» »

home made klima+ napajanje s sončnimi celicami.

home made klima+ napajanje s sončnimi celicami.

«
1
2

ferdo ::

dndanes je zelo vroče, globalno segrevanje ozračja, uh, VROČE...

mene zanima, kje se bi dalo oz. kdo bi mi lahko napolnil klimo z FREONom.

zanima me tudi, če se kdo od vas spozna na sončne celice, katere bi napajale klimo oz. kolikšno napetost bi morale proizvesti za normalno delovanje klime.

klima nebi bila velika zadostovala bi za ohlajanje normalno velike dnevne sobe.
tloris 4m x 3m .

sonca je napretek v poletnih dnevih.

hvala za koristne komentarej.

BigWhale ::

Za 3kW kolikor 'zre' povprecna klima bi rabil precej soncnih celic ;>

Kar se pa freona tice... Ne bom komentiral, Thomas bo pa imel precej o 'zaplankanih zelenih' za povedat :P

Frgazor ::

ferdooooooo kje si mi ti :>

morphling1 ::

BigWhale povprečna klima kuri močno manj kot 3KW elektrike razen če ni industrijska. Vse kar gledaš je moč kompresorja in navadne sobne klime niti slučajno nimajo 3 KWih kompresorjev. 3KW je hladilna moč, ki je deljena z hladilnim številom (odvisno od vrste plina) recimo tam okrog 10, se pravi da je kompresor močan 300W (toliko tudi potrebuje električne energije). Kar se pa freonov (Zaščitena blagovna znamka Duponta) tiče, strupenih se tako in tako ne da kupit če nimaš nekih dovoljenj (vsaj v US), tako da se klime dandanes polni samo z ozon-frendly plini ala Dupontova družina SUVA, ki vsebuje tudi najbolj popularnega v klimah R134a.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

ferdo ::

frgazor: tuki-tuki maš še isto GSM cifro? dej gremo na kako pivo:P


BigWhale: škoda da ti možgani iz glave negledajo, tko kot ti včasih rit iz vode.
ne ti meni o malih zelenih in zaplankanih.... preveč TV gledaš.

ČE bi vedu je lahko zmogljivost sončnih celic 1000W/kvadratni meter pri 25°C
Tko da če bi meu 3m2 na strehi bi blo čist dost!


info.


kaj se folk dela pametne... edino kar bi rad je to, nek konstruktiven in zanimiv pogovor, ne pa da te majo za malega pritlikavega in zelenega in zaplankanega...

bigWhale..
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

gorjanc ::

Ja ti kar sanaj o 1000w/m2 mal si bol preber to je energija ki jo pošilja sonce ne pa energija ki jo lahko res pretvoriš v elektriko danes pozanmo celice z 10 -15 % izkoristka tako da ti nanese ene 100w/m2. Poleg tega ima najšibkejša klima na spodnjem ceniku 2.2 kw moči kar pomeni da bi potreboval približno 20 celic . Pri celicah moraš imeti v mislih tudi to da tiste cenejše z leti izgubljajo izkoristek. Sedaj si pa izračunaj če se ti izplača. 1 Kwh stane tam okol 20 tolerjev tvoje sončne celice bodo stale minimalno 200 jurjev pol pa še pretvorniki akumolatorji itd tako da bi bila ena minimalna cena 350 k sit . To pomeni da bi klima morala lafati 17500 ur ali 2 leti da bi se ti povrnil denar kar po mojem mnenju ni opravičljiv nakup. Če nimaš dostopa do el. omrežja si raje nabavi generator ki ga poganja bencin mislim da bo ceneje siguren pa nisem.
http://www.klimatskenaprave-sp.si/cenik...

ferdo ::

ja tistih 1000W sm malo zabluzu z nulo nakoncu in pol z preračunom....v 3m2.

mislim da z bencinom sploh ni ceneje in racionalno.

kot je morphling reku, sej pol bi blo nekej minimalno 3m2 dost za kompresorček da ga bi poganjale celice.
bolje je pa več.

no dejmo si malo preračunat, mislm da se kr splačajo sončne celice.

BigWhale ::

> kaj se folk dela pametne... edino kar bi rad je to, nek konstruktiven in zanimiv pogovor, ne
> pa da te majo za malega pritlikavega in zelenega in zaplankanega...

Ne odgovarjaj na poste, ki jih preberes slabo in jih ne razumes, ker delas cepca iz sebe. Pa ko prepisujes podatke jih vsaj pravilno prepisi.

To morphling:

Hmm, na strom moras priklopit tako kompresor, kot tudi notranjo enoto, ki razpihuje zrak. Ko so 'majstri' pred nekaj leti v firmi priklopili notranjo enoto na strom, se je njen kabel za 220V segreval in je bil na otip topel. Kabel je bil standardne debeline, kot ga ima recimo stedilnik/hladilnik/racunalnik, torej kolk? 1.5 kvadrat?

Da se tak kabel segreje pa potrebujes kar nekaj moci. Racunalnik + monitor ni dovolj :)
Mogoce je bil sam kabel zanic, ampak vseeno. Klime nucajo kar nekaj amperov stroma.. :)

TribesMan ::

@ gorjanc

A si sploh prebral kaj je napisal morphling?? Ker po tvojem odgovoru bi rekel da ne. Klime ne kurijo toliko kot je njihova hladilna moč ampak toliko kot je njihova priključna moč, to pa zato, ker je klima toplotna črpalka in energijo, ki jo porablja uporabi samo za črpanje in ne samo hlajenje, hladi ubistvu zunanji radiator. To se pravi da je nekje 1.5kW dovolj za 7kW klimo (tako je pri mojmu kolegu, ki jo ma doma v delavnici, za hišo je dovolj že pol toliko). Pa še od tega veliko odpade na ventilatorje.

