» »

Intel Atom

Intel Atom

«
1
2

Stra ::

Ker zadnje čase kar precej gledam na porabo elektrike sem si omislil ta novo Intelovo "Little Falls":

Intel Atom D945GCLF
www.agt.si/racunalniska-oprema/maticnep...
60 EUR

 CPUZ, Super PI, Win Task Manager

CPUZ, Super PI, Win Task Manager


 ATITool

ATITool



Po specifikacijah je poraba tega procesorja 4W, s tem da podpira tudi HyperThreading:
Intel Atom @ Wikipedia

Po performansah naj bi spadal nekam med 900MHz Dothan Celerona in 1.13 GHz P3.

Poraba elektrike, ki naj bi bila adut te zadeve in zaradi česar sem jaz to reč sploh kupil, je za moje pojme zelo, zelo slaba...

S priklopljenim 160 GB 3.5" diskom in 120mm vetrnico, namesto tistega ta malega 40mm piskača:
Idle : ~41W
BIOS : ~42W
Super PI : ~43W
ATITool: ~49W
ATITool + Super PI: ~50W

Brez diska in ventilatorja:
BIOS : ~35W

Napajalnik: no-name 300W, vse merjeno na vtičnici.

Edino, kar bi zadevo "rešilo" bi bil priklop kakšne CF zadeve ali česa podobnega namesto diska in uporaba primernega napajalnika (kakšen picoPSU 60W ali še manj) ampak splošen vtis mi je vseeno popolnoma pokvarilo.

Intelov design mi v tem primeru ni čisto kristalno jasen, saj so okoli procesorja s porabo 4W zgradili enega monstruma z 8x tolikšno porabo, kar popolnoma izniči glavni adut novega procesorja... Kaj je bilo treba sem gor tlačiti GMA 950 s tistim zoprnim ventičem, ki bi ga najraje skozi okno vrgel, tudi verjetno ne bom nikoli izvedel. Atom je pasivno hlajen, poleg njega pa zagledam tisto rogovilo za grafiko... 8-O Svašta.

Da pa ne bom samo grajal, moram pohvaliti splošno delovanje zadeve, saj so bili XPji tako dobro odzivni, da mi ni bilo jasno kaj je pa sedaj to. Tudi zaganjanje z diska je bilo hitro kot strela, tako da ne vem kakšen voodoo magic so uporabili, ampak vtis med delom s to rečjo je nadvse pozitiven. Vsaj nekaj!:))

No, toliko, mogoče bo komu kaj koristilo, jaz sedaj čakam na kakšno novo verzijo te reči, dual core, manjša poraba ostalih čipov... :)

Vuli ::

Ha, zanimiv testič. Zadjič sem bral, da bo tudi VIA naredila nekaj podobnega (VIA NANO), da bo konkuriral Intel Atom-u in baje bo boljš, kaj vem.
Drgač pa kaj češ boljšega za 60E? To uštimaš za filme gledat v dnevni.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

PaX_MaN ::

Saj naj bi bil v pripravi že nov čipset, razvit ravno za Atom - Poulsbo, če se ne motim. Neka "light" različica 945GC-ja, ki naj bi imela malo predrugačeno grafiko 950, pa še orenk underclockali naj bi jo. Po drugi strani pa ima en sam ATA(!) konektor, SATA ne sploh. Kar je neumno, IMO. Tale Atom, s Poulsbom in 4XSATA + 1xPCI režo bi v povezavi s MS WHS trgalo gate. Ampak ne, raje tlačijo neke 40W+ beštije v predpakirane domače strežnike pa celo en disk in je cena takoj 500€+.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

borchi ::

jaz sem tudi že skoraj stisnil 'V košarico', potem pa sem še malo poguglal in zvedel za to prvovrstno bedarijo (uporabo 945 chipseta). zanimivo, da SPLOH ni desktop platforme za atom-a, ki bi kurila manj. bomo zaenkrat še počakali...
l'jga

borchi ::

> Neka "light" različica 945GSE-ja, ki naj bi imela malo predrugačeno grafiko 950, pa še orenk underclockali naj bi jo.

jaz sem bral, da naj bi blo to samo mobile. upam, da to ni res.
l'jga

krho ::

