» »

Global warming

Global warming

Temo vidijo: vsi
««
2 / 386
»»

kopernik ::

ampak na Kitajskem pa je vsako leto huje ( 1, 2 in 3), kljub 50 letnem "pogozdovanju", ko so cele horde kmetov poskušale ozeleniti robove puščave. Ni nujno, da pride povsod na Zemlji na podobnih okoljih do podobnih posledic.

Thomas ::

Na Kitajskem so izsekavali gozdove. To je bil problem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sid Izprijeni ::

Ne vem, Thomas, mogoče nisem bil dovolj jasen.

Mislil sem na zadnja dva odtavka tvojega zadnjega linka. Sem ju tudi dodal v post kurzivno.

Glede ostalega pa ciklava v neskončni zanki...

:|
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

BigWhale ::

Tisti 'zeleni' ki jih Thomas ne mara so v bistvu isti kot on. Oboji ne odstopijo od svojega niti za milimeter, pa naj imajo prav ali ne, ego jim preprecuje, da bi popustili in potem se razvije endless debate... Mnja...

Thomas bo pa spet rekel, da _on_ ima prav.

V bistvu pa oboji bolj ali manj bluzijo, ker en tak 'delujoc' model zemlje ne obstaja, kjer bi lahko stvar vrgli v en beta test cycle. Zal.

Dokazi o enem ali drugem so pa precej posredni. Se vedno.

:)

Resnica pa je, da nam je sedaj vroce in da ce na bo se bolj vroce bo kriza. Puscave gor ali dol ;) Kmetijstvo bo slo v franze ampak to tko al tko nima veze, kemicne tovarne bodo kmalu zacele proizvajat 'white goo' ki ga bomo jedli in vseboval bo vse snovi, ki jih nucamo za zivljenje.

Juhu! ;)

Valentin ::

Hm...

Zdi se mi, da tole tu še ni bilo omenjeno.

Če se bo trend segrevanja ozračja nadaljeval, se nam baje tudi v Evropi kmalu obetajo tisti tropski orkani...

:\

Vesoljc ::

končno bomo lahk tud v portorosu srfal...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Thomas ::

Viharnost z ogrevanjem pada.

Ker je veter na gradientni temperaturni pogon in ne na temperaturnega!

Antarktično morje je dosti bolj vzvalovano od ekvatorialnega.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Glejte samo diagrame - porko!

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

No, če z****** zalivski tok, potem bomo mel kar lepo temperaturno razliko...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Zakaj se po tvojem ni Zalivski tok ustavil leta 1200, ko je bilo topleje kot naj bi bilo 2100?

Zeleni so biser! Kaj če bo to? Kaj pa če bo to? Ko so pa njihove domneve prikazane kot napačne - so pa opozarjali! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

ČE pa imajo prav in se bodo v Angliji počutili kot pingvini...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

No, ker ti nisi odgovoril (kot fan Zelenih) na moje vprašanje, zakaj se Zalivski tok ni ustavil leta 1200 ali pred 5000 leti, bom pa jest.

Zalivski tok se je ustavil kmalu po koncu zadnje ledene dobe, ko se je stalil Ameriški ledenik na območju sedanjih Velikih jezer in višje. Poleg tega pa še mnogo ledu v Evropi in Sibiriji. Sladka voda je stekla v morje in tok za mnogo stoletij zaustavila.

Nekaj tisoč let kasneje se ob temperaturah višjih kot danes, pa ni bilo več takega efekta.

> ČE pa imajo prav in se bodo v Angliji počutili kot pingvini...

Kaj pa če imajo prav tisti, ki mislijo da .....

Tako naštevanje neosnovanih ali slabo osnovanih "argumentov" - nima pravega smisla.

Zdej se bomo tresli zaradi nočne more vsakega tepca - al kaj?



:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Thomas, ti tudi še nisi odgovoril na moje vprašanje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Na katero vprašanje nisem odgovoril?

Kaj če bo Angleže zeblo? Sem povedal kako je z Zalivskim tokom.

Kaj če bo Angleška polja napadla žitna rja?

