» »

Prenosnik kot stacionar,baterija notr Yes or No ?

Prenosnik kot stacionar,baterija notr Yes or No ?

Valvoline ::

Te pa te uporabljam svojega dell 9 mini kot stacionar priklopljen na štrom. Ali je boljše za baterijo če je tacajt dokler je laptop priklopljen na elektriko ven pobrat ali pustit notr ? (baterija je seveda polna do max in ni potrebe filat) Včeraj sm se pogovarjal z kolegom baje poznavalec teh zadev in pravi da je boljše če baterijo daš ven. Drži ali ne? Ne najdem pametnega linka o tem.

mastah ::

isti klinac, nej bi blo bols ce bi bla vzun. drgac pa jst imam ze en let priklopljen na strom z baterijo notr, pa ko grem kam baterija drzi 3ure tak da ni panike

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Moja iszkušnja je ravno nasprotna @mastah-ovi. Imam HP NW8440 dobri dve leti, večinoma ga uporabljam vtaknjenega v "docking station", seveda z baterijo v prenosniku. Danes baterija zdrži max. pol ure, potem se računalnik vrže v hibernacijo. Iz tega stališča bi odsvetoval baterijo v prenosniku medtem, ko delaš na "štrom". Ima pa ta baterija, kljub temu, da zdrži tako malo, eno pozitivno stran. Če pride do nenadnega izpada toka, računalnik lepo teče naprej in ničesar ne izgubiš...se pravu UPS efekt "for free" takorekoč....

LP

Jože

Matej50 ::

Ja enako bi ti rekel kot mastah mam že 4 laptop pa pri prvem sem jo obvezno ven jemal.pri ostalih pa ne.in je čas delovanja enak.novejši laptopi pa majo tak napajalik že tak porihtan da je ne fila če polna...

res nima kaj it narobe.8-)
www.hercogmatej.tk | www.matej-hercog.webs.com | matej.hercog@amis.net
Asus F5N | ProcesorMobile AMD Athlon 64 X2 | 2GB DDR2 | NVIDIA nFORCE 7000 |

misek ::

Tudi jaz sem uporabljal prenosnik z baterijo. Računalnik je bil vedno na elektriki, sem pa občasno delal izključno na bateriji, da se je izpraznila, nato pa sem ga priključil na elektriko, da se je spet napolnila. Pa ni bilo problemov. To sem naredil npr. 1x na teden. Še po treh letih je zagotavljala zadovoljivo avtonomijo. Na novem prenosniku delam na isti način. Plus, v primeru da zmanjkla elektrike je to veliki UPS :D.

Calligula ::

Li ionske baterije in njeni derivati ne marajo bit polne pri visokih temperaturah. Se tudi za faktorje hitreje starajo. Kombinacija vrocega racunalnika in baterije same in konstantne napolnjenosti je v bistvu najslabsi scenarij. Baterijo imej sneto. Ce pa se baterijo hrani euporabljano za dlje casa kot je recimo tedne ali vec pa je najboljse, ce je shranjena z 40% napolnjenostjo. Pa vsakih 30 ciklov jo je dobro popolnoma izpraznit, da je "kalibrirana" in bo tudi prikazovalnik napolnjenosti pravilno kazal.

Ce se drzis tega bi morala dolgo delat. Ce bo vroca in polna pa bi sla hitro rakcem zvizgat.

blazp88 ::

tudi jaz sem za to, da se baterija odstrani. seveda je spet odvisno, koliko časa ga uporabljaš kot "stacionarnega". Obvezno pa baterijo prazni in polni, kot je že zgoraj napisano. Pri meni se je obneslo - na bivšem ibm T23 sem imel baterijo z 800 cikli (tako je rekel software), pa je še vedno držala uro in pol.

Zheegec ::

Ja kako je fino imeti baterijo vedno notri ugotoviš potem, ko naenkrat zmanjka elektrike...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Pyr0Beast ::

Calligula je prav lepo napisal, se je vredno držati takih vodil.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jan01 ::

Le pri slabih prenosnikih je dizaj tak, da se območje baterije kaj greje. KO zmanjka elektrike/ponesreči izklopne kabel, šele ceniš tak odličen "ups"..

PNG ::

Meni je baterija na HPju zdržala točno 15 minut po cca. treh mesecih uporabe, saj sem jo imel konstantno v laptopu, uporabljal se je pa kot stacionarc. To je najbrž posledica tudi tega, da so HP laptopi zanič, a vseeno ti priporočam da nimaš baterija noter.

techfreak :) ::

Na HPju mi je po 3 letih baterija zdržala 15 minut. Skoraj vedno sem jo imel notri. Res pa je, da je zelo velikokrat deloval iz baterije.

Na 2 leti staremu Acerju pa baterija zdrži prb. 2 uri (ob nakupu je bilo max 3 ure) in je tudi baterija bila vedno notri. Ter kar nekajkrat uporabljena.

