» »

24-pin KONEKTOR na matični plošči in 20-pin na napajalniku

24-pin KONEKTOR na matični plošči in 20-pin na napajalniku

WinXP ::

Imam eno ploščo z 24PIN konektorjem za priključitev napajalnika. Problem je pa ko vklopim NAPAJALNIK dam najprej samo 20-pin v 24pinsko na plošči pa komponente še ne zalaufajo.
Moral bi pa dat 20+4 PINA vem,ampak ima ta matična smotano obrnjene luknje oz.ZAREZE s pini.
GLEJ SLIKO!

Torej ali se sme 4-pinski konektor obrnit v KONTRA smer (da ni v tej smeri kot 20 pinski?)Ker mu po luknjah tko paše...ampak to sem probal pa se PC potem ne prižge.Ali pa je vseeno bolje raje "na silo" dati 4pin da bo v isti smeri kot 20pin konektor?


4PIN v KONTRA smeri od 20pin (paše po zarezah,vendar se potem PC ne zažene)


slika 2




(sicer če dam pa ta konektor 4pina na DODATNO napajanje PC zalaufa,ampak malo nekaj hrešči se mi zdi v napajalniku,ne prideš pa v Bios,ker vseeno ni to napajanje namenjeno za ta 4pin ampak še za dodatno napajanje če ga napajalnik ima - tale moj ga nima...)
KAJ NAJ NAREDIM?
  • zavaroval slike: bluefish ()

jest10 ::

KAJ NAJ NAREDIM?

Takoj nehaš šlatati računalnik in povabiš soseda, da ti za 1pir pravilno priklopi.
Če nisi celo že uspel skuriti plate...

CrustyDOD ::

Rabiš napajalnik, ki podpira 24 pin konektorje..
Ta 4pin na sliki, ki ga poskušaš dati tja notri gre čisto drugam! Poglej navodila od matične! Sam ne ga tja notri tišat ker ni za tja.

Nov napajalnik bo treba..

jest10 ::

24pin priklop NI nujen! Je le zaželjn, če imaš konkretnejšo PCI-E grafično. Plata je sposobna normalno delovati tudi le z 20pin + 4pin 12V

WinXP ::

A lahko dam potem ta 4pin v DODATNO napajanje ki je čisto na drugi strani plošče (zgoraj)? (ne v tega poleg ki je za 20+4 pin)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WinXP ()

CrustyDOD ::

jest10, ah tega pa nism vedu :)

WinXP, ja tja ga morš dat.

bond007 ::

Ti pa si norc - ne morš kr tišat, pa obračat, če ne gre not :\ Kot so ti povedal, priklopi 20 pinskega normalno, tist 4 pinski pa gre čist na drug konc plate... In ko to dvoje priklopiš, bi skor moralo delat...

R O N I N ::

Jao, jao!:O;(( Mislm, nikol mi ni blo jasno, kako eni lahko na tak način skurjo plate, ker so že konektorji narejeni tako, da je vsaki tajnici jasno kam kej paše! Mislm, če se ti ne da vzet navodil od matične v roko, kjer je s slikcami ponazorjeno kako moraš kaj priključit in kam, potem kar skuri matično! In ti greš še na silo nek konektor rint v matično!?! Si vsaj napetosti preveril? Res si Kekec! Edin pameten nasvet za take kot si ti je, da nikoli več ne odpiraš ohišja računalnika. :P

Pa tisto na levi strani zgoraj ni dodatno napajanje ampak je napajanje za procesor! Sramota! :8) To spet niso Lego kocke! :D

LuGi ::



epic.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

R O N I N ::

Hja, res. Še 20 pinski konektor se mi zdi da je narobe priključen. :D Samo upam da se WinXP ne bo smrtno ponesrečil pri teh res težko doumljivih vezavah...
Mogoče je pa vse skupaj le ena zelo neslana šala. :)

Vanadium ::



epic.


Če je skuru je potem Epic fail :D

Wox ::

Amerikanizacija na celi črti. Počasi bo že en opral mačka v pralnem stroju.

R O N I N ::

Sej ga daš na silo notr, pa gre... :D

WinXP ::

Sej ga daš na silo notr, pa gre... :D

Počasi,kaj vam je...Ma nism nč skuril...sj pazim...vem pa da se lahko bolj neizkušenim to zgodi...

Samo vprašal sm,tisto s slike pa...nism takrat prižgal napajalnik samo za fotografijo je tko...normalno da sem konektorje potisnil do konca,kaj vam je...