En Zelen lahko več vprašanj postavi, kot je smiselno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::



TESKAn

registriran: 06.11.2000 Poslano: 27.07.2003 21:11:22 | odgovori
No, Thomas, preprosto vprašanje zate, zahteva preprost odgovor:

Bi ti užival v poletju z 40°C v senci čez dan in 30°C čez noč?

DA/NE?

Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo, ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Ja?
:)
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Aja ... ti mene sprašuješ po počutju! Seveda da ne bi. Niti v ledeni dobi se ne bi. Mogoče še malo manj.

Ampak trenutno ne grozi ne eno in ne drugo. Zeleni nekaj strašijo z obojim, ampak to je samo bavbav.

Jasno da je treba trezno gledati in kalkulirati vse možne nevarnosti, ki bi nam lahko pretile. Samo pozivi na paniko ... so pa nepotrebni. Milo rečeno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

30°C čez noč je v LJ že, 40°C čez dan pa tudi ni več daleč...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

No, bo treba klimo, če ti vročina ne paše. ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

In potem bomo imeli še v Si tako kot v Ita - elektroomrežje preobremenjeno zaradi klim:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Heh ... eno vroče poletje, pa naj bi že šli v stampedo?

Klimo pa zveži s solarnimi celicami na strehi, če se tako bojiš za Elektrogospodarstvo ...

Oh ja ... |O
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

hokuto ::

Kot sem že rekel, edino kar res vemo je, da segrevanje ozračja, večino ljudi že moti. Glede na to, da naj nam bi bilo v interesu, da čim prijetneje živimo, je logičen in edini možen zaključek, da segrevanje ozračja JE problem. V taki situaciji prepričevat ljudi, da je to nekaj dobrega, je približno tako, kot reči člloveku z amputiranimi nogami, da je to dobro za njega, ker mu ni treba več kupovat čevljev. Ljudi segrevanje več kot očitno moti tukaj in zdaj, s čimer je debata o nezaželenosti le-tega zaključena in POPOLNOMA IRELEVANTNO je da je bilo pred miljoni let, ali kadarkoli prej in kasneje topleje kot je zdaj.

Napovedi za prihodnost so glede na to relativno nepomembne, saj problem obstaja že v sedanjosti, itak so pa vse od najbolj optimističnih do najbolj pesimističnih pretežno špekulativne narave. Imajo pa razni industrialci in drugi zaslužkarji oz. od njih najeti kvaziznanstveniki (tipični snovalci optimističnih napovedi) v tej debati veliko pomanjkanje kredibilnosti, ker jim je seveda v direktnem interesu, da se lahko še v bodoče ne ozirajo na negativne posledice svojega delovanja. Meteorologi, biologi in ostali znanstveniki poklicani za to področje, pa nimajo nobene koristi od tega, če ugotavljajo, da bo segrevanje bodisi koristno, bodisi škodljivo. In če torej slednji v večji meri napovedujejo škodljive posledice, je veliko bolj smiselno to upoštevat, kot pa se optimistično slepit, ah sej bo vse v redu.

Namreč tveganje ja, ampak kalkulirano in takrat kadar je smiselno, ne pa samo zato, ker se omejeni skupini to kratkoročno splača. Verjetno ga ni razumnega človeka, ki bi nekomu z majhnim teoretičnim znanjem o delovanju možganov pustil, da mu šari po lobanji, ker obstaja majhna možnost, da bi uspel za vedno onemogočit pojav glavobola. Nasprotno pa bo resno bolan človek tvegal in pustil kvalificiranemu kirurgu v za to usposobljeni bolnišnici, izvedbo riskantne operacije, ki je njegova edina možnost za preživetje. Podobno velja za segrevanje ozračja... zakaj bi tvegali in ga še nadalje po nepotrebnem segrevali (sploh ob primitivnosti tehnologije, ki je trenutno sposobna samo uničit naš edini planet), kar bi lahko pripeljajo do katastrofalnih posledic, če lahko čisto v redu živimo brez nadaljnega segrevanja. Namreč prav nič nas ne sili v to tveganje!

