebat.

boštjan ::

bom poskuso v soboto,ker mam nekaj druga za delat med tednom.se pa slišimo,ko bo napajač razdrt

WhiteWolf ::

Aja, jaz se nalepke nisem imel cez, tko da me ni strah za garancijo!

boštjan ::

kolko sem jaz opazo,tudi pri meni ni nalepke,sicer pa sem že odpiral trafo z nalepko in je nisem potrgal.

GUFY ::

Tud pr men ni blo nalepke, sam je treba previdno odvit vijake, da se ne vidi kakšne poškodbe na njih, saj imaš lahko tudi zaradi tega težave pri uveljavljanju garancije.:D

Dr_M ::

sicer nimam chiefteka, sam mi ni jasn kako mate tok nizke napetosti na +12V. pr men mbm kaze 12.37-12.48V. bolj navijem vec kaze. resno :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

Dr_M to je zato, ker vse novejše plate napajajo procesor iz +12V linije in ne z +5V linijo kot včasih. Zato je opaziti da je pri kombinaciji z novejšimi platami (tiste ki imajo P4 napajalni konektor) malo nižjo napetost na +12V liniji.

Nič kritičnega. Pri starih paltah pa je bolj na udaru 5V linija in je ponavadi nižje od +5V.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Dr_M ::

:) ja to je tut res ja...+5 je pr men ponavad okol 4.8-4.9V. ucas mogoce se mal mn.

PS: ampak se vedno velika vecina plat za AMD nima tistega konektorja za 12V, pa so napetosti na 12v nizke.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

VASkO ::

Dr_M, to je pri teh napajalnikih, ki imajo 12V in 5V linijo kombinirano regulirano.

bolj obremenis 5V - 5V pade, 12V rase

to me je motilo pri maxpowerju400. ful navit sistem je zadal padec na 5V in sem jo s potenciometrom lahko stelal, samo je pa 12V ze prisla na 13.2V, ce sem 5V nastavil na 4.95V realno

CWT ADP serija napajalnikov ima pa regulacijo za vsako linijo posebej (Anteci True in Pure power, razni Blacknoise napajalniki, drazji modeli pac) in das ist auch gut so :)

boštjan ::

WhiteWolf in Gufy,žal jaz tega potenciometra ne najdem al pa ne vem kaj na iščem,zato bi rabil majhno pomoč.lahko me najdeta na irc kanalu #slo-tech pod nickom vedrosMB al pa kar tukaj vpišeta kje je ta potenciometer.

TESKAn ::

Trimer je dosti velika zadeva, tako da če ga ne najdeš, je tudi možnost, da ga tvoj napajalnik nima...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

GUFY ::

boštjan: To je edina zadeva v katero lahko vtakneš izvijač ( šraufnciger ), je pa direkno pod napajalnim kablom 220V tako, da malo bolje poglej pa boš sigurno našel.
Žal pa nimam digitalca doma drgač bi ti zadevo poslikal.

boštjan ::

sem jaz z mojim digitalcem poslikal in upam da sem slikal prav:


Samo še nekaj,v kero smer moram izvijač zavrtet oz premaknit potenciometer,da bom zvišal +12V linijo

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Predator ()

GUFY ::

boštjan: Na prvi sliki, na spodnji strani slike ( pod šopom kablov ) so trimerji ki regulirajo napetost.

Samo še nekaj,v kero smer moram izvijač zavrtet oz premaknit potenciometer,da bom zvišal +12V linijo

Poizkusi, medtem pa spremljaj voltaže v BIOS-u.

boštjan ::


sem najdo tapravega,ker onega drugega jaz ne vidim,punca pa ga;(( ,slep sem že ko kura.
Poizkusi, medtem pa spremljaj voltaže v BIOS-u.

če te prav razumem moram met napajalnik priključen na plato in elektriko,ko to počnem.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Predator ()

TESKAn ::

Ja, dobro je, ker je zadeva taka, da zelo hitro preveč obrneš in računalnik potem javka...skratka ni dobro. Lahko pa, če znaš malo lotat, spraviš trimer ven, potem pa ga povežeš na napajalnik z kablom. Potem ni panike, da bi te kaj posmodilo:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

boštjan ::

kot kaže bo treba brez lotanja se špilat
grem zdaj jest pa pol se špilat

morphling1 ::

Če boš obračal trimerje pri prižganem napajalniku (nažalost najboljša varianta za natančno nastavitev), poskrbi za varnost, dobro izoliran izvijač (komplet) ter dodatna previdnost, da te ne bi kaj usekalo.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

boštjan ::

bom upošteval morphling1,že išem nekaj plastičnega s katerim bom tremer obračal.napajač pa na leseno površino položo,suho ko poper