Samo vedel nisem a gre 4pin lahko v dodatno ali mora bit skupaj z unim 20+4.
In kot vidim gre lahko v dodatno in zdaj PC dobro laufa.
Sem pa pazil na to,ja.No vaši nasveti bodo prišli prav še neizkušenim ker se lahko "skuri"...

R O N I N ::

Aja oprosti! Vidim, da si zelo izkušenj... No lepo da si dal v dodatno in da si porinil do konca...

WinXP ::

:)Važno je da smo uštimal,pa da za drugič vem da se komotno lahko 4pin vklopi v dodatno napajanje ki je zgoraj na plošči.;)

kixs ::

Sej tisti 4-pin konektor je namenjen dodatnemu napajanju procesorja in cisto nic drugem in je locen od ATX napajanja.

Ce bi imel 24-pin ATX napajalni kabel, bi bil ta lahko razdeljen na 20+4 in bi bil ta 4-pin konektor na istem sklopu zic kot ostalih 20 in ga tudi ne bi mogel kar tako vtaknit kam drugam - razen na silo - kar je vedno napacna pot!

R O N I N ::

Ja novi napajalniki imajo kabel 20+4 pin, da so združljivi s starimi matičnimi, ki imajo samo 20pin konektor, potem pa še 2x4 pinski konektor za napajanje procesorja. Če imaš dual core je dovolj le en 4pin konektor v priključku, če imaš quad pa je dobro da priključiš oba. Odvisno od porabe procesorja. Sam imam priključene vse konektorje, 20+4 pin in 2x4 pin in prav je tako, da dela tako kot mora in je sistem stabilen. Pa še en 6+2 pinski za PCI-e grafično.

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Ajejejej....:)

Najprvo, bravo!

Nisi prvi, nisi edini, slika je pa vseeno vredna vseh pohval za neumnost.

Sedanje plošče uporabljajo razširjen standard ATX v2.0 in višje. Ker se ti najbrž ne da brat, sicer podobnih neumnosti kot so na tvoji sliki sploh ne bi počel, ti na kratko razložim:

20 ali 24 pinski konektor
20+4 pin konektor je glavni napajalni konektor. V ta konektor priključimo 20 ali 24 pinski kabel, odvisno od tipa napajalnika. Delovati morata oba tipa napajalnikov, vkolikor sta seveda dovolj močna. Dodatne 4 linije na dodatnem 4-pinskem konektorju so v primeru 24-PIN napajalnika naslednje:
- 12V-rumena
- 5V-rdeča
- 3.3V-oranžna
- GND-črna

4 ali 8 pinski konektor
4 (ali v primeru server plat 8) pinski konektor, ki mu rečemo P4 (P4/P4+ v primeru server plat) konektor, katerega priključimo na ločeno mesto na plošči, kot si ugotovil sam. Ta konektor nam da dodatnih:
- 2x12V (dve rumeni)
- 2xGND (dve črni)

V primeru server plat je to 4x12V in 4xGND.


Barve žic na ATX napajalnikih so vedno le takšne:
12V-Rumena
5V-Rdeča
3.3V-Oranžna
GND-Črna
(so še druge, a zgolj na 20PIN konektorju, zato jih bom zanemaril)

Po barvah kablovja skupaj s prebiranjem manuala torej lahko preprosto izveš, kam kaj paše, brez, da bi karkoli zajebal.

Zdaj pa pozorno beri:
Poleg zgoraj napisanega velja še to: noben napajalni konektor kjerkoli na plošči ne more biti vstavljen narobe, vkolikor ga ne vstavljamo na silo ali narobe obrnjenega kot opisano zgoraj. Vsak konektor moramo vstaviti brez sile in tako, da njegov zatič sovpada z zatičem na mestu, kamor ga vstavljamo. Vkolikor konektor ne gre na svoje mesto z "normalno silo" oz. v normalni smeri, se nehamo truditi in še enkrat preberemo navodila!

Pravilen priklop matične plošče je torej povsem preprosta zadeva, vendar je vseeno potrebna previdnost in preudarnost. Zato, vkolikor zgolj pomislite na kako takšno bedarijo, kot je nasilno vstavljanje konektorjev na zgoraj prikazani način, prepustite delo nekomu drugemu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

mtosev ::



epic.


Če je skuru je potem Epic fail :D

dobro si zrihtal. -.D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

WinXP ::

Oldguy in mtosev:
Rekel sem da je to na sliki TAKO SAMO ZA FOTOGRAFIJO NISEM PA V TEM STANJU PRIŽGAL!8-) Joj...daj prvo preberite,navsezadnje pa PC laufa in je vse v redu...