Ne verjamem, da bi bila kakšna bistvena razlika, kot pa če ne bi bilo baterije notri.

Edit: Sem zdajle gledal nek HD video v Flashu na MacBooku in je bila baterija noter. Takoj ko sem nehal gledati sem dal ven in je malo toplejša od okolja. MB je pa zelo vroč zgoraj in spodaj. Torej v bistvu pri nekaterih prenosnikih vseeno ni takšna toplota, da bi kaj preveč škodovala.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

MB Pro ima Li Polymer baterijo, ki ji temperatura malo manj škodi.

Pozna pa se ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fosil ::

Ena zelo informativna tabela

Ob tem je treba upoštevat, da se prenosnik, ko je prižgan kar precej segreje, tako se posledično segreva tudi baterija, čeprav se ne polni.
Tako je!

satyr ::

Pa vsakih 30 ciklov jo je dobro popolnoma izpraznit, da je "kalibrirana" in bo tudi prikazovalnik napolnjenosti pravilno kazal


Tudi jaz sem uporabljal prenosnik z baterijo. Računalnik je bil vedno na elektriki, sem pa občasno delal izključno na bateriji, da se je izpraznila, nato pa sem ga priključil na elektriko, da se je spet napolnila. Pa ni bilo problemov. To sem naredil npr. 1x na teden. Še po treh letih je zagotavljala zadovoljivo avtonomijo. Na novem prenosniku delam na isti način. Plus, v primeru da zmanjkla elektrike je to veliki UPS :D.


Hmmm, v bistvu to ni (bilo) potrebno oz. je imelo celo obraten efekt (torej je bilo "škodljivo" za baterijo); če te zanima zakaj, si lahko prebereš odgovore na tale moj post v diskusiji "A battery life poll" na forumu na Ars Technica strani.

saytr
"Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: satyr ()

Pyr0Beast ::

eh.

Na kratko.

Li-celica 18650 taka ki se najpogosteje uporablja v laptopih je deklarirana za 300-500 ciklov, za 80% kapacitete v enem letu.

Polnenje baterije, ko je le ta polna ji skrajšuje življensko dobo, saj baterija najbolj trpi ravno v CV delu polnenja, ker se takrat še najhitreje oksidira.

Praznenje baterije laptopa dokler se ta samodejno ne izklopi ne škoduje ravno veliko. Ko ti indikator pade na 0% ima baterija še cca. 10% soka v sebi, rezerve več kot dovolj.

Elektronika poskrbi za varno delovanje baterije, zatorej je ne mroeš uničiti z normalno uporabo.

Baterija umre največkrat zaradi ene slabe celice.

Polnenje od 10%-90% prikazane kapacitete je nekje najbolje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

satyr ::

Ima pa ta baterija, kljub temu, da zdrži tako malo, eno pozitivno stran. Če pride do nenadnega izpada toka, računalnik lepo teče naprej in ničesar ne izgubiš...se pravu UPS efekt "for free" takorekoč....


Le pri slabih prenosnikih je dizaj tak, da se območje baterije kaj greje. KO zmanjka elektrike/ponesreči izklopne kabel, šele ceniš tak odličen "ups"..


Hehe, ja, to je pa še kako res. Čeprav so izpadi elektrike (vsaj tu v Ljubljani) zelo zelo redki.

Ena zelo informativna tabela


Hvala za link, je res zelo informativen. Drugače pa, ne vem kaj je narobe z mano, ampak 100% sem bil siguren, da je nekdo v tej diskusiji omenil hranjenje baterije na 40% izpraznjenosti in v hladilniku (kar je logično, da je na 0 C), pa sedaj kar ne najdem tega posta!!

Skratka, moje vprašanje je sledeče: če se odločiš za varianto hranjenja v hladilniku, mi lahko kdo pove, kako se tega pravilno lotiš?? S tem mislim, kako jo zavaruješ (v kaj jo spraviš ipd.) pred vlago itd. Ima kdo kakšne izkušnje s tem?!

Hvala vnaprej za odgovor.
"Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat."

satyr ::

Polnenje od 10%-90% prikazane kapacitete je nekje najbolje.


Ja saj to, jaz sem vedno mislil, da moraš baterijo (kot prvo) pred prvo uporabo polniti (vsaj) kakšnih 12 ur, in pa (kot drugo), da je zadnjo bolje, da jo čim večkrat sprazniš na 0% in šele potem nafilaš, pa sem, kot rečeno, izvedel da temu ni tako...

Ali kot sem napisal v tisti temi na Ars OpenForumu:

Because when I asked my mobile provider's support guy (well, actually it was a lady), she said to fully empty and then fully re-fill my Dell Mini 9 netbook's battery for the first 2-3 times.