Tista tvoja ideja z generatorjem je pa čisto zgrešena, ker tud generator, ni zastonj, pa še futrat ga je treba, in verjemi da bi tistih 200 jurjev zelo hitro ponucal, pri sončnih celicah pa maš sam začetni vložek, od takrat naprej je vse zastonj.

@ Bigwhale 1.5mm^2 kabel prenese max. 6A torej okoli 1.2Kw, če pa je bil kakšen star sfukan kabel pa vsaj 30% manj.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

ferdo ::

BigWhale: Če bi tudi ti mene dobro prebral, mi nebi rabu kej takega pisat, in tuki se debata o tem konča..
mene ti neboš primerju z zaplankanim innevem kaj še, kaperaš? raje nehaj stem.;((
V forumih se nesme nikogar zmerjat ali zaničevat, preberi si pravila, če ti je pa to všeč, pejdi druga pisat poste ali vsaj v mojih temah ne.

priznam da sm tam naredu greško glede moči sončnih celic, sm se zatipku.


bol me skrbi, kje bi lahko sistem napolnu z plinom.
stvari lahko kupiš pa pol sam sestaviš..to sploh ni problem.


imam površino, Balkon, celice bi bile na ograji, tako da se jih lahko tudi čisti.
površina ograje je 6m2mogoče malo več, poleg tega bi te celice poganjale črpalko katera bi črpala vodo iz sončnih koleltorjev za toplo vodo. na raspolago mamo 300l bojler, ki ga treba še izolirat. vse skupaj bi biu nek SISTEM ki bi ogrevu vodo in klimatizeru prostor.
in tle se splača vložit denar v sončne celice.
prostor je tudi primeren za montažo takih naprav, skratka sploh ni veliko problemov, edini problemček je denar, tut kredit bi uzeli.
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

BigWhale ::

> V forumih se nesme nikogar zmerjat ali zaničevat, preberi si
> pravila, če ti je pa to všeč, pejdi druga pisat poste ali vsaj v
> mojih temah ne.

Prav imas! Ni lepo ljudi zmerjati in jih zanicevati! Povej kje sem to jaz naredil, citiraj me.

Se enkrat ti povem, preberi moj post, ker ga nisi razumel. Res ga nisi, verjemi mi...

*roll*

jRk0 ::

ferdo, BigWhale te ni zalil.

on je govoril o freonih, ki so strupeni in ob tem se je spomnil na Thomas-a, ki bi povedal kaj vec o skodljivosti teh freonov. z zaplankanimi zelenimi ni mislil tebe, ampak nekaj v zvezi s freoni.

nisem pa povsen prepircan a o naravovarstvenikih al marsovcih:>
You fuck up once, you loose two teeth.

Brane2 ::

ferdo:

Izogibaj se takim postom, tudi ce mislis da si izzvan. Ne maram otrocjega folka, ki takoj udarijo cim se pocutijo uzaljene. Daj si malo rezerve. Drugace bos dozivel mogoce se kako brisanje postov...

Kar se same ideje tice, to bolj slabo kaze. Vsaj IMHO.

Tisto o 1000W/m2 bo mogoce veljalo, ce si bos omislil vikend denimo sredi Iraka in tam postavil svoje celice in klimo. Takrat bo padlo cca. 1kW soncne svetlobe na 1m2 in se to samo opoldne.

O izkoristku 10-15%:

To so deklarirani izkoristki trenutno najboljsih celic, ki jih ti niti slucajno ne bos nasel v stacuni. Mislim, da gre za celice iz monokristalnega silicija, ki se poleg tega da so svinjsko drage se starajo.
Cenejse polikristalne se baje ne starajo (opoazno), zato pa imajo bedne izkoristke IIRC v razredu 5-8%.
Kar je najslabse moras racunati na spremenljive vremenske pogoje itd, ki pomenijo se manj energije.

Po moje lahko v Sloveniji na full soncen dan opoldne racunas na 600W/m2 solarne moci, kar ob izkoristku 15% pomeni 90W/m2. To je kratkotrajni maximum, realna srednja vrednost je veliko, veliko nizja.

BigWhale in ostali: Sorry za zamudo. guzvo imam in nisem uspel pregledat vseh postov pravocasno, drugace bi ze kaj pobrisal.
To da nisem reagiral, ne pomeni da se z napisanim strinjam... :8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Aja, ker se racunice o izplacljivosti tice:

Ko sem nazadnje oprezal za celicami je bil 60W 12V panel cca 600DM (Siemens). Pri 300W klimi bi racunal tako odoka da potrbujem vsaj za 600W, ce ze ne raje kar 1kW celic. Paac vracunana rezerva za izgube v pretvorbenem sistemu (polnjenjje/praznjenje akumulatorjev, DC/AC pretvorba itd) pa neoptimalnostim delovanja ( ne bo vedno mocno sonce in ne bo vedno vertikalno nad celicami).
Resda rabis klimo predvsem ko pripeka sonce a zarradi termicne vztrajnosti bo svinjsko vroce tudi ko sonce ne bo vec v zenitu ali bo ccelo zaslo...