GUFY ::

Pri samem postopku je še navečja nevarnost, da te mal elektrika "pošlata", saj sta ta dva potenciometra zelo blizu napajalnega kabla 220V

boštjan: kot sem že napisal v prvem postu in kakor ti je napisal Morf pazi.8-O 8-O 8-O

Tic ::

Jop, mene je že usekalo tole. Med dvema hladilnima rebroma. Not gooood ;)
persona civitas ;>

GUFY ::

Boštjan si izvedel spremembo napetost brez kakšnega elektrošoka?>:D

boštjan ::

ye man,i'm a live:D in trenutne voltaže so:


Mogoče je +5V malce prevelika,a še vedno v meji 5%.Aja pa nič me ni spajtlalo,čeprav danes ni moj dan in mi vse leti iz rok. Hvala še 1x za tale mod in navodila GUFY.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Gandalfar ()

GUFY ::

Cool, tud jaz imam 5V linijo na 5,15V pa mi zadeva dela stabilo.:D :D

mloncar ::

jst mam namen kupit trimerje, pa jih na zunanjo stran ohišja dat, pa me zanima kakšne trimerje naj kupim? 1kohmske ali več?
Abit NF7-s, barton 2600@2655(231x11.5), 2x256mb Geil Value PC3200,
Leadtek FX5900LX 128mb MyVIVO

AvAkI ::

Verjetno boš kupil takšne kot so gor, ane?:)

Buggy ::

Imam eno off-topic vprasanje glede tega napajalnika, vendar nisem nic saril po njem.
Zgodilo se je, da so se tisti trije oranzni kablcki (+3,3 ) linija na konektorju, ki gre na plato vsi "zmeltali" na temu napajalaniku. Kar na enkrat, ko sem bil na LAN-partyju se je masina zacela sesuvati pri najmanjsi obremenitvi. Po vsesplosni diagnozi sem opazil, da je napetost na +3.3 liniji padla na 2.98 8-O . Staknem konektor od napajalnika iz plate in vidim, da so trije konektorji od oranznih zick stopljeni in ozgani :O Naj mi kdo pove kaj se je to zgodilo. Masina ni pretirano navita RAM je sicer na 3.00V vendar ze vec kot pol leta. Toraj ali je bil kaksen sunek v napeljavi ...kaj mislite?

Dr_M ::

men se je isto zgodil na +5V. konektorji so se prevec razsirli in je prslo do iskrenja. posledija tega je sesuvanje compa zarad slabga stika in mocno segrevanje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

frenk ::

stik ni bil dober...se je zgodil tud men:D

TribesMan ::

Slaba kvaliteta konektorja je ponavadi vzrok za takele dogodivščine. Lahko je kriv un na plati al pa un na napajalniku... al pa oba. Vprašanje je tudi kakšno porabo maš na 3.3V liniji... nekatere grafične kartice se napajajo z 3.3V, pa tudi vse matične plošče.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

The B ::

Mene pa še vedno zanima kje je potenciometer za reguliranje 3.3V linije? Unga za 12 in 5 sm najdu in obrnu za 3.3 pa ne. V bližnji prihodnosti bom naredu VDD mod na moji epoxki in bi verjetno blo pametno mal 3.3V linijo poštimat.
B
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

boštjan ::

The B,to sem se tudi jaz spraševal oz. se še:)

TESKAn ::

Tega potenciometra ni. Moreš sam precvikat žico, ki vodi iz 3.3 voltne linije nazaj v napajalnik (je tanjša od drugih, v napajalniku gre drugam, na konektorju za plato je v paru z navadno žico). V glavnem jo precvikaš in daš vmes par kohm trimer in nastavljaš. Aja, ko zaženeš mej trimer na 0 ohm nastavljen, potem pa lepo meri V in štelaj...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

DjTonic ::

Par kilo ohmov ja????, to ne bo čisto držalo :\.
Za +3.3V linijo je po mojih izkušnjah najboljša kombinacija 10-15 Ohmov fiksen upor in 1k potenciometer. Zalotaš pa ga tak, kot kaže slika. Boštjan upam, da boš zmogel.

boštjan ::

DjTonic,žal štromarija ni zame:8) ,itak pa mi +3,3 ne pada

kihc ::

Mene pa samo nekaj zanima in ne mi zamerit sem bolj laik v štromarskih zadevah... namreč po forumu je veliko govora, da ima ta chieftec slabo amperažo (nekaj kar se meri v amperih :8) ), na 12V liniji, iz katere se izdatno napajajo nForce plošče. Torej, če sedaj to modam (pač obrnem trimer) v napajalcu se to popravi ali je še vedno kakšna fora z nestabilnostjo?

