» »

Priklop štedilnika!

Priklop štedilnika!

lukak ::

Živjo!!!

Mam en problemčk. Menjam štedilnik in ima stari štedilnik 4 žice novi pa 3. Drama...

Stari: črna, rjava, modra, rumeno-zelena
Novi: črna, modra, rumeno-zelena

Druga stran (iz stene) je pa ene 6 žic pa vse neki "prebrikan" rdeča tanjša na katero sta skupaj zvezani modra in rjava žica iz starega štedilnika, zeleno rumena žica iz stene ni uporabljena ostali žici pa sta zvezani na črne (temne) in vse neki po dvakrat. Me zanima če bi mi znal kdo pomagat iz tega zmedenga opisa.

Zanima me kaj točno pomenijo barve starih žic, in ali je to mišljeno za enofazni tok ali trofazni.

Ali lahko zvežem tko, da modro žico zvežem tja kjer sta bili prej modra in rjava, rumeno zeleno tja kjer je bila prej rumeno zelena in črno tja kjer je bila prej črna.

Zanima me vsaj kaj pomenijo barve žic rdeča, modra, rjava, črna...

Hvala!!!

Luka
  • spremenil: Azrael ()

kozi ::

So te žice na katerega je bil priklopljen štedilnik iz enega kabla ali pa so razmetane po dozi in prihajajo iz različnih kablov ali smeri .
barve pa naj bi bile rumeno zelena - ozemljitev
modra - nula
črna ali rjava - faza
rdeča - ?
Če ni kakšen domači mojster kje kaj drugače zvezal bi naj bilo pravilno tako kot si napisal.

gumby ::

ce imas moznost daj poslikat priklop na stedilniku in dozo. barve ponavadi ne pomagajo dosti, sploh ce je instalacija bolj "po domace" narejena...

Pyr0Beast ::

Pr domači izvedbi je modra velikokrat faza.;((
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Imam občutek, da elektrika iz te doze pelje še nekam drugam, zato tiste brike in če boš razdr vse skupaj, utegne zmanjkati elektrike še v neki vtičnici, luči ali kar sobi... Res bi prišla prav slika tega sračjega gnezda.

Vodnik rdeče barve je svoj čas bil za ozemljitev (nekako do leta 1960 ali 70), vendar v primeru raznih "mojstrov" podatek o barvah vodnikov ne pomeni nič, oz. ni nekaj na kar se lahko zanašaš.

Obstaja tudi možnost, da je kdo na starem štedilniku priklopil kabel narobe, kar se tiče barve vodnikov. Odpri priključno omarico na starem štedilniku in poglej kako je spojeno tam, opis ali še bolje slika bo prišla zelo prav.
Nekoč je bil Slo-tech.

gumby ::

barve ne pomenijo nic... sem ze videl 100x100 dozo z priblizno 20 belimi zicami>:D
pol se pa znajdi


edit: samo belimi zicami, da ne bo nesporazuma:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

lukak ::

Sm rešu situacijo.

Je prišel mojstr pa je mal pogledu in mi je potem vse razložu, tko da sem potem pravilno zvezau.

Zvezan je blo na dve faze, tko da sm star kabel uporabu za priklop novega štedilnika.
V glavnem rjava in črna sta zdej faza modra nula in rumeno-zelena ozemljitev kar je pri tej hiši tud zvezan na nulo.

Mojstr je z lučko preveru kjera je nula. Zanima me če lučka zagori tud če povežeš fazo in ozemljitev če je ta res ozemljitev in ne tko kot tuki k je stara inštalacija in so vse ozemljitve zvezane na nulo.

Me zanima, če je na netu kkšn uporaben priročnik al pa kej podobnga, da bi se mal poučil o praktičnih zadevah, ki jih rabiš za vezave v hiši pa še kej teorije, da bi to mal bl razumel npr.: zakaj ozemljitev, kam gre ozemljitev, kako se vežejo križna in izmenična stikala, v čem je razlika, enofazni trofazni tok...

Hvala za vso vašo pomoč...