Pri 600W deklarirane moci lahko racunas na stroske razreda 6000DM samo za celice. Ta denar ti kupi strom za klimo za celo zivljenje, pa se za kak pir ali dva ti ostane... :D

weishaupt ::

Jast sem KLIMA MONTER. Za sabov ima sigurno ene 200 montaž klim.
In klima troši približno trikrat manj kot ima hladilne moči, če ima hladilne moči npr. 3000W troši nekje 1000W elektrike.
Sicer si pa lahko ogledate
www.airwell.com
www.gorenje.si

http://www.airwell.com/SITE_GAMME/Catal...
Tao je pa en link do 3,4 kW klime naprave in za hlajenje rabi "power input" 1300 W

pa

LP!

Brane2 ::

Nekaj takega sem slisal tudi od drugih. MIslim to za razmerje 1/3. V primeru, da racunamo za klimo z 1 KW elektricne moci, potrebujemo na strehi celice z vsaj 2kW deklarirane moci, mogoce celo raje 3kW.

To pa je vsaj 34 panelov po 60W, kar pomeni cca 20 kDEM samo za panele.

BigWhale ::

> To pa je vsaj 34 panelov po 60W, kar pomeni cca
> 20 kDEM samo za panele.

Saj... Na kooooncu se izplaca... Ce mas sreco mogoce v tretji reinkarnaciji... hmmm, reinkarnaciji... ;>

weishaupt ::

OD mojga očeto bratranec ki živi Nemčiji si je dal kolektorje na streho. Dal jih je 24 gor.
In mu dajo 2600 W moči . Za investicijo je odštel 16.000 EUR samo za material. (kolikšne so cene v slovenije nevem). Rekel pa je še tudi da letno dobi nazaj 2.000 EUR. Tako da elektrike na plačuje nič samo še kasira.
1kW elektrike njega stane iz omrežja 20 centov (EUR).
za 1kW elektrike pa dobi 100 centov (EUR).
ŠE enkrat opozarjam: TO JE V NEMČIJI. Kako je glede tega urejen je najboljše da se pozanimate v najbližjem elektru centru( elektro maribor itd.. ).
Vem da tudi prodajo sončne solice v Sloveniji: http://www.kontiki-solar.si/

pa lP!

Brane2 ::

No, to pomeni, da sem kar nekako prav zadel. :D

Smo par pripomb glede tvojega bratranca. Videt je, da on s tem v bistvu od?ira denar davkopla?evalcev. Zaradu subvencije vladae mu za vsak kWh iz njegovih kolektorjev dajo 5x ve?, kot je sicer kWh vreden ! In kaj po?ne tip ?

Enostavno, vse "doma narejene" kWh takoj proda, za svoje potrebe pa uporablja klasi?no narejene kWh po normalni ceni...

MEGA !!! :D :D :D


Tko kot domaci kmetje. Prodajajo nam BIO hrano, svoje zretje pa kupujejo v LeClercu... >:D

weishaupt ::

NE GRE TAKO DA BI ON VSE PRODAL.
Ker DRŽAVA kjer on elektriko kupuje ima tako AVTOMATIKO, da lahko proda samo višek.
NE pa da bi vse takoj prodal in samo elektriko kupoval.

Brane2 ::

Kako pa to dela ?

MIslim, cim se napaja s kolektorji, mora imeti nekje stalen vir energije (koneckoncev ponoci sonca ni), torej je v dvosmerni povezavi z elektro omrezjem. Elektriko lahko proizvaja ali pa vlece. Proizvaja jo podnevi po 1 EUR/kWh, porablja pa (verjetno ponoci in v oblacne casu) pa za 0.2 EUR/kWh.

Tako nekako ?

Tudi ce ne, je se vedno doebr deal. Kdo v okolici bo hotel njepgove kWh za 5x vec EUR ? :\


Tole je videti bolj kot podeljevanje zepnine tistim drzavljanom, ki so kupili brdo (valjda Siemensovih) solarpanelov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

weishaupt ::

JOJ!!!
Država to podpira. Da ne odpira nove jedrske elektrarne, raje daje z izgradnje sončnih celic, ker če zgradi elektrarno:
1. dosti stane
2. treba je zaposliti ljudi
3. stane vdrževanje

Pri tem pa nič nima stroškov!!!

Avenger ::

Brane2: Zanimivo, kako se zdi to čisto nelogično. Že slišal za pojem ekološka osveščenost? :D

Čist teoretično, pojavi se še ene par takih ki namontirajo sončne celice na strehe, pa recimo, da se jih pojav ene par 10.000, sončne celice se hkrati pocenijo ins e še cenijo, ter izpopolnjujejo, ravno tako akumulatorji, subvencija se zaradi števila niža, štrom se ceni, ker bodo elektrarne morale znižati cene, da bi bile konkurenčne takim virom energije in nekje v megleni prihodnosti bo imel vsak akumulatorje na strehi in štrom za đabe, direktorji termoelektrarn (in jedrskih) pa v jok. 8-)
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

gorjanc ::

Po mojem mnenju prihodnost ni v sončnih celicah vsaj dokler močno ne povečajo njihovega izkoristka. Prihodnost je v vodikovih celicah ki dajejo mnogo več energije glede na njihovo velikost v primerjavi z sončnimi celicami pa še v kleti jih lahko postaviš daš v avto ter goniš avto na elektriko.