No ker že nekaj časa menim, da mi "serje" napajalnik, mi vi povejte ali je to normalno






čudne so pravzaprav vse - procesor bi moral bit (nevem točno ali 1,7 ali 1,725), tista +12V se vidi da je čudna, potem pa še vdimm bi morala bit 2,9V kaže pa 3V ???

boštjan ::

+12V ti tone in glih vrtenje tega trimera ti to pomaga.

kihc ::

No lepo, se pravi da vsaj vem kdo je krivec in kako naj to popravim.

SleepLess ::

mislite da so take napetosti prevelike po modanju:

vcore: 2.02
vcc: 2,94
vio: 3.41
+5 : 5,24
+12 : 12,23

OwcA ::

Ravno simpatične so. Sam se ne bi branil še kakšnega .1 V pri +3.3 V ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

smilyxx ::

Hum, zakaj mi MBM kaže -12V sam -6,93V?
Save water.
drink beer.

Dr_M ::

-12 in -5 sploh nista tok pomembna. vecina plat jih sploh ne meri, ce pa jih, jih ponavad narobe.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

delfinus ::

Zanima me, ce imas Chieftec 360W tudi omenjeni trimer, kjer se da nastavljati 12V linijo. Tudi sam imam NF7-S in Chiftec napajalnik in imam obcutek, da je 12V linija vzrok, da sistem ni vec stabilen, ko overclockam CPU na 11 x 200MHz, tako da imam sedaj nastavljeno 10 x 200MHz za stabilno delovanje. Tu sem poganjal 3DMark03 6 ur in se je izkazalo za stabilno. 11 x 200 mi vrze 3DMark ven ze pri prvem demotu. Ko sem imel v sistemu se Radeona 8500 navijanje ni bilo problem, z dodatkom nove graficne MSI Geforce 5900SP pa se je to pojavilo. Vsekakor ti hitri Geforci zahtevajo svoj sok za delovanje. Ampak vseeno se mi zdi, da je bistven razlog moje nestabilnosti 12V linija.

Ce imam nastavljen CPU na njegov default AMD 2500+ je moja 12V linija nekoliko nizka od 11,71V - 11,79V in tudi konstantno niha med to vrednostjo. Pri 10 x 200MHz je se vedno ta vrednost in je sistem stabilen. Ko grem na 11 x 200MHz pa mi 12V linija pade ze pri idle na 11,64. Vsekakor sklepam, da pri obremenitvi CPU se bolj in je to razlog, da mi 3DMark03 zabrise ven.

No trenutno na 10 x 200MHz imam takole sedaj SiSoft sandra04

CPU VCore imam nastavljeno v biosu na 1,75V kaze mi 1,71V v sandri in 1,74V v biosu.
+3,3V: 3,36V
+5V: 5,05V
+12V: 11,73V
-12V: -11,71V
-5V: -5,10V

V glavnem, da ponovim vprasanje. Ali tudi v Chieftecu 360W obstaja potenciometer tako kot na 420W. Zanima me, da ne bom po nepotrebnem razdiral celo masinerijo.

lp, D.

Dr_M ::

kot prvo, lohk cist brez problema sam pogledas ce so, kot drugo, pa je +12V linija cist uredu. 2% odstopanja ni nic.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

delfinus ::

Problemcic je ko dam 11 x 200MHz in VCore 1,8V. Tu se 12V linija nekoliko potopi ze na idle 11,64V. Pri hudi obremenitvi pa verjetno se bolj. 3DMark odleti ven pri prvem demotu. Vcasih pa mi pri testu 3Dmarka ugasne cel PC s sireno long-short-long-short (continuous) kar kaze ali na pregrevanje, kar ni ali pa na neustrezno voltazo, kar verjetno je. Vsekakor bom to zadevo pogledal, ampak pri kolegu, ki ima tudi ustrezno masinerijo za merjenje napetosti in odlicno okolje za razdiranje masin :).

Zanima me kaj ste vi pridobili z dvigom 12V linije? Je sistem sedaj bolj stabilen pri visjih FSB? V glavnem opisite razlog zakaj ste se odlocili dvigniti 12V linijo, kaj je bilo prej in kaj sedaj.

lp, D.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater PSU za hard OC (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Kaj kupiti
59727696 (16242) LittleDevil
»

Antec NeoPower 480 W vs. Tagan 480 W (mini test)

Oddelek: Strojna oprema
322117 (1581) DjTonic
»

TAGAN napajalniki

Oddelek: Strojna oprema
291883 (1352) cbelica
»

napajalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
535409 (4808) TribesMan
»

Kateri rami za NF7-S?

Oddelek: Kaj kupiti
241496 (1150) svejk

Več podobnih tem