Pa mislim da bi blo dost komentarjev,glede na to,da smo zadevo rešili...Hvala.

jest10 ::

Oldguy in mtosev:
Rekel sem da je to na sliki TAKO SAMO ZA FOTOGRAFIJO NISEM PA V TEM STANJU PRIŽGAL!8-) Joj...daj prvo preberite,navsezadnje pa PC laufa in je vse v redu...

Pa mislim da bi blo dost komentarjev,glede na to,da smo zadevo rešili...Hvala.


Kako da nisi?

Torej ali se sme 4-pinski konektor obrnit v KONTRA smer (da ni v tej smeri kot 20 pinski?)Ker mu po luknjah tko paše...ampak to sem probal pa se PC potem ne prižge.Ali pa je vseeno bolje raje "na silo" dati 4pin da bo v isti smeri kot 20pin konektor?

WinXP ::

Prižgal sem ko je bil konektor potisnjen DO KONCA ne pa kot na sliki.V tem načinu sem samo fotografiral.A je dosti zdaj s tem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WinXP ()

jest10 ::

Jp, do konca narobe obrnjen. Bravo:P

oldguy ::

Oldguy in mtosev:
Rekel sem da je to na sliki TAKO SAMO ZA FOTOGRAFIJO NISEM PA V TEM STANJU PRIŽGAL!8-) Joj...daj prvo preberite,navsezadnje pa PC laufa in je vse v redu...

Pa mislim da bi blo dost komentarjev,glede na to,da smo zadevo rešili...Hvala.


Lej, saj se ni treba ven vlečt. Pač, neizkušen si še in včasih delaš neumnosti - vsi smo jih sem ter tja. Kar je pomembno, je le da se iz tega kaj naučiš. Zato sem tudi napisal tako dolg post o tako preprosti temi. Ker še zdaleč nisi edini, ki je kaj takšnega poskušal...tudi če ti ne boš razumel/hotel razumeti, bo morda komu koristilo...

Drugače pa seveda, če vse dela, super...:)

Samuel ::

šalabajzer...

WinXP ::

oldguy in jest10 :Res invalidi DO KONCA.A ste res TOLK zabiti,da če se reče DA JE TOOO SAMOOO ZA SLIKOOOOOOOOOO HALO,NENORMALNEŽI????

Pa normalnooo,da ne bo nihče priklopil v takem stanju,ker bi nastal velik stik in uničil komponente.
Kdo se vn vleče? Mislim...

jest10 ::

oldguy in jest10 :Res invalidi DO KONCA.A ste res TOLK zabiti,da če se reče DA JE TOOO SAMOOO ZA SLIKOOOOOOOOOO HALO,NENORMALNEŽI????

Pa normalnooo,da ne bo nihče priklopil v takem stanju,ker bi nastal velik stik in uničil komponente.
Kdo se vn vleče? Mislim...


???
Ej, v prvem postu si napisal, DA SI PRIŽGAL.

Torej ali se sme 4-pinski konektor obrnit v KONTRA smer (da ni v tej smeri kot 20 pinski?)Ker mu po luknjah tko paše...ampak to sem probal pa se PC potem ne prižge.Ali pa je vseeno bolje raje "na silo" dati 4pin da bo v isti smeri kot 20pin konektor?


Daj preberi si lastno pisanje!

Narobe priključeno si prižgal. Konec debate

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

WinXP ::

Ej tega,spet.Prižgal ampak ne kontra z licem na hrbet ampak z licem ob bok.Menda ne moreš ti bolje vedet od mene samega.Na to sem mislil.In končno da ti je kapnilo u glavo da je konec debate.

Pa več mi ne odgovarjat na NOBEN moj POST.

oldguy ::

Do sedaj sem bil prijazen, ampak...

Lej, mulc!

Nehaj se petelinit, nisi v vrtcu in nisi pameten, sprejmi dobronamerne nasvete ki s(m)o ti jih dali v tej temi in nehaj srat po glavah ljudi, ki ti hočejo pomagat. Prižgano, neprižgano, vtaknjeno do konca ali ne, nima veze, TAKO SE STVARI NE DELA.

Če si pameten, se nauči ATX specifikacijo in delaj stvari kot je treba, če si neumen, trobi po svoje kako obvladaš... Če te pri tem skuri, well, we've done more than enough...