Ne vem kaj imajo ljudje toliko proti jedrskim elektrarnam. Po mojem mnenju bi jih bi bilo potrbno zgraditi še ene 3 do 4 ter prodajati njihovo elektriko italji ki bi jo drago plačevali. Glede radioktivnih odpadkov ki jih proizvaja jedrska elektrarna poglejte tole primerjavo V krškem naredijo 50 ton visoko radioktivnih odpadkov na leto medtem ko v termoelektrarni proizvedejo 300 ton rahlo radioaktivnih odpadkov na uro ko vidiš številke se vidi kaj se izplača . Izgradnjo novih jedrskih elektrarn pa ovira samo mišljenje ljudu mene nebi motilo če bi bila v moji občini postavljena jedrska elektranrna ali odlgališče njenih odpadkov.

Brane2 ::


JOJ!!!
Dr?ava to podpira. Da ne odpira nove jedrske elektrarne, raje daje z izgradnje son?nih celic, ker ?e zgradi elektrarno:
1. dosti stane
2. treba je zaposliti ljudi
3. stane vdr?evanje


Ljudje, ki proizvajajo solarpanele pa ne stanejo nic ? Kaj pa energija, ki je potrebna za proizvodnjo samega panela ?
Koliko panelov pa rabis, da nadomestis recimo JE KRSKO ?

Takole na uc:

-Krsko ima deklarirano trajno moc 632 MW.

- Iz prejsnje racunice lahko povzamemo, da te vsakih deklariranih 10W panela stane 100 DEM- enkratni stroski nabave panela.
Recimo, da za realno proizvodnjo 1W moci podnevi rabis 3W deklarirane moci (ne sije vedno sonce itd). Ker to velja za uporabni del dneva, rabis se toliko vecjo moc, da nadoknadis nocni izpad.
Recimo da to pomeni nadaljnji faktor 3 (rabis rezervo za zimske dni in noci. Noci so takrat daljse, podnevi pa manj svetlobe...)
To pomeni, da za 1W realne, stalne moci rabis 9W deklarirane moci panelov .

-Tu niso vstete izgube ob skladiscenju energije, ki jo rabis, ko svetlobe ni (zadosti). Mirno lahko racunas na 20% izgube. Pa tudi niso vsteti stroski akumulatorjev, ki so sposobni brez tezav skladisciti 632MW x 15 ur (dajmo si malo rezerve) =9.48 GWh. Cisto tako za lazjo predstavo, to je 4.38 MILIJONA najvecjih 180Ah svincevih akumulatorjev za tovornjake. Kar tako mimogrede pomeni recimo cca 87.000 ton kemicno obdelanega svinca....
Zeleni, kje ste zdaj ? :\ :\

- Ce skladiscimo energijo v svincevih akumulatorjih, potem moramo racunati s tem, da so v teh pogojih dobri le za recimo 1.000 polnjenj/praznjenj. Potem jih je treba zamenjati. Lahko sicer naredimo trejnejse, samo za to rabimo veliko vec svinca...

-Tudi ce zanemarimo vplive na okolje, dodane zahteve po stalnosti dobave energije resno zvisujejo ze tako vrtoglave cene opreme. To je malo drugace od tvojega prijatelja, ki je pac namesto akumulatorjev uporabil kar mrezo Elektra- vendar na racun ostalih porabnikov.

- ce upostevamo prej navedeno, pomeni da rabis panelov za cca 632MW x 9 x 1.2 (cca 20% izgub pri skladiscenju- optimisticno, a naj bo)= 6.8 GW panelov. Pri ceni 100 DM za 10W panelov to znese odoka 68 MILIJARD DEM= 33 MILIJARD EUR samo za panele.

- ceupostevamo prej navedeno za akumulatorje, bi te stali samo svincevi akumulatorji vsoto reda 660 milijonov EUR, raje kaj vec, ker bi rabil posebne akumulatorje za deep discharge in ker bi morali biti narejeni da trajajo...

- Tu ni upo?tevana dodatna oprema (stavbe, pretvorniki, rotatorji za panele, nosilci, omre?ja itd).

-ce ocenimo povprecen izkoristek panela na 10%, pomeni da ti vsak deklarirani kW panela zasede vsaj 10m2, raje vec. Ker so paneli sestavljeni iz skupin okroglih celic in ker totrej ne pade vsa svetloba nanje in ker bo nekaj prostora nujno treba zrtvovati tudi med paneli, navedenemu lahko mirno dodas 40%. Paneli z deklariraqno mocjo 6.8 GW (in relano trajno mocjo 632 MW) bi zasedli 10m2/kW x 1.4 (extra 40%) x 6.800.000 (stevilo kW) = 95.200.000 m2 ali 95 kvadratnih kilometrov.

To velja za nepregledna polja silicija, skozi katera dobesedno tudi noza ne potegnes med silicijevimi rezinami. Seveda bi bilo treba solarpanele periodicno cistiti itd...


Pri tem pa ni? nima stro?kov!!!