Apologeti segrevanja so neverjetni; karkoli naredit za prilagajanje segrevanju se jim zdi malenkost (vsi naj bi klime furali; če se bo dvignil nivo vode bomo pa nasipe gradili oz. se preselili bolj v notranjost; če bo en predel postal neprijazen, bo zato kak drug postal prijazen...), vsak ukrep, ki bi zmanjšal segrevanje, pa čutijo kot nekaj tako težkega, da je popolnoma neuresničljivo. Dej ga no srt.

Kdaj že je v Sloveniji več neviht? Poleti kajpak, sezona tornadov je tudi april-julij torej v toplejših mesecih, ob tem, da bi se število neviht tudi res lahko zmanjšalo, pa to še prav nič ne pomeni za prijaznost klime (v Etiopiji glede na to da imajo hude suše verjetno ni prav dosti neviht ne, pa dvomim da bi kak Slovenec zamenjal pogoje z njimi).

iration ::

> zakaj bi tvegali in ga še nadalje po nepotrebnem segrevali (sploh ob primitivnosti tehnologije, ki je trenutno sposobna samo uničit naš edini planet) ...

Vidim, da si ali spregledal ali pa si nisi želel pogledati grafa, ki ga je dal Thomas. Topla in hladna obdobja se na zemlji izmenjujejo že celo njeno zgodovino, and there's nothing you can do. In te naravne spremembe naložiti na pleča "primitivnosti tehnologije" je zelo čudno.
Ne vem, zakaj nekateri tega nočete razumeti.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Thomas ::

Dost čudno, ja. Pa taka lepa slikca, ki vsebuje bistvene informacije, kdaj je bilo bolj toplo in kdaj bolj mraz od zadnje ledene dobe naprej.

Pa vse polno grafov, ki ponazarjajo moč in pogostost vetra na Nizozemskem, ki opazno pada. Če bi toliko naraščali, bi antiglobalisti že metali molotovke.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Valentin ::

>In te naravne spremembe naložiti na pleča "primitivnosti tehnologije" je zelo čudno.

Ja, če so naravne, potem je OK.

Samo mene pa vseeno mal skrbi, da ima tokrat prste vmes (tudi) človek.

Kar za prejšnje menjave klime seveda ne bi mogli trditi...

Thomas ::

Četudi ima človek prste vmes, vseeno so te spremembe malenkostne. Manjše celo od naravnih iz leta 1200. Da o holocenskem optimumu ne govorimo.


Če dobimo bolj moker in nekoliko toplejši planet, je to 1000 krat bolje, kot da bi dobili bolj suho in hladno podnebje. Potem bi bili res lahko zaskrbljeni.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Rad bi videl solarne celice, ki dajejo ven vsaj 3kW 24 ur na dan... ;)

Thomas ::

Podnevi, ko klimo bolj kuriš, delaš še nekaj viška, ki ga oddajaš v omrežje. Da se ti ponoči Elektrogospodarstvo preveč ne smili, ko odjemaš nazaj.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

krneki0001 ::

Thomas segrevanje zemlje je razlog za paniko - tako nastaja ledena doba.
Posledica toplote je stopitev ledenikov in ker bo prišlo preveč sladke vode v morje se bodo tokovi spremenili in okoli polov bo krožila samo še mrzla voda, kar bo imelo za posledico, da se bosta pola začela nazaj zamrzovati in pri tem bosta še povečala ledeni oklep za pribilžno 100 do 150km.
Če se bo zemlja tako hitro segrevala, kot se sedaj, bo ta ledena doba nastopila že čez kakih 15 do 20 let.
Za to ti ne morem posredovati linka, gledal sem pa oddajo na discoveriju, kjer je tip to lepo razložil in naredil test v laboratoriju, ter s tem dokazal to. Znanstvenik je srb, ki živi in dela v amriki že nekaj desetletij.

LP
Nebivedu

BigWhale ::

> Podnevi, ko klimo bolj kuriš, delaš še nekaj viška, ki ga oddajaš v omrež
> je. Da se ti ponoči Elektrogospodarstvo preveč ne smili, ko odjemaš
> nazaj.

Nekako tako, kot tisto, da imas na avtu elektricni pogon na sprednjih kolesih, na zadnjih pa generator, da ti spet akumulatorje polni?

