» »

Teorija Usode

Teorija Usode

1
2
»

Thomas ::

> bo vse posledica igre delcev.

No, bolj precizno in korektno rečeno - bo posledica (edinega možnega) časovnega razvoja valovne funkcije. Delci in njihova igra so že posledica veljavnosti valovne funkcije.

whatever ::

Berem Accerelando, ko mam čas in voljo. Tam nekje razlaga, kako družbeno pomembno je ohranjanje iluzije svobodne volje. Brez te iluzije družba nekako ne zmore. Zanimivo.


Ja, sej če pomisliš, da je vse kar narediš v življenju usojeno in tudi spremembe, ki jih narediš sam so usojene, pol je tak vse brezveze... Ni zdravo tak razmišljat, razen če si satanist ali SL4 - slednje rešuje pred mislijo o temačni usodi "vera" v ultratehnologijo, prvi pa si temačne usode celo želijo. Jst se bom še vedno oklepal "vere" v svobodno voljo, ker je bolj v skladu z mojo memsko koalicijo. Vsaj dokler ni nedvoumnega 100% dokaza za nasprotno in govorimo o interpretacijah raznih fizikalnih teorij. Kako je pa s slednjimi, pa itak vemo - se izključujejo, dopolnjujejo, predvsem pa spreminjajo skozi čas.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

jype ::

Veljavnost valovne funkcije ne izkljucuje svobodne volje, saj na interakcije lahko pomembno vplivamo. Matr smo naivni :)

gzibret ::

> Se strinjaš?

Ne bom odgovoril, ker ne vem odgovora. Meni se le nekaj dozdeva, ampak za "resne" znanstvenike to ne velja nič. Neki kemijski procesi že gonijo naše odločitve (refleksi, pogojeno vedenje, senzorika...), vendar je veliko vprašanje, če se to dogaja pri vseh procesih. No, ne vem... Biologi sicer imajo pripravljen odgovor, ampak nisem čisto prepričan, če jim lahko 100% verjamemo.

Se pa strinjam z whatever-om.

Thomas - a si prav napisal "Accerelando"? Sem googlav, pa nič, tudi cobiss me pusti mrzlega. Kaj je to, kdo je avtor?
Vse je za neki dobr!

cholt45 ::

In kaj se bo zgodilo, če bi, čebi slučajno rešili enačbo in nebi bilo nobene neznanke več?Do tega bi lahko le prišli kot zunanji opazovalec(Lahko da fizično prisotni v njem)-Ubermensch-bog, ali bi potem tale sistem še dalje obstal?
Sesun^2?

whatever ::

Pa rečimo še kaj na temo družbenega funkcioniranja.
Lahko da imate nasprotniki svobodne volje in zagovorniki determinizma celo prav. Pa recimo, da imate prav in bi se to nekoč nedvoumno in 100% dokazalo. Kakšne spremembe bi to prineslo v funkcioniranju družbe? IMO potem ni več nobenega razloga za to,
da bi na primer sodniki še naprej kaznovali in zapirali zločince, preganjali teroriste, itd., če pa je to bilo usojeno, da se bo zgodilo in ubogi kriminalec ni mogel nič zoper temu. Tako bi ena temeljnih predpostavk kazenskega prava - da je za zločin obstajal motiv oziroma volja, postala brezpredmetna, ker zločinec ni mogel zoper temu nič, torej je nedolžen. Zapirali bi jih lahko kvečjemu še takrat, če bi se ugotovilo, da obstaja pri povzročiteljih kriminalnih dejanj bistveno večja možnost za vnovično ponovitev teh dejanj (in to je dejstvo že danes). To pa bi pomenilo, da imajo eni ljudje "temačnejšo" usodo od drugih. Če gremo še dlje - s tem bi se zamajala in zrušila tudi floskula kapitalizma, češ da imamo vsi ljudje za uspeh že v štartu popolnoma enake možnosti za uspeh in smo sami krivi, če jih ne izkoristimo. Kaj pa na to porečeš kot goreč zagovornik kapitalizma, Thomas? Pa
da me ne bo kdo narobe razumel, nisem zagovornik komunizma (čeprav mi je pri njem njegova teoretična osnova zelo všeč) ali kakšnega drugega gospodarskega sistema ali bohnedaj drugačne politične ureditve (razen demokracije). Ampak tudi kapitalizem mi ne diši tako zelo kot nekaterim.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

cholt45 ::

Po moje bi se stvar sesula vase, kao hitro bi prišlo do popolnega spoznanja življenja-sistema!Tak da nebi mel glih kaj preveč placa za predalčkanje ljudi:D . Če pa bi obstal, bo pa pač lepi povod za new world order, za novo revolucijo! Vprašanje če bi potem vse skupaj imelo smisel in s čim bi osmislil svoj obstoj? Sam bi ustvaril nov sistem in ga potem 5miljard let opazoval kako se razvija?:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cholt45 ()

whatever ::

Sam bi ustvaril nov sistem in ga potem 5miljard let opazoval kako se razvija?

Dvomim, da bi ti bilo usojeno živeti 5 milijard let na tem substratu. Potem bi bila edina rešitev, preden bi vsi ponoreli, res protokol.:)
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

_marko ::

gzibret:
Zaenkrat nič ne kaže, da bi človek oz. možgani delovali na kvantnem nivoju. Če si to mislil.
Zdi se mi, da ne. Povej več.