Pa podporo za samo 1GB pomnilnika :( govorim seveda za Poulsbo chipset.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

borchi ::

> Pa podporo za samo 1GB pomnilnika :( govorim seveda za Poulsbo chipset.

v 'telefonih' je to zaenkrat dovolj, ne?!
l'jga

krho ::

Ti boš procesor s porabo 4W tlačil v telefon?! Go for it.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

borchi ::

>> v 'telefonih' je to zaenkrat dovolj, ne?!
> Ti boš procesor s porabo 4W tlačil v telefon?! Go for it.

hence the quotation marks... :D
l'jga

borchi ::

btw, they ARE going for it...
l'jga

kixs ::

Da pa ne bom samo grajal, moram pohvaliti splošno delovanje zadeve, saj so bili XPji tako dobro odzivni, da mi ni bilo jasno kaj je pa sedaj to. Tudi zaganjanje z diska je bilo hitro kot strela, tako da ne vem kakšen voodoo magic so uporabili, ampak vtis med delom s to rečjo je nadvse pozitiven. Vsaj nekaj!


Samo primer, da novo in "hitrejse" ni vedno boljse.

Na novo nalozen XP na masini 1. v podpisu, se zaganja cca 22 sekund. Na novo nalozen XP na masini 2. v podpisu, se zaganja cca 10 sekund.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

BaRtMaN ::

In koliko maš na na novejšem sistemu dodatne šare?

kixs ::

In koliko maš na na novejšem sistemu dodatne šare?


A ti ne razumes napisanega? Oba sistema na novo nalozena!

BaRtMaN ::

Pa sem res površno prebral!

Azrael ::

Kako si meril porabo?

35W je kar precej toplote in brez ventilatorejev, so stvari peklensko vroče.

In še koliko ti pokuri napakalc , ko je samo vklopljen in štartan brez vse ostale robe?
Nekoč je bil Slo-tech.

Stra ::

Kako si meril porabo?

Conradov Watt meter, ki se ga da v vtičnico na zidu, vanj pa priklopi kabel od napajalca. Kat. št.: 125319


In še koliko ti pokuri napakalc , ko je samo vklopljen in štartan brez vse ostale robe?

Hm, dobro, da si me opomnil na to, samo porabo napajalca sem namreč čisto pozabil vzeti v računico. Pred parimi tedni sem tudi mojega prejšnjega "kitajca" menjal z novim, prejšnji je, ko je bil na On (brez česarkoli prilopljenega) kuril ~2W, tale pa 4.7W, tako da tu moram mojo oceno popraviti (kar se konec koncev šteje v plus), še vedno pa drži kar sem rekel, za to reč je potreben en primeren napajalnik, ki ima pri taki obremenitvi dober izkoristek (kakšen od tistih ta malih picoPSU npr.).

andromedar ::

Jaz sem včeraj s podobnim inštrumentom (samo da ne iz Conrada) zmeril mašino P3 1000Mhz, 40Gb disk, 3x rami, CDROM, i815 chipset, napajalnik in je bla poraba v idlu na vtičnici okoli 45W. Za primerjavo.
Eh?

PrimozR ::

Straker 300 W PSU bo pri 15 % loadu ZELO neučinkovit. Probaj picoPSU in poročaj. Je pa 10 W recimo že precej, to je 20% manj porabe. Disk menjaš za 5400 laptop disk, RAM pa malo undervoltaš in underclockaš. Če imaš za internet mašino bo malček problem. Za server pa nobenega.

karafeka ::

A ta zadeva predvaja 1080p filme?
Kako bi se obnesna za multimedia player v dnevni sobi ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

#000000 ::

Mislm da ne bi gnalo 1080p

Optimum Configuration
(to play 1080p video with 5.1 surround sound)

Windows XP
Windows Media Player 9 Series
DirectX 9.0
3.0 GHz processor or equivalent
512 MB of RAM
128 MB video card
DVD drive
1920 x 1440 screen resolution
24-bit 96 kHz multichannel sound card
5.1 surround sound speaker system

PrimozR ::

Če ne tale pa dual core skor ziher. Ta je kr bogi TBH...

opeter ::

A ta zadeva predvaja 1080p filme?
Kako bi se obnesna za multimedia player v dnevni sobi ?