Over and out...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

jest10 ::

Ej tega,spet.Prižgal ampak ne kontra z licem na hrbet ampak z licem ob bok.Menda ne moreš ti bolje vedet od mene samega.Na to sem mislil.In končno da ti je kapnilo u glavo da je konec debate.

Pa več mi ne odgovarjat na NOBEN moj POST.

Torej prižgal si narobe priključeno, kot ti pravim že ves čas. Kdaj boš končno dojel?

5er--> ::

Dajmo še v sliki, da se stvar ne bi ponovila.

V glavnem tole:

P4 connector


nikakor ne paše v tole (nima veze kako ga obrneš):

ATX priključek na matični.


Ampak samo v tole:

P4 connector na matični



V tole (prazen del skrajno levo):

ATX priključek na matični.


paše le in samo tole:

Del skrajno desno.

vir: Wikipedia

Če nimaš takega kabla je čisto OK, če ostane ta del konektorja ne priključen.
Lahko se ti celo zgodi, da imaš 20-pinski priključek na matični in 24-pinski napajalni kabel (kar ne škodi).

extra 4 pini



Edit: popravil slike

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

ender ::

Ena stvar, na katero je treba pazit pri 20/24 pinskem ATX konektorju je moč napajalnika - originalna ATX specifikacija je predvidevala večjo moč na 3,3 in 5V linijah, to pa se je kasneje spremenilo, in imaš zdaj večjo moč na 12V, zato se lahko zgodi, da starejše plošče ne bodo stabilne z novimi napajalniki (ponavadi lahko rešiš tako, da vzameš močnejši napajalnik - precej močnejši, kot je bil uporabljen originalno).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Isotropic ::

Rabiš napajalnik, ki podpira 24 pin konektorje..
Ta 4pin na sliki, ki ga poskušaš dati tja notri gre čisto drugam! Poglej navodila od matične! Sam ne ga tja notri tišat ker ni za tja.

Nov napajalnik bo treba..

sta dva taka 4pinska konektorja. en se zdruzi z 20pinskim, drug je pa posebej. pa oba je treba priklopit.

slowie ::

@5er--> :: 13. jan 2010, 10:22:22: Zelo lepo razloženo, hvala lepa! Imam pa samo še eno vprašanje, in upam, da ne bom z obuditvijo te teme hkrati obudil še kakšnih starih duhov... :)

Namreč, imam napajalnik z enim 20-pinskim priključkom in dvema 4-pinskima priključkoma. Če sem pravilno razumel, en 4-pinski predstavlja dodatno glavno napajanje za plošče s 24-pinskimi priključki, drugi 4-pinski priključek pa je za napajanje procesorja. Ne? Do sem vse okej, ampak malo me bega, ker je na moji matični plošči za napajanje procesorja pritrjen 8-pinski priključek, in mi zdaj ni jasno, ali lahko 4-pinski priključek z napajalnika vseeno priključim na 8-pinskega, ali ne?

Plošča je GIGABYTE, GA-MA785GM-US2H.

Hvala in lep pozdrav,
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

mr1two ::

Sliko prosim, če ni pretežko :)

slowie ::

Emm, seveda ni pretežko! :) Ampak ne vem, sliko česa imaš v mislih? Sliko napajalnik kablov? Trenutno je to res neizvedljivo, ampak ko pridem domov, lahko to uredim. Slika plošče je pa v že povezavi do njenih podatkov.
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

oldguy ::

Namreč, imam napajalnik z enim 20-pinskim priključkom in dvema 4-pinskima priključkoma.


Ne potrebuješ slik. Preprosto je. Bodisi ima eden 4-pinski konektor črno-rumene kable, drugi pa oranžno-rdeče-črne kable in se drži glavnega, 20-pinskega kabla (novejši napajalniki - pogosto), bodisi sta oba 4-pinska kabla črno-rumena (starejši napajalniki - zelo redko).

Namreč, imam napajalnik z enim 20-pinskim priključkom in dvema 4-pinskima priključkoma.


Imaš torej dve možnosti:
- Če sta oba 4-pinska kabla enaka (črno-rumena), vtakneš 20-pinski kabel v 24-pinski konektor na plošči, oba 4-pinska pa skupaj v 8-pinski konektor na plošči.

- Če sta kabla drugačna, vtakneš 20-pinski in oranžno-rdeče-črn 4-pinski kabel skupaj v 24-pinski konektor na plošči, 4-pinski rumeno-črn kabel pa v 8-pinski konektor na drugem koncu (Pazi na poravnavo zatičev).