And again, what about afterward (I mean, I always thought that it's better to re-charge only when the battery is almost empty, but now I see that the number of votes says that it isn't so, or better yet, that it's actually the opposite), does this apply also to this particular type of battery??


In kot mi je v tej isti temi odgovoril uporabnik sryan2k1:

quote:
>> she said to fully empty and then fully re-fill my Dell Mini 9 netbook's battery for the first 2-3 times.

Don't do that. Deeper discharges are worse for Li-Ion then short cycles. They also have no memory effect.


They are calibrated from the factory, and come precharged to ~60-70% There is no need for any trickery.


satyr
"Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat."

delfinus ::

Ne vem mogoce mam sreco s poceni prenosnikom. Leta 2005 sem kupil prenosnik Prestigo Nobile 157. Notri je en Centrino procesor mislim da 1.6. Prenosnik od prvega dne uporabljam z baterijo notri. Namrec moram ga uporabljati tako, ker ce vzamem baterijo ven potem nimam desne noge in prenosnik se ziblje. Ko ga uporabljam samo na bateriji pa se vedno drzi 2 uri, kar se mi zdi solidno glede na starost in pa na to, da je to se vedno prva baterija.

lp, d.

fosil ::

Če spraviš baterijo v hladilnik je dobro da jo daš v vrečko, ki jo seveda dobro zapreš. Jaz osebno pa dam v vrečko še kakšen zavitek silica gela.

In pa baterije ne dajat v zamrzovalnik, ker to je pa že preveč mraz.
Tako je!

Calligula ::

Li ionske baterije ni dobro popolnoma praznit (itak jo je na laptopu in na telefonu tezko, ker naprava sama prej ugasne zaradi zascitnih mehanizmov). Skratka Li ionske baterijo se popolnoma sprazni samo enkrat na cca vsakih 30 ciklov zaradi kalibracije. Samo zato, Drugace pa je najbolj zdrava, ce je polnjena vecinoma v obmocjih med 20 in 80%.

Hranjenje na dolgi rok, ko baterija ni v rabi teden ali vec pa je najboljse pri 40%. In ne bi ravno priporocal, da v hladilniku. Nizka sobna temperatura je verjetno najbolj primerna. Vrocina ali mraz pa verjetno nista najboljsa.

Pyr0Beast ::

Ja saj to, jaz sem vedno mislil, da moraš baterijo (kot prvo) pred prvo uporabo polniti (vsaj) kakšnih 12 ur, in pa (kot drugo), da je zadnjo bolje, da jo čim večkrat sprazniš na 0% in šele potem nafilaš, pa sem, kot rečeno, izvedel da temu ni tako...
Prvič jo je dobro res napolniti do kraja.

12h je veljalo za stare mobitele z NiMh al NiCd. Ko daš polniti Li baterjo, ko bo polna, se bo nehala polniti. Pa naj si bo na polnilcu 10ur ali pa celo leto.

Skratka, moje vprašanje je sledeče: če se odločiš za varianto hranjenja v hladilniku, mi lahko kdo pove, kako se tega pravilno lotiš?? S tem mislim, kako jo zavaruješ (v kaj jo spraviš ipd.) pred vlago itd. Ima kdo kakšne izkušnje s tem?!
Če te je volja, zapakiraš v vrečko in neprodušno zapreš.
Če te ni, samo vržeš noter, kot to storim jaz :D

Don't do that. Deeper discharges are worse for Li-Ion then short cycles. They also have no memory effect.
Deep discharge je pri li-ion 2.7V. Elektronika ti odklopi pri 3V ali celo 3.5V.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

satyr ::

Če te je volja, zapakiraš v vrečko in neprodušno zapreš.
Če te ni, samo vržeš noter, kot to storim jaz :D


Hvala ti za odgovor!!
"Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat."

MTm2H37rqt7B ::

Zakaj torej elektronika ne poskrbi da se avtomatsko izklopi napajanje ob 90% kapatitete baterije, uporabniku pa prikaze 100%?

Ali ze to sedaj dela, in ti potem delas na 90% od 90% ?:)

Pyr0Beast ::

Zakaj torej elektronika ne poskrbi da se avtomatsko izklopi napajanje ob 90% kapatitete baterije, uporabniku pa prikaze 100%?
De-rating ne koristi pri prodaji :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kapaciteta baterije vedno manjša

Oddelek: Strojna oprema
151868 (1372) clix
»

Kako ravnati z litij-ionskimi baterijami (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6020271 (16898) MrStein
»

Baterija laptop HP

Oddelek: Pomoč in nasveti
202292 (1895) Spajky
»

Nasveti glede baterije za prenosnik HP

Oddelek: Strojna oprema
166135 (5917) T0RN4D0
»

kako ravnati z baterijo na prenosniku

Oddelek: Strojna oprema
82499 (2275) Milko#

Več podobnih tem