Raje kak E2xxx.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

karafeka ::

Že že, ampak komplet s nano-itx plato in z malo porabo energije, brez ventov, takega pa ni.

_Dejan_ ::

Poraba elektrike, ki naj bi bila adut te zadeve in zaradi česar sem jaz to reč sploh kupil, je za moje pojme zelo, zelo slaba...

S priklopljenim 160 GB 3.5" diskom in 120mm vetrnico, namesto tistega ta malega 40mm piskača:
Idle : ~41W
BIOS : ~42W
Super PI : ~43W
ATITool: ~49W
ATITool + Super PI: ~50W

Brez diska in ventilatorja:
BIOS : ~35W


Uh to pa je zelo velika poraba.
Moj rač z VIA C7 1.5GHz, 1GB rama,2 diska(2,5") 3x USB hub(2 se napajata iz 5V linije), USB BT, USB WLAN, GPS, 8" LCD(Pokuri cca. 10W) in še par zadevic in sem nameril porabo 50W
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Vuli ::

Pa to ni nič, kaj tolko jamrate, 50W ni nič v primerjavi z povprečnim PC-jem, ki porabi ~500W.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

bond007 ::

En tip je s e2140 undervoltanim in plato za 35€ cel sistem spravil na 16,6W - KLIK Pa je mal razlike, če je en intelov dual core al pa neka via oz atom proc.

Dami ::

Pa to ni nič, kaj tolko jamrate, 50W ni nič v primerjavi z povprečnim PC-jem, ki porabi ~500W.

500W je malo veliko za povprečni pc. Še ko berem one teste z 280gtx v SLI in vsem možnim ne gre prek 400W. Moja 8400 kista s 6imi diski, 8800gts pa 24" lcdjem mi v idle zre 220W. Če piše na napajalcu 500W še ne pomeni da dejansko tok žre. Dajte si že to dopovedat.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

PrimozR ::

mislim da 490 W požre skulltrail sistem z dvema grafama v idle. TorejFB-DIMM, ki je zelo vroč, dva procesorja in dve grafi. povprečen PC ima porabo od 100-150 W. Najmočnejši gaming sistemi (SLI, kaka 8800 GTS oz. 9800 GTX) pridejo tja do 200.

Vuli ::

Če piše na napajalcu 500W še ne pomeni da dejansko tok žre. Dajte si že to dopovedat.


To jaz dobro zastopim. Jaz sem meril z enim spletnim programom http://extreme.outervision.com/psucalcu... in mi je zračunalo enih 470W.
Vem , da se ni ravno zanest na to.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

dzinks63 ::

To ti je naračunalo približno kako močan napajalnik rabiš in ne porabo.

Azrael ::

>To ti je naračunalo približno kako močan napajalnik rabiš in ne porabo.

V bistvu velja, da bi z napajalcem, ki ima napisano toliko ali več W, kot je rezultat izračuna, kišta morala normalno funkcionirati, tudi če kupiš najbolj el cheapo in zanič jajčka od napajalca.

Smo se že kregali, zakaj meni kišta dela BP na (brand name) napajalcu, ki ima deklariranih 150W, izračun pa pravi za tak sistem 400+W.

Edit Typo
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

PrimozR ::

Ker upoštevajo 100% višje TDPje zaradi cheap ass PSUjev? :>

t3hn0 ::

testa intel atom vs via nano:
@ [H]Enthusiast
@ HotHardware.com
^.^

Pyr0Beast ::

Napajalo nima tako bednega izkoristka pri nizkih obremenitvah, da bi porabil še enkrat toliko štroma zase.
Server z nedownclockanim AXP na 1.5Ghz porabi 45W (brez grafe, z diskom).

Glede unega modela z 16.6W pa ne vem, kaj je meril. Mogoče porabo na samem procu ali kaj drugega.
Z napajalcom in plato, grafo ter procem ne moreš priti pod 20W, ni variante.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

PrimozR ::

2,5 palčni diski, IIRC celo 5400, downclockan proc in undervoltan proc, NB, mogoče tudi RAM, grafa je pa itak integrirana v NB. Kar bi pa ti moral vedet, če laufaš server 'brez grafe'. brez grafe namreč ne deluje noben OS.