;>

Thomas ::

Ma ja! Tale Discovery tud včasih misli, da mora dati besedo še takim čudakom. Ledena doba v 15 letih? Dokazal v laboratoriju? K'r neki!

Sploh ni nikjer dovolj ledu, da bi do tega spet prišlo, kot je slabih 10000 let nazaj.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

>> Podnevi, ko klimo bolj kuriš, delaš še nekaj viška, ki ga oddajaš v omrež
>> je. Da se ti ponoči Elektrogospodarstvo preveč ne smili, ko odjemaš
> nazaj.

> Nekako tako, kot tisto, da imas na avtu elektricni pogon na sprednjih kolesih, na zadnjih pa generator, da ti spet akumulatorje polni

A tebi je to isto? Če podnevi oddajaš recimo 3 kW, pa tudi sam kuriš 3kW. Ponoči jih pa samo sprejemaš 3?

To je zate perpetuum mobile?

Hehe ..
;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Če bi na 600 tisoč Slovenskih hiš dali po 100 kvadratnih metrov solarnih panelov s 30% izkoristkom, bi bila to podnevi elektrarna z močjo 20 Giga Wattov. To je toliko kot 65 Slovenskih deležev v JE Krško.

Nimamo še takih panelov. Samo povem, da je to zgolj tehnološki problem. Tako kot vsi.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Ni problem toliko v tehnologiji, kot v denarju.

Malo bolj razumljivo piši, Thomas.

Podnevi, ko klimo bolj kuriš, delaš še nekaj viška, ki ga oddajaš v omrežje. Da se ti ponoči Elektrogospodarstvo preveč ne smili, ko odjemaš nazaj.


V sklopu z prejšnjim postom, na katerega se ta tvoj odgovor nanaša, je to lahko razumet kot da imaš 3 kW celice, 3kW klimo in še 'pridelaš' dost štroma, da oddajaš 3kW v omrežje.

Se pa ne bojim toliko za EG kot za račun za štrom...in fabrke, ki jim bo preobremenjenost omrežja povzročala probleme...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

frudi ::

Če bi na 600 tisoč Slovenskih hiš dali po 100 kvadratnih metrov solarnih panelov s 30% izkoristkom, bi bila to podnevi elektrarna z močjo 20 Giga Wattov. To je toliko kot 65 Slovenskih deležev v JE Krško.

in za to bi porabili, od oka recimo, ene pol biljona SIT! čudno, prej si se pritoževal nad stroški Kyotskega sporazuma :\.
kot je že nekdo pred mano napisal, tudi mene čudi, kako lahko nekomu gredo stroški zmanjšanja osnaževanja toliko v nos, pri tem pa sploh ne pomisli na stroške prilagajanja novim klimatskim razmeram (preselitev ljudi, prilagoditev kmetijstva in industrije, višje poraba elektrike... itd).
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

Cena energije je tehnološko vprašanje. Vsaj v pogojih svobodnega trga, je samo to.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

hokuto ::

Vidim, da si ali spregledal ali pa si nisi želel pogledati grafa, ki ga je dal Thomas. Topla in hladna obdobja se na zemlji izmenjujejo že celo njeno zgodovino, and there's nothing you can do. In te naravne spremembe naložiti na pleča "primitivnosti tehnologije" je zelo čudno.

Mi reče človek, ki pa dejansko spregleda (jaz sem se odzval na to kaj na bi bilo v preteklosti) cel kup stvari in zanemari vse kar mu ne paše (tako kot ta drugi opravičevalec segrevanja v tej debati seveda). Trenutno segrevanje ozračja JE posledica človeške dejavnosti in to tudi že mnogi "toplo-fili" priznavajo, ob tem, da pač zagovarjajo stališče, kako to vsaj ne bo škodilo, če že koristilo ne bo. Kar sem jaz rekel okoli primitivnosti tehnologije, je da nam kot taka (primitivna torej) ne more pomagat, če (ko) bo treba kaj popravljat in se je torej neodgovorno izpostavljat takemu tveganju. Namreč po nepotrebnem tvegat, da si uničiš ali pa vsaj zelo poslabšaš pogoje za življenje je najmanj kar je neodgovorno, toliko bolj če imaš samo primitivno tehnologijo, s katero stanja ne moreš popravit.