Obstajata torej le ti dve možnosti priklopa, ločiš ju po barvah 4-pinskih kablov. Nič ne gre na silo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

slowie ::

Bodisi ima eden 4-pinski konektor črno-rumene kable, drugi pa oranžno-rdeče-črne kable in se drži glavnega, 20-pinskega kabla (novejši napajalniki - pogosto)


Jup, to imam....

- Če sta kabla drugačna, vtakneš 20-pinski in oranžno-rdeče-črn 4-pinski kabel skupaj v 24-pinski konektor na plošči, 4-pinski rumeno-črn kabel pa v 8-pinski konektor na drugem koncu (Pazi na poravnavo zatičev).


... in točno to bom poskusil (pravzaprav sem tako že priklopil, ampak potem vseeno nisem upal vžgati škatle, ker mi ni bilo logično, da lahko pustim 4 pine proste...)

Ampak če vi tako pravite, potem naj se tako zgodi! :)

Hvala lepa in pazite se golobov!
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

oldguy ::


... in točno to bom poskusil (pravzaprav sem tako že priklopil, ampak potem vseeno nisem upal vžgati škatle, ker mi ni bilo logično, da lahko pustim 4 pine proste...)


Seveda jih lahko pustiš proste - delovalo bo, vkolikor seveda nimaš kakega starega 300W napajalnika in kakšnega grafičnega požeruha. To je seveda povsem ločen primer in v tem primeru itak ni druge kot nov napajalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

Sajco ::

Tle pa res najdeš vse kar rabiš brez da bi sploh vprašal. :)) To leti na problem z 24 pinskim konektorjem na PSU-ju in 20 pinskim konektorjem na matični. Hvala. :)

pegasus ::

*** beep beep stara tema ignore above ***

Še eno vprašanje na to temo - obstaja možnost, da se plata s 24pin priključkom neče zalaufat, če ima samo 20pin konektor vtaknjen?

Alternativno, ima kdo kako tako stvar kje viška? Ker se mi ne da kablov cvikat in lotat ta trenutek ... nov napajalnik za platko, ki vleče 20w at max, pa se mi tudi ne zdi smiseln.

Riff ::

po mojem bi mogla ( tud sam prakticiram 20 pin napajalnik na 24 pin plato pa dela bp ) razen če si pozabil priključit še cpu napajanje

pegasus ::

Ne, nima cpu napajanja. Bom še malo podrezal, kaj ji ni všeč ...

pegasus ::

Heh, pomaga če izpod motherboarda pobereš nepotrebne distančnike x.x

Riff ::

no samo da si ugotovil kaj jenarobe :)

Janac ::

WinXP je izjavil:

oldguy in jest10 :Res invalidi DO KONCA.A ste res TOLK zabiti,da če se reče DA JE TOOO SAMOOO ZA SLIKOOOOOOOOOO HALO,NENORMALNEŽI????

Pa normalnooo,da ne bo nihče priklopil v takem stanju,ker bi nastal velik stik in uničil komponente.
Kdo se vn vleče? Mislim...


velik stik?

...:TOMI:... ::

Jaz sem imel pri eni kišti isti problem, (matična 24, napajalnik 20), nato sem kupil konverter in zadeva dela.
Tomi

Win8NonGrata ::

Janac je izjavil:

WinXP je izjavil:

oldguy in jest10 :Res invalidi DO KONCA.A ste res TOLK zabiti,da če se reče DA JE TOOO SAMOOO ZA SLIKOOOOOOOOOO HALO,NENORMALNEŽI????

Pa normalnooo,da ne bo nihče priklopil v takem stanju,ker bi nastal velik stik in uničil komponente.
Kdo se vn vleče? Mislim...


velik stik?


A lahko še kak starejši post citiraš ? Mogoče boš našel kakega od avtorja, ki je že na onem svetu ... Pa čeprav je možno, da je tudi tega kaj streslo, ko je recimo slušalke z mikrofonom priklapljal na el. vtičnico brez, da bi se prej pozanimal na slotech forumu če je to res najboljši način za kvalitetno poslušanje elektro glasbe.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Asus P8H77-I + picoPSU (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5910364 (9482) akulp
»

Priključitev napajalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
232094 (1542) Janac
»

Računalnik je kar naenkrat crknil

Oddelek: Pomoč in nasveti
345701 (4718) solatko
»

Menjava napajalnika, delajo le ventilatorji

Oddelek: Strojna oprema
151907 (1675) Janac
»

AMD 64 3500 in napajanje?

Oddelek: Pomoč in nasveti
7929 (880) Hux

Več podobnih tem