Stra ::

Mimogrede, enkrat lani sem naredil en experimentek, trije napajalci, dva 300W kitajčka in en brand-name, K-Mex, 420W.

Gor sem priklopil samo plato (ASRock Dual-ne-vem-več-kaj (939)), čisto nič ni bilo na njej, niti procesorja, le toliko da sem kratkostičil jumper, da se je vse skupaj prižgalo.

Watt meter na zidu je za kitajčka pokazal
za enega 20W,
za drugega 21W,
za španca pa 24W.

Pyr0Beast ::

NB in SB sta oba undervoltana, do proca se pač še nisem spravil. (Popravek, Proc je AXP 2400+, ne 1800+)
Ga pa mislim nastaviti na kake 10x200MHz, da lahko nato fsb spustim na 66MHz (Namesto iz 133). Sicer je pa tudi Nf2 hitrejši z višjim FSB.

Brez grafe BP deluje WinServer2k3. VNC je samo nekaj čudnega ven spacal. RDC pa deluje BP. Na temperaturah pa se pozna cca. 2°C na porabi pa 5W.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

PrimozR ::

Sem slišal da loh tut brez grafe delajo, ja. Sem čist užgal mimo.

JanP ::

mene pa zanima kje bi lahka dobu pasivni hladilnik za grafično od atoma...

meu bi pa čim bolšga, ker bi rad mel sistem stabilen in tih :)

netanyahu ::

Na Ars Technici so pravkar objavili primerjavo Intel Atoma in Via Nanota: Low-end grudge match: Nano vs. Atom.
Pa še test na HotHardware.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: netanyahu ()

PrimozR ::

Poglej 7 postov višje.

1024 ::

Ali ima tale zadeva DIGITALNI izhod za audio?
Fish knows everything.

BaRtMaN ::

Nima. Sicer ima pa plata, s katero pride Atom, tudi PCI režo, v katero lahko vtakneš kakšen star SoundBlaster, ki imajo pa skoraj vsi po vrstni S/PDIF.

1024 ::

Ma ja, več stvari je bolj se komplicira.
Ipresivna mi je ideja hifi komponente z atomom, 1tb diskom, kvalitetnim DACom, 7inch lcdjem ter posebnim softverom za te stvari - Centrafuse.

Preko wifi naloudaš flace na disk in jih predvajas v centralfuse preko digitalnega v DAC ter ven iz naprave. Za prikazovalnik mas 7inch lcd ter tv out za prikaz na tvju - vzporedno.
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1024 ()

Utk ::

Nimaš tv-outa:)

1024 ::

Đizs ... kaj pa sploh ma'
Fish knows everything.

jest10 ::

Praktično nič na žalost. Bo treba počakati nove VIA zadeve

Utk ::

Jah to je za tiste, ki to rabijo. Še zmeraj si lahko kupite itx ploščo z nekim poceni procesorjem, bo imela vse in še več, in dosti bolj zmogljivo bo.

PaX_MaN ::

Če bodo cene 250€+, naj jih kar imajo! (kolne) in še malo (kolne)

PrimozR ::

Little Valley je bil v verziji s TV-outom. A jest bi se vrašal, res hočel LCD furat prek TV-Outa? Kaj pa PCI riser, da dobiš 2 PCI slota in zabašeš noter soundblaster ter eno grafo, tako da imaš DVI za HDMI za LCD TV (če le-to imaš seveda), VGA na plati pa za 7'' LCD.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Strojna oprema za domači server/router

Oddelek: Strojna oprema
152881 (2618) Pyr0Beast
»

Low power dual core

Oddelek: Strojna oprema
323776 (2584) Zorro
»

Asus EEE Box

Oddelek: Strojna oprema
273739 (2368) kmetek
»

Bitka varčnih: Intel Atom in VIA Nano

Oddelek: Novice / Matične plošče
496637 (4608) JIM22
»

VIA z novimi procesorji

Oddelek: Novice / Procesorji
466150 (4224) AngelOfDeath

Več podobnih tem