:D:D:D:D:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

morphling1 ::

Hehe, good one.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Azrael ::

Ok, da nadaljujem od tam kjer je Brane končal. Solarna elektrarna moči JE Krško zavzame optimističnih 100 km2, končni stroški take elektrarne pa bi precej optimistično znašali 50 milijard$, kar je vsaj 20x več kot cena primerjive nuklearke po moči in bi zavzela nekje 1/25 prostora solarne elektrarne. Ker pa je zadevo potrebno vzdrževati, bi bilo potrebno število osebja 10x večje, kot za nuklearko, že zaradi velikosti objekta. Življenska doba take elektrarne bi bila okoli 10 let (paneli se spraskajo, akumulatorji izrabijo...), tako da bi se stroški povečali še za 4x (življenska dobe nuklearke je 40, mogoče še več let). Tako, da bi samo stroški za izgradnjo solarne elektrarne v 40 letih bili 100x večji kot stroški z nuklearko (recimo, da je gradnja 2.5 milijarde$, vzdrževanje 5 milijard$ in razgradnja nuklearke 2.5 milijarde$). Absulutno se ne izplača, za tak denar bi že človeka spravili na Mars in nazaj.
Ni čudno, da gre Nemčiji slabo, ko podpirajo take zelene projekte in odgovorni ne zmorejo niti Branetovega izračuna.
Solarni paneli so edino primerni tam, kjer ni možnosti za drug vir energije: vremenske postaje na gorskih vrhovih (CIA je v svojih prisluškovalnih napravah raje uporabljala reaktorje SNAP - manj opazno in občutljivo), svetilniki na osamljenih člereh, sateliti na tirnici okli planeta... , se pravi tam, kjer ni potrebno zelo veliko el . moči, pripeljati el. omrežje na tak kraj pa je zelo drago ali neizvedjivo. Za kaj več pa z realnim izkoristkom pod 10% ni za pričakovati. Je pa res, ko folk vidi solarni radio, ali kakšno drugo tako igračo, ki ima površino panelčka nekje 70 cm2 in to čudo terhnike dela, kmalu pomislijo, da nebi bil noben problem z solarnimi paneli napajasti vse v hiši in to čisto zastonj.Nekoč mi je nekdo rekel: poglej, včasih je računalnik(mislil kakulator) skuril baterije v nekaj urah, danes pa je ravno tak računalnik dela na sončne celice ... LOL Ista miselnost je pri malih hidro elektrarnah: zgoraj teče noter voda, spodaj pa ven denar...
Mislim da je energetska prihodnost planeta v gorilnih celicah in fuziji.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Brane2 ::

Bi se pa dalo reci tudi nekaj drugega:

Ce bi bili paneli recimo 3x bolj ucinkoviti, 5x trajnejsi in 5 cenejsi, bi bila slika povsem drugacna.

Takrat bi se cesarju mogoce splacalo razmilsit, da bi po svoji strani pomagal "solarcem".

Tako bi jim ponudil podoben deal kot ga je dobil tvoj bratranec v Nemciji, z izjemo nenormalnih cen kWh.

Ob izboljsanih panelih bi folk brez problema torej ustvarjal 3x vecje moci za ceno 1/2 cenejsega osebnega avta ali se ceneje.

Problem bi bila le akumulacija energije, tu pa bi malo politicne pomoci Elektro ponudil naslednji deal:

Vsako kWh vam kupimo za 1/2 nominalne cene, prodamo pa za nominalno ceno.

Tako ustvarjene presezke energije bi Elektro speljal skozi svoje omrezje v akumulacijsko elektrarno.
Na prikladnem mestu bi ustvarili dve jezeri. Eno na hribu, drugo na vznozju. Med njima bi precrpavali vodo. Gor bi jo crpali z motorji ob presezkih eenergije, dol pa bi jo spustili skozi generatorje, ko bi energijo rabili. Koncept je enostaven, izkoristki so zelo dobri.

Tako bi folk pac samo postavil ustrezno opramo na svojo bajto in se priklopil na Elektro, ki bi poskrbel za ostalo...

Pudding ::

Azrael Azrael... Saj soncne celice na hisi niso ena velika elekrarna. Vzdrzevanje le teh je, da jih gres enkrat na let na streho ocistt... pa se to ne. Poleg tega ni treba elektrike okol peljat, ker je ze na mestu. Ni misljeno, da soncne celice zamenjajo vse drugo, ampak so alternativni vir energije. Pac le se en vir...

In zakaj bi shranjeval energijo za ponoci?! Saj takrat je vendar elektrike vec na voljo...

Ne pozabite se na soncne grelce v katerih se greje voda in imajo veliko lepsi izkoristek.

98% morilcev je kruh... neuporabna statistika?

Brane2 ::


Ne pozabite se na soncne grelce v katerih se greje voda in imajo veliko lepsi izkoristek.


Ti nimajo veze s solarnimi celicami in so bistveno bolj izplacljivi, ker so pac na isto povrsino cenejsi...

Azrael ::

@Pudding:
Poglej še en post višje, ker se moj nanaša na Branetovega.