Pa taka lepa slikca, ki vsebuje bistvene informacije, kdaj je bilo bolj toplo in kdaj bolj mraz od zadnje ledene dobe naprej.

Dobro pa koliko se bomo še vrteli okoli tega kako toplo naj bi bilo v preteklosti? Večino ljudi ŽE moti segrevanje ozračja tukaj in zdaj, kaj njih briga (upravičeno) kakšna je bila temperatura v preteklosti. Kaj je bilo v preteklosti, je čisto akademskega značaja in nima nobenega vpliva na počutje zdaj živečih. Že samo zaradi načina in pogojev življenja, ki so danes v vseh drugih ozirih (ne klimatskem torej) tako različni od preteklosti, je primerjava nesmiselna.


Pa vse polno grafov, ki ponazarjajo moč in pogostost vetra na Nizozemskem, ki opazno pada.

Jaz sploh nisem videl problema v številu neviht, ker kot rečeno pojdi v Etiopijo, če te samo nevihte motijo, ampak pokazal kako ponekod toplejše vreme pomeni tudi več neviht. Sicer pa graf pravi, da pogostnost in moč vetra padata na eni meteorološki postaji na Nizozemskem in že to, da si to upaš kar direktno prevest na globalno raven je fascinantno, predvsem pa razlaga grafa omenja še nekaj, kar ti seveda ne paše in zato zamolčiš in/ali spregledaš:
Precipitation extremes will become somewhat more frequent. However, what will happen with the wind climate is much less clear. /snip/ The temperature contrast along the Polar Front decreases. At the same time the convective available potential energy increases due to the higher temperatures. Two opposing factors are in play. Therefore it is still unresolved wether the climate at the mid latitudes will become more windy.

Sam tvoj link torej problematizira tvojo trditev... a ti sploh ne bereš kaj linkaš ali samo hinavsko upaš, da noben drug ne bo (isto je ugotovil že Sid ob drugem tvojem linku)?! Ugotavlja pa "link" tudi, da bo prišlo do večjih padavinskih ekstremov (=poplave, ali vsaj povečana možnost), kar sem pa že omenil v svojem prvem postu.

Tole me vse bolj spominja (sploh ob tako neverjetno ignorantskem in neresnem odzivu na konkretne težave segrevanja) na debato s človekom, ki ima glavo v slonovi riti, hkrati pa trdi da slonov ni in da je temno, ker ima zaprte oči, smrdi pa da zato, ker je malo prej stopil v drek dodoja. Skratka slejkoprej nesmiselno.

BigWhale ::

Saj o elektriki znajo americani vec povedat. Ko sem bil tam smo imeli redukcije! :P

Welcome back to the 80's!!! Pozdravljamo te Druze Tito! Se malo pa bodo uvedli par/nepar za bencin...

;>

Terraner ::

Mnjam, saj ne da sem natančno prebral cel forum, pa bom vseen dodal še svoje mnenje!
Predvčerajšnjem kot vsi vemo je po Sloveniji pustošilo močno neurje s točo. Njam, če to ni povezano z ogrevanjem, potem pa tud ne vem kaj je. Pred tem je bilo namreč zelo toplo! Oh, o.k. To so pač lokalne posledice. Teh lokalni posledic je kar nekaj. In pravzaprav niti niso toliko lokalne. Ko se takole malo sprehajam okoli in gledam vso požgano travo, pa veselo odpadanje listja z drevja (govorim samo za okolico Ljubljane oz. Slovenije). V Italiji totalne suše ali totalne popolave... Pa ne samo v Italiji. Klima je globalen pojav. Kakršnikoli grafi že prikazujejo za preteklost kakršnokoli ogrevanje in ohlajanje... Njam, saj je verjetno res! Sam kljub temu se mi tisti članek zdi tko malo kot ena propaganda, poskus pomirjanja. Ne vem. Po eni strani sicer jemlje v obzir daljšo časovno skalo, po drugi strani se pa na koncu le omejuje na očinke podnebja v obdobju zadnjih 100 let ali še manj.
Če se mene vpraša je treba klimo (ogrevanje) in njene učinke dejansko gledati na daljši časovni rok. Pri res dolgih časovnih rokih pa postanejo taka iztopanja oz. ogrevanja praktično nepomembna. Vendar je v tem primeru tudi preživetje človeštva relativno nepomembno!
Zdaj si pa razlagajte (mislite) kar si hočete! :D