Lp Luka!

gumby ::

ozemljitev in nula je vecinoma povezana, ni pa nujno. odvisno od sistema instalacije...
ne bom zdaj bluzil o tem tule, najboljse bo, ce pogledas v kako knjigo o elektroinstalacijah (stvar ni tako zelo enostavna, kot folk misli):)

Pyr0Beast ::

Če zvežeš nulo in katerokoli ozemljitev, bi moglo varovalke vn FUxnt.
Glede knjige se mi zdi da mam eno zelo dobro doma, sam ne vem če jo v knjižnici dobiš. Neki, se mi zdi Elektrotehnika v slikah.:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gumby ::

>>Če zvežeš nulo in katerokoli ozemljitev, bi moglo varovalke vn FUxnt.

ne bluzit plz:\

baresi ::

Malo je zamenjal varovalko in FID stikalo.
lp baresi

Azrael ::

Če zvežeš nulo in katerokoli ozemljitev, bi moglo varovalke vn FUxnt.

Varovalko (avtomatsko ali taljivo) v tem primeru vsekakor ne, FID stikalo pa vsekakor.
Varovalke, če je inštalacija prav zvezana, so samo v faznih vodnikih in v tem primeru nimajo nobene direktne zveze z nulo in ozemljitvijo.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Pyr0Beast ::

Voops, mal sem zaj... sori :D
Sm mislu napisat da če skleneš fazo in nulo ali ozemljitev.
Ča maš ozemljitev prek fida povezano na nulo močno dvomm da bi fid vn vrglo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Ponavadi, če skleneš nulo in ozemljitev FID izpade.

Nula ima, ker je obremenjena, običajno nekoliko slabše kontakte na spojih, kot ozemljitev, ker so tam tokovi običajno neznatni. V tem primeru večina toka steče po ozemljitvi in FID izpade.

Ni pa to nujno, lahko se zgodi ravno obratno in onemogočiš FID! Vse je odvisno od stanja inštalacije.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Jst sem mislu neobremenjeno :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

Gumby:

Slučajno veš za naslov kakšne?

(Knjige namreč:D )

Imam že nekaj prakse pa bi si rad še teoretično znanje izpopolnil.:8)
Never trust a computer you can't throw out a window

gumby ::

highlag: kaki ucbeniki za sredjo solo so ziher na mestu, za silo je tud elektrotehniski prirocnik dober.
tocnih naslovov pa ne vem, ker je ze doooolgo tega, da sem v solo hodil:D


FID 30mA ponavadi leti ven, ce sklenes nulo in zemljo (ni pa nujno), 300mA in 500mA pa naceloma ne (lahko pa tudi)... stvar je odvisna od marsicesa, tudi od trenutne porabe naprimer

Highlag ::

Imam še skaraj vse knjige iz srednje elekro šole, pa ti povem, da ni v njih nič pametnega.

Elektrotehnični priročnik tudi imam, pa v nisem kakše teorije o inštalacijah našel :(

Še iščem. :D
Never trust a computer you can't throw out a window

gumby ::

hmm... elektrotehniski prirocnik je zelo suhoparna stvar, ampak najdes pa prakticno vse informacije not, ki jih rabis...

sicer pa ne mi rect da v nobenem ucbeniku za smer energetika ni nic o instalacijah:\

K0K0 ::

A je pri štedilniku kej važn na kater kabel je priklopljena faza (moder,rjav) ?

milica ::

rjava-faza
modra-nula

Azrael ::

Ne razumem tvojega vprašanja najbolje, ampak zelo priporočljiv je pravilen priklop faze in nule na štedilnik (oz. vsak tak porabnik, ki ima označeno, kaj priklopiti na katero priključno sponko), ker se drugače rado zmeša signalnim lučkam, pa tudi varnostno ni najbolje, ker potem s stikali ne prekinjaš faze ampak nulo. V primeru okvare je to lahko zelo nevarno.

Za barve vodnikov je tudi dobro, da jih spojiš tako kot je priporočeno, manj težav, če pozneje kaj spreminjaš:
Črn in rjav vodnik = faze
Moder = nula
Rumeno zelen = ozemljitev
Nekoč je bil Slo-tech.

K0K0 ::

Vbistvu me zanima če lahko štedilnik crkne oz se vžge če priklopim fazo na nulo?
Ker glih to se mi je dons nardil na 2 meseca starem štedilniku, ko sem si kuhal kofe na elektro plati, se je po petih minutah žačel kadit iz knofov.
Mislim da plošče do sedaj ni nihče uporablkov, ker ima štedilnik 3 pline in eno elektro ploščo. Drugač je iskra na plinu čist lepo delala.

Jest sm zvezov modro z modro, rjavo z rjavo in rumeno zeleno z rumeno zeleno nisem pa preverila če je rjava res faza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: K0K0 ()

Azrael ::

To je drugo, slabo narejena inštalacija v štedilniku, najbrž slabi ali slabo stisnjeni kabelski čevlji, mogoče je tudi stikalo slabo, v glavnem nekje je slab kontakt. Če se ni smodilo v priključni omarici, ki si jo priklopil, ti nisi kriv tega.