Glede sončnih kolektorjev (kolektor = zbiralnik), kjer sonce greje vodo, ki jih imamo doma, je izkoristek mnogo večji (40 - 50%), pa tudi cenejši so m2 od solarnih panelov, ki sončno energijo direktno pretvarjajo v električno. Vzdrževanje takega sistema nekaj stane, potrebno je skrbeti, da so spoji tesni, izolacija cevi cela (pred 3 tedni je toča pri nas dobro olupila izolacijo, šipe so na srečo zdržale), občasno je treba doliti ali zamenjati antifriz v sistemu, skratka sistem je treba vzdrževati, da dobro dela. Paneli sami skoraj ne rabijo kakšne nege, ampak če je montiran na rotatorju, je potrebno vzdrževati rotator, akumulator se tudi iztroši po 300 do 1000 ciklusih in ga je potrebno zamenjati, pri hudih obrermenitvah ali malomarni uporabi ga bo treba menjati vsako leto, spet $$$.
Toča je velik sovražnik solarnih sistemov, pri panelih naredi raze, kar poslabša izkoristek, pri kolektorjih pa lahko razbije steklo. Tu so spet v prednosti sistemi za ogrevanje vode, ker je novo steklo cenejše od novega panela. Močan veter lahko uniči celotno zadevo ampak gre tu največkrat za slabo montažo.
Stroški. Za naš sistem se je nekako izšlo, ker smo kupili rabljene kolektorje, so bili cenejši od novih ali takih, ki so narejeni doma, bojler je bil tudi narejen doma, tako, da je šlo tu le za stroške materiala, ker lastnega dela in časa ne računaš. Po nekaterih virih pa je taka izvedba na ključ pride na pozitivno nulo po 7. do 10. letih, če ni bilo kakšnega nepredvidenega dogodka.
Tako , vsaj moje mnenje, kdor bi rad izkoriščal energijo sonca naj se raje ozre za sistemi za ogrevanje vode , kot za sistemi za proizvodnjo elektrike. Pri prvem , če nimaš ravno dveh desnih rok in si na žalost levičar, marsikaj lahko narediš sam, in si zmanjšaš stroške, pri panelih pa največkrat lahko samo še sestaviš kit komplet v celoto, popravila pa boš moral prepustiti profesionalcem, če nisi ravno mojster za te stvari.
Odločitev pa je seveda od vsakega posameznika.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Pudding ::

Vidim kaj je pisal, vendar si mu ti pritegnil ;) Ko je pa bistvo solarnih panelov to, da niso ena velka elektrarna, ampak ma vsaka hisa svoje.

Verjetno je zdaj jasno, da se splacajo solarni paneli samo ob dolocenih pogojih. So luksuz, prav tako kot klimatska naprava.

Zakaj pa nihce ni sel v drugo smer? Ni ceneje dobiti boljse klime? Imajo drazje boljsi izkoristek? Kaj pa taka z zelo malo mocjo? 100W klima?

Se ena najcenejsih resitev pred vrocino: dobra izolacija, zracenje ponoci in zaprta okna podnevi!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pudding ()

weishaupt ::

100W klimatskih naprav ni.
Prav tako ni noben luksus!!! Luksus je to bil včasih ko je klimatska naprava stala 7.000 dem itd... .
BOLJŠI IZKORISTEK IMAJO LE KLIMATSKE NAPRAVE TIPA INVERTER. (Inverter klimatske naprave proizvajajo tudi: Toshiba, Fujitsu, AIrwell, GOrenje, Panasonic, LG itd... )
GLede navadnih klimatskih naprav pa je skoraj vseeno.

KURC pa velja to da ponočiš zračiš, saj se od prepiha lahko samo prehladiš.
Saj že zmontirane klimatske naprave moči 3300-3500 W z davkom stanejo okoli 200k.

ODSVETUJEM VAM: Da si sami kupujete klimatske naprave v trgovinah ker:
1. Kupute z 20% DDV, če pa kupite pri monterju z montažo pa imate le 8,5 % DDV
2. ČE hočete zmontirati pomoje nimate vakumerke (potegne zrak iz linije), orodje za razširjanje. ( no mogoče imate :\ )

povezava:
prednosti klimatskih naprav inverter: http://www.nix.si/toshiba-inverter.html

Brane2 ::

weishaupt:

jaz tega o davku ne bi tako na siroko razlagal. Vsaj ne na tako javnem mestu... :\

Tisto o 8.5% je povsem zlahka dirty hack monterskih firm, ki ne bi zdrzal resnejsega pregleda DURS-a.

Lepo, a z vprasljivo legalnostjo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Pudding ::

Slisal sem, da je to, da se od prepiha prehladis, tipicno slovenska neumnost. Sicer pa klimatska naprava tudi piha in ce se premikas iz klimatiziranega prostora v neklimatiziran, to pa gotovo pripomore k tvojemu zdravju, kaj ne? SAMO 200k?! Ze letim v trgovino! NOT! Se en 1kW porabnik! JUHU!

Monster ::

hja puding ... ce pogledas ti racunalnik z ekranom pa vso periferijo tud zere okol 500w al ne ;)
Ka zaboga...

Pudding ::

A mogoce lahko s klimo na slo-tech stran odsurfas?! I rest my case ;)

Monster ::

ka pa veš kake bojo še klime v blizni prihodnosti :P 8-) ... mogoče še bl pametne ko pametni hladilniki
Ka zaboga...

glinik ::

Zanimiva tema. Enostavno jo moram obnovit :)

Kakšno je sedaj stanje (po nekaj letih) glede sončnih celic itd??

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

ferdo ::

Primer če v hiši zamenjamo obstoječi oljni kotel s kotlom na pelete:

20.000kWh / 0.7(izkoristek peči) = 28.571kWh

1 L olja = 10kWh ; kar pomeni 28.571kWh / 10kWh = 2.850 litrov olja

Po izračunu je bila letna potreba po toploti 20 kW, kar pomeni, da je bilo za ogrevanje naše hiše potrebno cca. 2.850 litrov kurilnega olja.