Thomas ::

Se pravi verjamete, da je včasih bilo tudi topleje kot je danes. Toda "ljudi moti ogrevanje".

Kaj boste naredili? Se boste nehali voziti z avtomobili? Boste nehali kuriti pozimi? Šizili čez Ameriko?

Kaj boste počeli?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sid Izprijeni ::

> Se pravi verjamete, da je včasih bilo tudi topleje kot je danes. Toda "ljudi moti ogrevanje".

Ja kaj pa zavijaš z očmi? Šur, da priznamo vse te temperaurne spremembe. Meni osebno samo ni prav, da bi še ljudje pomagali pri tem, sploh če pomagamo pri segrevanju, ker mi je že itak prevroče in mi prav nič ne paše, da se bom čez 20 let moral pozimi vozit bordat na Norveško (ok, to si malo izmišljujem ;)). Pa tudi nič mi ne paše, da se stalijo polarni ledeniki in narasla gladina spremeni obale Evrope in sveta, s tem pa drastično opustoši tudi posamezna mesta in zajebe milijone ljudi.

> Kaj boste naredili? Se boste nehali voziti z avtomobili? Boste nehali kuriti pozimi? Šizili čez Ameriko?

Ja, vsakič ko greš v delikateso po 10 dag posebne, ti res ni treba sesti v avto. Bicikel je, razen v snegu in dežju, povsem ustrezna rešitev, če ti je pešačenje muka. Pa da itak ne omenjam investiranja v javne transportne sisteme. Recimo z večjimi davki na avte. Pri ogrevanju se lahko dosti prišpara, če več investiraš v dobro izolacijo ipd. Tudi navada, da je pozimi pa lahko malo bolj mrzlo, bi bila dobrodošla. Tako furajno marsikje na Japonskem. Možnosti je še milijon.

Šizili čez Ameriko bomo tudi, sploh dokler bojo ravnali z okoljem kot svinje z mehom in bojo imeli administracije a-la Bush mali, ki je med drugim:
- zmanjšal podporo raziskavam obnovljivih energetskih virov za 50%;
- zmanjšal podporo raziskavam čistejših in učinkovitejših avtov in tovornjakov za 28%;
- prelomil predvolilno obljubo o investiranju 100 milijonov dolarjev na leto v ohranjanje deževnega gozda;
- umaknil podpisa s Koytskega protokola, ki ga je sicer podpisalo 178 držav;
- zmanjšal proračun Agencije za zaščito okolja (Environmental Protection Agency) za pol milijarde dolarjev;
- opustil predvolilne zaobljube o reguliranju emisij CO2;
- etc.

Potem bojo pa piskali, ko bo Miami pod vodo...

> Kaj boste počeli?

Vem, da tebe nič ne prepriča, ampak če že vprašaš, bi odgovor bil, da je za začetek že dovolj, če priznaš, da utegne človekovo ravnanje imeti negativne posledice na globalno segrevanje oz. k njemu pripomore. Kaj naprej, je pa naslednja naloga.

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

Thomas ::

Po eni slepi in neumni sreči, nekoliko pripomoremo k ogrevanju. Kar ni nič hudega, prej je zaželjeno. Tudi če nekateri tega ne marajo. Toda če bi bilo obratno, bi bilo pa še veliko več (takrat upravičenega) jamra.

Obrnili pa zdej z biciklizmom tega trenda ne bomo. Več jedrskih elektrarn, manj dizla in več bencinarjev, ogrevanje s plinom - je kvečjemu učinkovito za emisije ceodva.