El. vžig za plin kuri samo nekaj W in še to samo takrat, ko daje iskro in tam se take napake ne morejo zgoditi.

Plošča štedilnika ni majhen porabnik in tam se napake hitro pokažejo z dimnimi signali. Ti kar lepo pokliči servis, saj imaš garancijo, to ni tvoja napaka, razen če je že tolikkrat kaj prekipelo, da je zamazana tudi notranjost štedilnika. samo za take stvari se je običajno treba "truditi" vsaj kakšnih 10 let.

Glede nevarnosti pri zamenjani fazi in nuli je to v primeru, če imaš zaščitno ozemljitev izvedeno brez FID stikala. Takrat bi v primeru preboja na kuhalni plošči, le ta začela greti, čeprav je stikalo izklopljeno.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

baresi ::

Če si med sabo zamenjal fazo pa nulo, štedilnik ne sme crkniti v nobenem primeru.Lahko se dogaja to kar ti je napisal Azrael, s tem da mislim da morajo biti stikala za vklop dvopolna, torej izklopi fazo ter nulo hkrati. Vzrok je po mojem slaba kvaliteta štedilnika, ali je kakšna čudna firma, ali je kakšen delavec mel rojstni dan ko so ga sestavljali.
lp baresi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: baresi ()

K0K0 ::

Pol nism jest kriv juhu :D
Firma je elektrolux.
Šporhed je bil kupljen v Merkurju na hrvaškem, ker je bil mišljen za vikend sam ker takrat vikenda nismo dokončali in smo ga pač vzeli domov.
A mislte da bi mi v slo. Merkurju priznali garancijo?
Če se ne motim je na embalaži pisal da je ovznik za hrvaško Merkur d.d. Ljubljana al neki tazga. A to kej pomaga?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: K0K0 ()

Azrael ::

Nisem ziher, če ima Electrolux evropsko garancijo. Če bobdo pri Merkurju komplicirali se obrni še na Eelectrolux. SLO.
Nekoč je bil Slo-tech.

baresi ::

Mislim da je za evropsko garancijo pomemben znak CE, samo nisem siguren. Pogej, če je kje na štedilniku taka nalepka ali oznaka. V vsakem primeru je treba štedilnik redno prešlatati, ker nikjer ne piše da je samo ena napaka. Posebej, ker je kombinirani.
lp baresi

Tomay ::

Jaz sem si sposodil to knjigo za osnove instalacij:

AVTOR................... : Ravnikar, Ivan - avtor
NASLOV.................. : Električne inštalacije
SPLOŠNO O IZDAJI........ : 3., predelana izd., 4. natis
IMPRESUM................ : Ljubljana : Tehniška založba Slovenije, 2004
FIZIČNI OPIS............ : 325 str. : ilustr., tabele , 24 cm
ISBN.................... : 86-365-0230-6
PREDMETNE OZNAKE........ : Električne inštalacije - Učbeniki za srednje šole

Kljub temu, da znam "vse" za resnejše vezave pokličem nekoga z malo več prakse pri elektriki, čeprav znam zvezat menjalno stikalo, pa tudi z električno omarico bi znal zvezat. Videl pa sem že pogosto kaj vse naredijo "domači" električarji.

Aja CE znak nima nobene veze z garancijo. To moraš vprašat pri uvozniku.
Voodoo 4Ever

Pyr0Beast ::

Hmmm ... CE je kolikor vem za skladnost z merili EU, če izdelek tega znaka nima, sa baje nebi smel prodajat.
Glede štromarije, če se želiš naučiti, kako se stvarem streže, je najboljš, da greš za teden ali dva el. omare šravfat oz. izdelovat. Zveš use, kar rabiš zvedeti :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MChip ::

joj ej folk ..iz enga preprostega vprašanja ste nardil tako BUM temo ....:|
Laško je zakon

int47 ::

Če na sponko štedilnika, označeno z L, priključiš L1, na sponko N, pa L2, ali L3, je namesto na 230V priključen na 400V!
Pri eno-faznem priklopu ni te nevarnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129204 (2377) mirator
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315150 (6305) starfotr
»

Katera barva žice je ozemljitev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2642002 (33739) St235
»

Tri faze v eno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3010596 (8471) FX6300B
»

2 fazi -> vticnico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153300 (3016) st0jko

Več podobnih tem