Sedaj pa izračunajmo prihranek zaradi izbire pelet, polen oz. sekancev:

- olje 20.000kWh(potreba toplote na leto) × 20(ELKO =20 SIT/kWh) = 400.000,00 SIT

-polena 20.000kWh(potreba toplote na leto) × 8,8(ELKO =8,8 SIT/kWh = 176.000,00 SIT

PRIHRANEK NA LETO 224.000,00 SIT

Pri tem izračunu pa moramo upoštevati še, da smo z izoliranjem objekta, bistveno zmanjšali toplotne izgube. Tako smo po našem izračunu transmisije letno porabo energije zmanjšali iz 20.000kWh na vsega 9.000kWh, kar nadalje pomeni:

9.000kWh(potreba toplote na leto) × 8,8(ELKO =8,8 SIT/kWh = 80.000,00 SIT

Po končanem projektu bomo za ogrevanje hiše, glede na današnje razmere porabili letno le cca. 80.000,00 SIT.

PRIHRANEK NA LETO za cca.150m2 ogrevane površine = 320.000,00 SIT


To je, če investiraš cca.5.000.000,oo SIT, in si izračunajte, čez koliko let se ti povrne ta investicija.
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

ferdo ::

Zdej pa si lahko zraven vklučiš paket sončnih kolektorjev "če imaš sončno lego"
in za piko na i si lahko omisliš še paket sončnih celic, če imaš sončno lego in, če ti je ostalo še kaj denarja
in poleg vsega, če zadaneš na lotu, si omisliš eno zelo dobro toplotno črpalko,, če imaš ob hiši kak izvir tople vode ali pokličeš geologe in ti nardijo vrtino uradno do 30m ti pa zvrtaš do 200m ali še globlje kjer bo zihr topla vodica,...


IN TAKO LAHKO KMALU URESNIČIŠ SVOJE SANJE po "DELNI" neodvisnosti na nafto ali whatever..

ferdo ::

PA še to, mogoče se komu zdi smešno, so se smejali, ko so rekli da j ezemlja okrogla...

20kW kotel je šel za staro železo, sedaj dela isto 9kW kotel..

Azrael ::

Tako lepo je v teoriji, kaj pa v praksi ?

V teh optimističnih izračunih za 5milijonov dobiš nov kotel na pelete, prostor za skladiščenej peletov, opraviš vsa potrebna montažna in gradbena dela, zelo dobro izoliraš bajto in jasno pri tem zamenjaš še vsa okna in vrata. Zelo dvomim, ker v opisanem primeru bajta ni majhna, vsaj če porabijo 2800l olja na sezono (doma ga toliko porabimo v dveh kurilnih sezonah).
Nekoč je bil Slo-tech.

ferdo ::

Teorija in praksa...

Ali demantiraš to, kar sem napisal? posvetuj se s stroko. ker se mi zdi, da hočeš visoko letat.

Pa če ti vržem kost za glodat, zamisli si, da se neboš tako spotikal ob ta kotel na pelete, vstavi v to enačbo kotel na polena z ventilacijskim podvpihom ter akumulator toplote, ki je lahko kar bivša cisterna na olje....hitro računaj.

V teh izračunih so všteta vsa dela, nova okna, nova fasada, ker fasade prej ni bilo, je bilo neki za silo tista fasada, če lahko temu tako rečemo..
bajta je majhna in ne pisat da NI majhna, saj sem ti napisal cca 150m2, recimo temu vikend, kjer imaš notr cvišek.

PS: kakšno hišo pa imate, da pokurite SAMO 2800l olja v DVEH kurilnih sezonah? m2? članov družine?teritorij slovenije?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()

Azrael ::

>kakšno hišo pa imate,

Dobrih 100m2, hiša stara 70 let, nova okna (5 let) + izolacija, lokacija bližnja okolica Bleda. kotel TVT, regulacija mešalnega ventila. 4 osebe, dnevna tempertura 20-21°C, nočna 18°C.

Lahko rečem, da je naložba v regulacijo mešalnega ventila zelo zmanjšala porabo, skoraj bolj kot menjava oken. Prej tudi v milih zimah ni šlo pod 1500l. Ker sem regulacijo kupil rabljeno, je bila cena zanjo le 10k SIT.

Po drugi strani olje se uporablja za pripravo tople vode le pozimi, v ostalih letnih časih je to samo velika potrata. Nekateri tega enostavno ne razumejo in jim peč deluje petek in svetek, litri pa gredo, po pripovedovanju nekaterih 2 do 4l dnevno, kar je ogromno.

Seveda pa ne gre brez vzdrževanja, zasvinjan gorilec s slabo šobo pokuri kar vidi. Enako tudi tak, ki ni prav nastavljen. Vsa dela okoli tega niso ne vem kakšna znanost in jih lahko narediš sam, sploh ob znanem dejstvu, da (na žalost) večina serviserjev gorilcev svoje delo opravlja zelo malomarno.
Nekoč je bil Slo-tech.

BluPhenix ::

Ah, sončne celice so se malo izboljšale, ferdo pa še vedno enako hitro popizdi in se razjezi.

Sicer pa lepa teorija ta z toplo vodico 200m pod zemljo, pa geologi, pa sončne celice, samo še vedno ne računaš koliko vse to stane v štartu. Ti gledaš le na to, da je potem zastonj.

Po drugi strani pa ne razumem čisto dobro zakaj bi hotel tako energetsko odvisnost?


Aja v vseh teh postih je še nekaj pozabljeno, še posebno tam pri tistem sončnoceličnem polju. Izdelava take količine sončnih celic tudi ni najbolj prijazna naravi, če že koga zanima ta zelena plat. Proizvede se kup odpadnih materijalov, ki niso tako neškodljivi.