Se pa ogrevanje zaradi tega ne bo nehalo. Kaj pa če ima Ljubljana Portoroško klimo? Boljš, kot Portorož Kranjskogorsko!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Kakšno klimo bo pa takrat imel Portorož? Saharsko?

In zakaj bi bilo ogrevanje ozračja zaželeno?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BigWhale ::

"Is it too hot for you?"
"NO! I just LOVE it when sweat is flowing down my ass crack like Niagara!"

:P

(typo fixed ;>)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Sid Izprijeni ::

> Po eni slepi in neumni sreči, nekoliko pripomoremo k ogrevanju. Kar ni nič hudega, prej je zaželjeno.

Ja, kako pa ti to tako ziher veš? Predvidevaš, domnevaš na osnovi teorij.

Ki pa so samo teorije...

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

Thomas ::

> Kakšno klimo bo pa takrat imel Portorož?

Dubrovniško. Dubrovnik pa Larnaško (Ciper), samo bolj mokro.

Kairo pa tako kot danes, samo več dežja.

Če se poveča izhlapevanje iz oceanov, je tudi več dežja. To niso "samo teorije" pač pa tako priča geološka data. Tudi zelo logično je.

Trenutne suše, pa niso statistično pomembne.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sid Izprijeni ::

> Trenutne suše, pa niso statistično pomembne.

Za statistiko so res t.i. p***** dim, za nas tukaj in zdaj so pa kar zelo pomembne.

Jebi ga, ampak stabilizirali smo se na trenutno (oz. izpred parih let) klimo. Zaenkrat še nimamo nobenih pametnih scenarijev, kako se prilagajati na spreminjajočo se klimo. Kaj šele, da bi dejansko ukrepali.

No, razen, da se malo pomujamo in vsaj čimmanj pomagamo k ogrevanju, pri tem pa seveda začnemo tumbati kako se prilagoditi novim razmeram.

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

Thomas ::

Jest nasprotno mislim, naj gre ogrevanje kar svojo pot. Sploh se ne smemo dosti vznemirjati zaradi njega.

Ker pomagali s Kyoto protokolom ne bomo nič. Kvečjemu povzročili ekonomsko krizo. Ali pa celo pospešili ogrevanje. S pogozdovanjem že. Več biomase, več metana, ki je veliko bolj učinkovit toplogredni plin kot ceodva.

No, za tiste, ki jim ne pada rdeča (zelena) zavesa na oči, ko prebirajo moje zaničljive spise o Greenpeaceu in podobnih bandah pa tale zanimivost:

Ko infrardeči foton zapusti od Sonca segreta tla, ga ne more ustaviti ne kisikova in ne dušikova molekula. Absorbira ga molekula ogljikovega dioksida in zato pridobi na hitrosti. Kakor bi s puško ustrelili v biljardno kroglo. Potem pride do povprečno 50.000 trkov z okoliškimi molekulami dušika in kisika, preden ta ceodva molekula odda ta višek energije.

Tako deluje topla greda.





:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Itak, več izhlapevanja, več dežja. Lahko še poveš, od kod bi voda izhlapevala (suša) in kam bi padala (poplave)?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Izhlapeva iz morja. Pada pa tako na morje, kot na kopno.

Poplave? Ne hodi živet blizu k reki! Ali pa ne jamraj, če te poplavi. Poznam tipusa, ki je zgradil novo gostilno manj kot 5 metrov nad vodo. Pol bo pa jokal in škripal z zobmi. Poplava seveda pride.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sid Izprijeni ::

> Ne hodi živet blizu k reki!

Ful butast nasvet za recimo celo Nizozemsko, New York, Sydney, Miami, London, Pariz, Hong Kong, Šanghaj in stotine drugih mest. Ne samo zaradi rek. Če se dvigne gladina morja, so vsa ta mesta in kraji v kaši.

Ok, ne vemo, koliko res mi vplivamo na globalno segrevanje, koliko pa se to dogaja spontano. Vendarle pa ni za srat, če obstaja majhna možnost, da smo tudi mi krivi. Sploh ker je od usode omenjene peščice mest pravzaprav odvisna globalna družba.

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.
««
2 / 386
»»