->IMO potem ni več nobenega razloga za to,da bi na primer sodniki še naprej kaznovali in zapirali zločince, preganjali teroriste, itd.
Ravno to, da nimamo svobodne volje nam prepriči, da bi se zgodil tvoj scenarij. Ne izide se pri p/p! :))
Hecno, ne? :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

whatever ::

Ravno to, da nimamo svobodne volje nam prepriči, da bi se zgodil tvoj scenarij.
Zakaj? Če je tako usojeno, se lahko tako zgodi. Pa kaj si mislil pod "tvoj scenarij"? To, da ne bi imelo več smisla zapirati zločincev, bi bila čisto zdravorazumska reakcija na nedvoumen dokaz o determiniranosti usode.
Ne izide se pri p/p!
Veš kaj, jst ne verjamem čisto v ta p/p in da vse kar delamo delamo samo po tem pravilu. IMO NE ravnaš vedno v smeri max pleasure/min pain. Lep primer je recimo en nadarjen poba, ki je želel pomagati ljudem in se je pri 14 letih fental, da bi lahko daroval po smrti svoje organe. Ni imel bogve kaj pleasurja od tega, paina pa zelo veliko. Pa vem to tudi iz lastnih izkušenj, o katerih pa ne bi govoril.
Če potegnem neko vzporednico s teorijo p/p z matematiko:
V zapletenih aksiomatskih sistemih obstaja paradoks lažnivca. Da bi se temu paradoksu izognili, mora biti teorija precej enostavna, s tako teorijo pa ne zaobjameš kaj dosti v realnosti uporabnega. Tako da p/p - v določenih primerih DA, ampak absolutna resnica pa to NI!
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

_marko ::

->Lep primer je recimo en nadarjen poba, ki je želel pomagati ljudem in se je pri 14 letih fental
Učitno mu je željo uspelo uresničiti, ane...
Vedno izračunaš po p/p, če se ti pa vedno izide je pa druga tema.

Če ti ne poznaš vseh parametrov glede določenih odločitev še ne pomeni, da ni p/p, da pa je to zdaj naenkrat svobodna volja pa nebi ravno verjel.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

_marko ::

Aja... še to:
Če ne p/p, kaj druga te pa motivira v določena dejanja?
(npr nagoni in podobno so vsi zaobjeti v p/p enačbo)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

> gzibret: Zaenkrat nič ne kaže, da bi človek oz. možgani delovali na kvantnem nivoju. Če si to mislil. Zdi se mi, da ne. Povej več.

Veliko sem že napisal v tej temi. Drugače pa jaz gledam na človeško bitje kot nekaj več, kot le materijo ali pa kot na materijo in formo. Ne bom obširno razlagal zadev, lahko pa si več prebereš npr. v tej knjigi, če te zanima.
Vse je za neki dobr!

jype ::

Pazite, kam odfilozofirate. Saj veste, kako je z vesoljem.

There is a theory that states: "If anyone finds out what the universe
is for it will disappear and be replaced by something even more bizzarely
inexplicable."

There is another theory that states: "This has already happened ...."

gzibret ::

Štoparski vodnik....
Vse je za neki dobr!

nicnevem ::

Zakaj naj ne bi bilo smiselno zapirati zločincev in zakaj naj bi sodni sistem razpadel ob nedvoumnem dokazu determinizma?

No, IMHO svobodna volja nikakor ni pogoj za funkcioniranje tega. S tem ko posameznik vidi, kako nekega pobalina zaprejo, v svoje kalkulacije všteje ta potencialni pain in zaradi tega malo bolj pomisli, če se mu splača iti "mutne posle". Ob odsotnosti kazni, ki (dokaj verjetno) doleti te prestopnike, pa te palice pač ni. Ostane samo korenček.

Kot je že marko rekel, p/p je alfa in omega - no, skoraj. :)
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

gzibret ::

> zaradi tega malo bolj pomisli, če se mu splača iti "mutne posle".

Kaj pomisli? Nič ne pomisli, če je že vse v naprej determinirano.
Vse je za neki dobr!

kopriwa ::

pomisli, samo se že ve kaj pomisli

gzibret ::

Kdo to ve?
Vse je za neki dobr!

nicnevem ::

> Kaj pomisli? Nič ne pomisli, če je že vse v naprej determinirano.

Še vedno lahko deterministično pomisli. :)

No,predstavljam si pač nek computing, ki se izvrši z drugimi parametri. Namesto "samo korenček" se vanj primeša še "palica". Tukaj res ne vidim kakega problema. Ni pa to svobodna volja v "klasičnem smislu", vendar se s tem brez težav sprijaznim. :)
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

_marko ::

En pogoj več, ki vpliva na p/p.
Če grem v zapor se tam nebom imel fajn. Mogoče nebi bilo tako dobro biti zločinec.
Najbolj smešno je to, da VSAK izmed nas bi pod ISTIMI pogoji zračunal točno enak odgovor oz dejanje.
Ampak, tega v realnosti ne vidimo, saj že substrat ni 2x enak na tem svetu, torej vsak posameznik nujno izračuna sklop različnih parametrov ter nato odgovori(včasih je odgovor enak, včasih ne, enečba se pri vsakem posamezniku malenskost razlikuje, ampak osnova pa je vedno in povsod p/p).
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Deterministično vesolje in svobodna volja - miselni poskus (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15419872 (18144) Saladin
»

Je zgodba že vnaprej določena? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17123305 (19651) Timurlenk
»

Determinizem in svobodna volja (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
63260490 (54457) Pyr0Beast
»

Možganski skenerji lahko predvidevajo človeška dejanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18713399 (10095) Sputnik59
»

Pogled v prihodnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
797066 (5139) _marko

Več podobnih tem