Skratka na koncu ugotoviš da je ena JE še najbolj okolju neškodljiva in primerna za proizvajanje velikih količin energije.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

energetik ::

Zanimiva tema...
Res je, že za pridobivanje silicija se porabi ogromne količine energije. Sončne celice s sedanjim izkoristkom so res primerne le za posebne primere (gorske koče, majhni porabniki).
Prihodnost je seveda v sončni energiji (če ne bo mogoče izdelati ekonomsko upravičene oz. dovolj poceni fuzijske elektrarne). Vendar bolj v shranjeni sončni energiji v biomasi - termoelektrarna na biomaso. Ali pa sončna elektrarna, kjer sonce uparja vodo v kolektorjih in tako poganja parne turbine. Seveda je še vedno potrebna ogromna povšina elektrarne. Kar se tiče vozil - v poštev pridejo samo gorivne celice. Iz biomase proizvesti elektriko, z elektrolizo pa vodik iz vode. Ali pa neposredno s pirolizo biomase proizvesti gorivo za gorivne celice. CO2 nevtralnen postopek. Problem je samo v zagotoavljanju zadostne količine lesa - posekano bi bilo vse živo po svtu...8-O

EDIT: mal sm zašel s teme... Za eno normalno klimo kompresor 1kW, moč 3,5kW bi potreboval 10 m2 celic, ob idealni predpostavki 1000W/m2, celice pravokotno obrnjene proti soncu in kristalno čisto nebo. V vseh drugih primerih (običajno soparno vreme, kot < 90°, cenejše celice, bi se potrebna površina pomnožila z 2-5. Ogromne količine celic, ne vem če bi se ekonomsko splačalo. Potem še vsi pretvorniki in akumulatorji, ki so sigurno potrebni zaradi nihanja moči celic. Če pa gledaš ekološko, se sigurno ne splača, če pogledaš kolk energije gre za izdelavo akku, celic, elektronike..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Azrael ::

V bistvu bi lahko rekli, da vsa energija izvira iz sonca, oz. zvezd, tudi nafta in uran. Ampak pustimo to, da ne zaidem iz bistva teme.

Znanec je mesec dni nazaj kupil 2 solarna panela moči 12W, proizvodnje Rade Končar. Vsak ga je s precej popusta stal 42kSIT (skupaj 84kSIT). Panela imata 20 letno garancijo na moč. Zraven je kupil še regulator polnjenja in ustrezen akumulator, torej nekako 100kSIT stroškov.

Če predpostavim , da je cena 1KWh elektrike 22.762 SIT je teh 100kSIT enako 4393.29kWh.

Ta dva panela bosta 4393kWh pri polni moči (24W) proizvedla v 183053.6urah, kar je 7627 dni, oz. bolj razumljivo 20.89 leta. To drži, če bi panela ves čas delovala s polno močjo, kar je jasno nemogoče.

Če predpostavim, da bi delovali v povprečju 1/3 dneva, se ta čas podaljša na 63 let, pod pogojem, če zanemarim obratovalne stroške (akumulator ni večen) in stroške montaže in morebitno vzdrževanje. Podana cena elektrike je za visoko tarifo. Če bi upošteval neko srednjo vrednost in še tekoče stroške, se investicija ne bi povrnila niti v 100 letih.

Torej, kot nadomestek obstoječega el. omrežja so solarni paneli, dobesedno proč vržen denar. Uporabni so samo tam, kjer el. omrežja še dolgo ne bo. Ostalo je pri takih cenah in slabem izkoristku bolj ali manj preseravanje.
Nekoč je bil Slo-tech.

Brane2 ::

12W za 42 kSIT ? Mater, to je blo pa IMHO drago. Pa kakšni paneli so to ? Polikristalni ?

Kako je podanih tistih 12W ? Kot maksimalna moč, ki jo dobiš opoldne v sahari ali kaj bolj realnega ?

Spomnim se, da sem svojčas gledal Siemensove 50W panele za 600 DM. vendar je blo to že davno ( recimo 5 let nazaj, raje več), domnevam da so sčasoma cene vsaj nekoliko padle...

No. še vedno je to čisto metanje denarja stran...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

Žal nisem niti vprašal, kakšen način gradnje so tisti paneli, ko sem zagledal cifre na računu in žal ni bil 1. april.

Velikost panela je bila okoli 20 x 60 cm.

Po besedah tega znanca Končarjevi paneli dosežejo deklarirano moč tudi v naših krajih, baje na jasen sončen dan in z idelanim pozicioniranje še nekaj več, ampak res malo. Kar naj bi bilo odlično ob primerjavi s "cheap?!?" made in china 12V paneli za 13kSIT z močjo 5W iz katerih mu je uspelo iztisniti komaj 350mA (4.2W). Bo pa zadeva baje uporbljena za neko pastirsko kočo.

Še to, regulator za polnjenje akumulatorja je stal 8kSIT, tako da me je začelo vse skupaj spominjati na Mythbusterja in mit o free energy, kjer je Adam zaključil: "pojdi v trgovino po baterije, bo več energije za manj denarja".

0
Nekoč je bil Slo-tech.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sončna elektrarna

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
265647 (4900) Okapi
»

Solarna energija:ali se splača investirat?

Oddelek: Znanost in tehnologija
4713924 (11521) bili_39a
»

return on investment za solarne elektrarne

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
224428 (3966) Zheegec
»

Zakaj so sončne celice fiksno postavljene?

Oddelek: Znanost in tehnologija
467023 (4398) bili_39

Več podobnih tem